Kısa Vadeli Yatırım İçin 6 İpucu

02.11.2022
117
Kısa Vadeli Yatırım İçin 6 İpucu
Modelistlik Kursu

Genç yatırımcıların yaklaşık %64’ü güven eksikliği nedeniyle finansal araçlara yatırım yapmaya direniyor. Çağın genç nesli bir şeye güvenmeden önce test etmeyi ve kanıtlamayı tercih ediyor.

Aynı mantık yatırım için de geçerli ve yatırım yapacak çok fazla sermayeleri olmadığından, kısa vadeli yatırım alternatifleri arzu edilen seçenek haline geliyor. Peki, aşırı bilgi yüklemesi durumunda paranızı nereye yatırırsınız?

Bu makale, esneklik ve likidite ile para çekme olanaklarını tercih edebilecek gençler için altı ipucuna işaret ediyor.

Her Gencin Yatırım Yaparken Takip Etmesi Gereken 6 İpucu

Ergenlik çağındaki çocuğunuzun yatırım yapması için doğru zaman olup olmadığını merak ediyorsanız, evet demek isteriz. Bunun nedeni, çocuklarınızın harcamalarının ergenlik çağına geldiklerinde artmaya başlamasıdır, ancak onları yatırım yapmaya veya tasarruf etmeye yönlendirirseniz, mali durumlarını erken düzenlemeye başlayabilirler.

Yatırım Hedefleri Belirleyin

Gençlerinize yatırım yapmak istedikleri finansal hedefler geliştirmelerinde yardımcı olun. Hedefin zaman çerçevesi bir yıl kadar kısa veya 30 yıl kadar uzun olabilir. Faydalı yatırım seçeneğini seçmenize yardımcı olacağından, hedefleriniz doğrultusunda yatırım yapmak çok önemlidir.

Bir Varlık Tahsis Stratejisi Hazırlayın

Gençlerin emeklilik amacıyla paralarını çekmeleri gerekmeden önce yatırım yapmak için en az 30 ila 40 yıldan fazla süreleri vardır, bu nedenle daha yüksek riskli ancak yüksek büyüme potansiyeline sahip agresif yatırımları seçebilirler. Mevcut yaşınızı 100’den çıkararak optimum öz sermaye dağılımını hesaplayabilirsiniz. Bu, tahvil ve altın gibi daha güvenli seçeneklere kıyasla daha yüksek riskli varlıklara yönelik tavsiye edilen bir maruz kalma yüzdesidir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Getiri ve Riskleri Araştırın

Getiri ve Riskleri Araştırın

Yatırım, Getiri ve Riskleri Araştırın

Her bir yatırım aracı seçiminin nasıl çalışacağını ve sahip olabilecekleri potansiyel kar ve riskleri açıklamanız yardımcı olacaktır. ETF’ler, borç fonları, yatırım fonları, hisse senetleri ve gayrimenkul gibi çeşitli alternatifleri keşfetmek portföyünüzü çeşitlendirmenize yardımcı olacaktır.

Kısa Vadeli Yüksek Getirili Yatırım Seçin

Kısa vadeli tasarruf yaparken, yatırımlarınızı akıllıca seçmeniz ve tercihen piyasanın düşük riskli yatırım alanında piyasa hareketlerinden haberdar olmanız çok önemlidir. Üç ila beş yıl içinde paraya ihtiyacınız varsa yüksek getirili, düşük riskli yatırımlar en iyi şansınızdır. Birkaç hisse senedi yatırımı ile kısa vadeli bir portföy yönetmek, getirileri artırmak için bir stratejidir.

Paraya 3 yıldan daha kısa bir süre içinde ihtiyacınız varsa, portföyünüze sözleşme süresinin günler hatta dakikalar kadar kısa olduğu ikili opsiyonlar gibi daha kısa yatırım araçlarını dahil etmeyi düşünebilirsiniz. İkili opsiyon ticareti yapmak için piyasadaki dalgalanmalara karşı uyanık olmanız ve en son haberleri takip etmeniz gerekir. Ve aynı zamanda güvenilir bir broker seçmek de ikili opsiyon ticareti yapmayı düşünenler için büyük önem taşır. En iyi ikili opsiyon brokerları hakkında araştırma yapın ve hangi brokerın sunduğu imkanlar sizin için daha uygunsa onunla çalışmaya başlayın.

İstediğiniz Menkul Kıymetlerden Çeşitlendirilmiş Bir Portföy Oluşturun

Sabit gelirli yatırımlar, faiz oranları ve kredi riski ile kısa vadeli uygun yatırımlardır. Ancak, ETF’leri, hisse senetlerini ve diğer emtiaları eklediğinizde, portföyünüzü farklı menkul kıymetlere bölerek temelde para kaybı riskini en aza indirmiş olursunuz.

Portföyünüzü Yeniden Değerlendirin ve Dengeleyin

Portföyünüzü düzenli aralıklarla yeniden değerlendirmek, portföyünüzü yeniden dengelemeniz gerekip gerekmediğine karar vermenize yardımcı olacaktır. Bir portföyün yeniden dengelenmesi, fonların önceden belirlenmiş bir varlık karışımı olarak yeniden tahsis edilmesi anlamına gelir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.