Reklamlar

Gezi İçin Matara Termos Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Reklamlar

Geziye çıkacakların özenle seçim yapması gereken konulardan biri de matara veya termos seçimleridir. Gezi türüne göre oldukça farklı özellikte ve sitemlerde mataralar olsa dahi kendiniz için en uygununu seçmek ancak tüm şartlarınızı göz önünde bulundurduğunuzda mümkündür.

Ne tür bir geziye çıktığınız, mataranızın sizi ne kadar idare etmesi gerektiği veya içerisindeki sıvıyı sıcak tutması mı yoksa dona karşı mı koruması gerektiği hayatsal önemler taşıyan noktalardır.

Bir diğer önemli konuda mataranızın üretildiği materyaldir. Plastik, az yer kaplama ve kullanım sonrası hacim olarak küçültülebilme gibi birçok avantaj sağlamasının yanında koku yapabilen bir maddedir. Bu ve benzeri koşullar mutlaka dikkate alınmalıdır.

Matara Termoslu Mu Olmalıdır?

Mataranızın termoslu mu yoksa termossuz mu olacağı çıkacağınız geziye ve çevresel faktörlere göre değişmelidir. Örneğin, bir dağcılık gezisine çıkıyorsanız termossuz bir matara kullanmak hiç de akıl karı olmayacaktır çünkü suyunuz kısa sürede donarak içilemez hale gelecektir.

Reklamlar

Aynı şekil bir safari seyahatinde iseniz, mataranızın içerisindeki su buharlaşması önlenecek derecede iyi muhafaza edilse dahi çok fazla ısınacağından kullanışsız hale gelecektir. Bu tarz çevresel faktörler mutlaka dikkate alınmalıdır.

Termoslu ve termossuz matara seçeneğine alternatif olarak yakın zamanda piyasaya yarı termoslu modellerde sürülmüştür. Bu modeller içecek ısısını normal bir mataraya göre iyi korusa dahi, termoslara göre oldukça fazla ısı kaybı sağlamaktadırlar ancak taşınması daha kolay ve hafifi ürünlerdirler.

Matara Kapasitesi Nasıl Olmalıdır?

Mataranızın kapasitesini belirlerken, kendi taşıma kapasitenizi ve önceliklerinizi de mutlaka listelemelisiniz. Örneğin, bir dağcılık faaliyetinde iseniz sırtınızda taşımanız gereken mutlaka çok sayıda materyal olacaktır.

Uyku tulumunuz, çadırınız, matınız, besin maddeleriniz ve benzeri azımsanamayacak bir yük oluşturacağından eğer yol üzerinde veya varış noktasında içeceğinizi tazeleyebileceğiniz ve yenileyebileceğiniz bir kaynak söz konusu ise çok fazla yükten ve aşırı depolamadan kaçınmanız gerekir.

Reklamlar

Aksi taktirde bu durum sizin için gereksiz bir ağırlık oluşturacak hem daha çok yorulmanıza hem de yavaşlayarak belki de programınızdan geri kalmanıza neden olacaktır.

Mataranızın Veya Termosunuzun Materyali Ne Olmalıdır?

Mataralarda mümkün olduğunca petrol türevli plastik malzemelerin kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle yoğun güneş ışığına maruz kaldığında bu tür ürünle kanserojen etkiler oluştururlar.

Ancak hafifliği, taşıma kolaylığı sağlaması ve kullanım sonrası ambalajının küçültülebilerek az yer kaplanması neticelerinde plastik ambalajların birçok tercih edilme sebebi de bulunmaktadır.

Bu nedenle plastik bir matara seçilecekse içeriği en zararsız olacak şekilde tercih edilmelidir. Yaslar gereği ambalajlar üzerinde mutlaka bulunması gereken bir takım işaret ve semboller vardır. PET (PETE) Polietilen, HDPE, PP, LDPE gibi ibareler şişenin üzerinde var ise matara satın alınabilir niteliktedir.

Bu maddeler zararı en aza indirgenmiş ürünlerdir. Ancak, PVC ve PS yani polisten ibareleri görülen plastikler mataralarda tercih edilmemelidir. Tüm kullanılabilirliğine rağmen plastiğin doğada çok uzun sürede parçalanan bir madde olduğu unutulmamalı ve tercihler bu yönde yapılmalıdır.

Hortumlu Mataralar

Özellikle dağcılık benzeri faaliyetlerle uğraşan kişilerin çıkacakları gezilerde hortum sistemli bir matara tercih etmeleri hareket imkanlarını oldukça genişleteceğinden önerilmektedir.

Genelde alüminyumdan üretilen bu mataralar sırt çantasına veya herhangi bir ekipmana bağlanır ve bir hortum aracılığıyla, kişinin sürekli ulaşabileceği omuz veya boyun bölgesine yakın bir ekipmana sabitlenir.

Oldukça kullanışlı olan bu ürünler belirtildiği üzere, daha profesyonel kişilerin gezilerinde tercihleri olmaktadır. Mali değeri de daha yüksek olan bu mataralar, kısa bir gezi içi gerekli ürünler değillerdir.

Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x