Kedi ve Köpeklerde Mama Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

27.10.2022
189
Kedi ve Köpeklerde Mama Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Modelistlik Kursu

Patili dostların daha sağlıklı olması ve kendi fizyolojik yapılarına uygun beslenmesi hayvan severlerin en temel arzusudur. Bunu gerçekleştirmenin yolu ise onlar için en uygun olan mamayı bulmaktır. Çünkü her minik patilinin vücut yapısı ve ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu ihtiyaçlara ve farklılıklara hitap edebilmenin yolu bir uzman görüşü ile desteklenerek onlar için en uygun mamaya ulaşmaktır. Peki mama seçimi neden önemlidir? 

Mama Seçimi Neden Önemli?

Minik dostunuzun daha sağlıklı bir gelişim süreci izlemesi ve ilerleyen süreçlerde sağlık sorunlarıyla mücadele etmesinin önüne geçilmesi için mama seçimi oldukça önemlidir. Bu önem hem mamanın içeriğine bağlı olarak hem de minik dostunuzun fizyolojik ihtiyaçlarına bağlı olarak şekillenmektedir. 

Örneğin mama içeriğinin zengin olması ve “dengeli beslenmeyi” desteklemesi önemlidir. Buna ek mama içeriğinin minik dostunuzun yaşına, ırkına, kısırlaştırma operasyonu geçirip geçirmemesine bağlı olarak seçilmesi de önemlidir. Bu unsurları aşağıda daha detaylı bir şekilde örneklendirmek sağlıklı olacaktır. 

Yaşam Evresine Yönelik Beslenme

Beslenme ihtiyacı, kedilerde ve köpeklerde farklılık gösterir. Ancak genel olarak yaşam evresine yönelik beslenmenin benzer olduğu bilinir. Örneğin 0-12 ay aralığındaki yavru köpeklerin beslenmeleri vitamin ve mineral ağırlıklı olmalıdır. Bu, gelişimleri açısından önemlidir. 1-7 yaş aralığındaki köpeklerde ise yüksek enerji ihtiyacı mevcuttur. Bu sebeple enerji ihtiyacını karşılayacak besin içerikleri tercih edilmelidir. Bu durum, aynı şekilde kediler için de geçerlidir. 

Irka Göre Mama Seçimi

Irka Göre Mama Seçimi

Her kedi ve köpek ırkının ihtiyaç duyduğu enerji ve besin değerleri birbirinden farklıdır. Kimi ırklar hareketli bir yaşama sahipken, kimi ırkların ise daha stabil bir yaşam sürdürdükleri bilinmektedir. Patili dostunuzun ihtiyaçlarına karşılık verebilmenin yolu ise ırka göre mama seçimi yapmaktır. 

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kısırlaştırma Sonrası Beslenme

Özellikle 1-7 yaş aralığındaki patili dostların enerji ihtiyaçlarının nispeten daha yüksek olduğuna yukarıda değinilmiştir. Kısırlaştırma sonrası süreç ise bunun tam tersidir. 

Kısırlaştırma Sonrası Beslenme

Kısırlaştırma Sonrası Beslenme

Kısırlaştırılan kedi ve köpeklerde enerji ihtiyacının azaldığını söylemek mümkündür. Bu durumda yapılması gereken ise beslenme düzeninin protein odaklı değiştirilmesidir. Çünkü yüksek kalori oranlı mamalar, patili dostunuzun kilo olmasına sebep olabilecektir. 

Kiloya Göre Mama Seçimi

Mama seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise kilodur. Kilosu idealin üzerinde olan kedi ve köpekler için light mamalar seçilmelidir. Bu mamalar nispeten daha düşük bir kalori oranına sahiptir. İdealin altında kilosu bulunan kedi ve köpekler için ise gerek vitamin gerekse de kalori değeri yüksek olan mamalar seçmek gereklidir. 

Lezzete Göre Mama Seçimi

Kedi ve köpeklerde mama seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise elbette ki minik dostunuzun damak tadıdır. Onların damak tadına uygun olan, aynı zamanda ise sağlık yönü desteklenen mamaları bulmak ise bir süreç gerektirmektedir. 

Daha fazla bilgi için; https://www.farmakozmetika.com.tr/evcil-hayvan-urunleri 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.