Forklift Kullanan Kişiye Ne Denir?

08.09.2022
337
Forklift Kullanan Kişiye Ne Denir?
Modelistlik Kursu

Özellikle lojistik sektöründe sıklıkla karşılaşılan terim olan forklift kullanan kişiye nedir; Forklift bir iş makinesidir kısa mesafede taşınamayacak ağırlığa sahip yüklerin istiflenmesini yapar. Güç, tonaj, asansör tipi, dönüş kapasitesi gibi çeşitli özelliklere göre forklift türleri bulunur.

Forklift Operatörü

Forklift kullananlara forklift operatörü adı verilir ve kullanım yetkisine sahiptirler. Forklift nedir sorusu ile birlikte forklift operatörü de merak edilen konu başlığıdır. İş makinesinin çalışma prensibi ve kullanımını bilen bu konuda yeterince tecrübe ve donanıma sahip olanlara forklift operatörü adı verilir.

Yükü güvenli şekilde araçtan indirme ya da yükleme taşıma ve yerleştirme işlemleri operatör tarafından yürütülür. Forklift operatörü aynı zamanda aracın bakımını takip eden ve depo faaliyetlerine katkı sağlayan kişilerdir. Forklift ehliyeti almak için gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanır;

  • 18 yaşını doldurmuş.
  • En az ilkokul mezunu.
  • Kanunun 41 maddesine göre TCK maddelerinden mahkûmiyet almayanlar.
  • İş makinesi kullanımına engel olmayan sağlık şartları.

Forklift Yetki Belgesi

Kullanımı pratik ve iş alanında kolaylık sağlayan forklift alanında uzman operatörler tarafından kullanılmalı ve bunun için sadece operatörlerin kullanmasına izin verilmektedir.

Forklift kullanımı için yetki belgesi araç ile ilgili yeterli eğitimi almış becerisi bulunanlara verilir. Forklift ne demek ve ne işe yarar sorularının cevabı ile birlikte çalışma prensibi operatör olmak isteyenler tarafından detaylı şekilde araştırılmalı.

Operatörler dar alanlarda dahi hızlı şekilde depolama yapma özelliklerine sahiptir bu yüzden konsantre çalışırlar ve iş güvenliği açısından hassastırlar büyük kapasitede bir araç kullanabilmek için mutlaka makine bilgisinin bulunması gerekir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
Forklift Kullanımı

Forklift Kullanımı

Forklift Kullanımı

Başta inşaat ve sanayi olmak üzere gıda, kozmetik, endüstri, tekstil ve kimya gibi birçok sektörde forklift kullanılmaktadır. Aynı zamanda depolarda, liman ve gümrük işletmeleri ile stok mağazacılık sistemlerinde de forklift kullanılır. Forklift kullanımı yetki belgesi gerektiren bir faaliyet olduğundan dolayı teknik donanım bilgisi şarttır.

Operatör alan hakimiyet bilgisi, teknik donanım, tecrübe ve deneyim ile tonaj farklılığında dengeli yerleştirme konularında bilgili olmalı. Düz zeminlerde kullanılan araç özelliklerine göre ideal bir yerleştirme ve taşıma bilgisi gerektirir.

Operatörler tarafından forklift kullanımında iş güvenliği sağlanmalı ve aracın devrilme riskini kesinlikle ortadan kaldıracak şekilde hassasiyet gösterilmeli.

İş Makinesi Operatörlük Belgesi

Forklift operatörleri görev yaptıkları işletmenin çalışma prensipleri kapsamında tüm ekipmanları etkin şekilde kullanır. İş ve işçi sağlığı ile çevre koruma düzenlerine uygun şekilde hareket ederek mesleğin kalite ve verimlilik şartlarına göre hareket ederler.

2918 sayılı trafik kanununun 42 maddesine göre iş makinesi operatörlük belgesi verilir. Adaylar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan belgeyi almak için düzenlenen sınavlara katılır.

Forklift ehliyeti ömür boyu geçerli olan belgedir. İş kanunu forklift kullananların belgeyi almasını zorunlu kılmaktadır yaralanma riski ve maddi hasar oluşturabilecek bir araç olmasından dolayı operatörlerin belge ibraz etmesi zorunludur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.