Güneş Gözlüğü Takarken Yapılan 5 Hata

25.05.2023
183
Güneş Gözlüğü Takarken Yapılan 5 Hata
Modelistlik Kursu

Güneşin kendini gösterdiği her mevsimde, ki buna kış da dâhil güneş gözlüğü kullanılması gerekir. Bulutlarla örtülü karanlık bir havada dışarı çıkmak istemeyen insanların güneşli havalarda vakit geçirmek istediği aşikâr. Ancak bu havalarda güneş gözlüğü kullanımı olmazsa olmaz.

Aynı zamanda bir aksesuar işlevi gören güneş gözlüğü kullanımı sırasında birtakım noktalara dikkat etmek gerekir. Ancak bu şekilde gözlüğün etkisinden yararlanabilir ve gözlüğü uzun ömürlü hâle getirebilirsiniz. İşte bu yüzden güneş gözlüğü takılırken yapılan 5 hatayı sizin için derledik;

 1. Yanlış numaralı gözlük kullanmak
 2. Gözlükleri yüze uygun şekilde ayarlamamak
 3. Gözlük temizliğini aksatmak
 4. Gözlükleri doğru şekilde saklamamak
 5. Güneş gözlüklerini fazla kullanmak

Yanlış Numaralı Güneş Gözlüğü Kullanmak

Yanlış numaraya sahip güneş gözlüğü kullanmanın kısa ve uzun vadede birçok olumsuz sonucu olabilir. Göz numaranıza uygun olmayan bir gözlüğü uzun süre takarsanız önü alınmayan göz problemlerine neden olabilirsiniz. Aynı şekilde numarası yanlış olan bir gözlükle restoran menüsünü okumak veya araç kullanmak kâbus olabilir.

Gözlüklerin yanlış kullanımına bağlı olarak gözde çeşitli deformasyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca görme fonksiyonları da etkilenir. Yorgunluk, baş ağrısı, çift görme ve bulanık görme sorunlarının yanı sıra baş ağrısı da yanlış numaralı gözlük kullanımının etkileridir. Bu problemlerin önüne geçmek adına kendi göz numaranıza uygun güneş gözlüğü kullanmaya özen göstermelisiniz.

Gözlükleri Yüzünüze Uygun Şekilde Ayarlamamak

Güneş gözlüğü kullanımı yaparken aksesuarın yüze uygunluğu da önemlidir. Uzun süreli kullanım ile birlikte gözlük çerçevesi yerinden kayabilir, eğri durabilir ya da kulakları acıtabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için gözlüğün ilk etapta yüze uygun şekilde ayarlanması gerekir. İster çerçeve ister köprü ister sap olsun gözlüklerin yüze uygunluğu için birkaç önemli kriter vardır.

Gözlük sapı şakaklarda hiç basınç hissedilmeyecek biçimde olmalıdır. En ideal şekilde ayarlanmış gözlük sapları, gözlüklerin ağırlığını tutacak kadar ve kulak arkasında hafif bir basınca neden olacak biçimde olmalıdır. Bunun yanı sıra burun plaketlerinin olduğu yere somut şekilde oturması gerekir. Plaketler, uygun şekilde konumlandırıldığında burun ile temas sağlar. Bu olmazsa güneş gözlüğü kavrama gücünü hızla kaybedebilir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Güneş Gözlüklerini Temizlememek

Güneş gözlüğü temizleme uygulamaları, gözlüğün uzun süreli kullanımı için son derece önemlidir. Ayrıca gözlüğün performansı da ancak gözlüğün düzenli temizlenmesiyle mümkün olur. Özellikle gözlüğü takarken parmaklarınızı camlardan uzak tutmalısınız. Cama dokunmak parmak izine neden olur ve camlardaki görüş kalitesini bozar.

Ancak yine de camların düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aşağıdaki adımları takip ederek gözlüğünüzü temizleyebilirsiniz;

 • Ellerinizi tamamen yıkayın ve iyice kuruduğundan emin olun.
 • Gözlüğü ılık bir musluk suyu altında durulayın.
 • Her iki cama da az miktarda bulaşık sıvısı uygulayarak devam edin.
 • Bu aşamada cam ve çerçevelerin iki tarafını da nazikçe ovalamalısınız.
 • Çerçeve ve camların her noktasını iyice durulayın ve burada sabun kalıntılarının giderildiğinden emin olun.
 • Gözlüğü yavaşça sallayın ve gözlüğün suyun büyük kısmından arınmasını sağlayın.
 • Çerçeve ve camları lifsiz ve temiz bir havlu yardımıyla durulayın.
 • Kurulama aşamasından sonra camlara göz gezdirin. Şayet gözlük camında herhangi bir leke kaldıysa bunu temiz bir mikrofiber yardımıyla giderebilirsiniz.

Güneş Gözlüklerini Doğru Saklamamak

En az güneş gözlüğü temizleme kadar önemli olan saklama adımı, doğru yapılmadığında gözlük yapısının deforme olmasına neden olabilir. Saklama kutusunun ezilmez ve sert malzemeden yapılmış olması önemlidir. Bunun yanı sıra gözlüğü kullanmadığınız zamanlarda masa üzerinde bırakmamalısınız. Bu, gözlüğün çizilmesine neden olabilir. En etkili saklama için gözlük kutusunu daima yanınızda bulundurmalısınız.

Güneş Gözlüklerini Uzun Süre Kullanmak

Güneş gözlüklerinin aşırı derecede güneşe maruz kalması da yapısının bozulmasına neden olabilir. Güneş gözlüğünün kontrolsüz şekilde aksesuar olarak kullanılmaması gerekir. Güneş gözlüğü her ne kadar ultraviyole ışınların gözdeki zararlarını önlemek için kullanılsa da gereğinden fazla kullanılması ters yönde etki yaratabilir.

Bonus: Güneş gözlüğü konusunda en dikkat çekici noktalardan biri de kaliteli güneş gözlüğü tercihidir. Kalitesiz gözlükler, gözde karanlık etkisi yarattığından göz bebeğinin daralmasını engelleyecektir. Bu da göz içine daha çok zararlı güneş ışınının girmesine neden olur.

Gözünüzü olumsuz faktörlerden korumak için Özkan Optik sitesini ziyaret ederek kaliteli güneş gözlüğü seçeneklerine bakabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.