A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?

26.08.2021
402
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur? Maaşları Ne Kadar?
Modelistlik Kursu

İş güvenliği uzmanlığı gittikçe önem kazanan ve popülerliği artan iş dallarından birisidir. Özellikle yeni kanunlar ile birlikte birçok şirket için olmazsa olmaz iş dallarından birisi de iş güvenliği uzmanlığıdır. Bu nedenle iş alanı da geniş bir sektördür.

Peki, A Sınıfı İş Güvenliği uzmanı nedir? A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının sorumlulukları nelerdir? A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı ne kadardır? İşte A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı ile ilgili bilmeniz gereken her şey!

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, işyerlerinin iş güvenliği departmanlarında görev yaparlar. Özellikle tehlike sınıfı iş yerlerinde olması gereken bir departman ve uzmanlıktır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları, A Sınıfı İş Güvenlik Sertifikasına sahip kişilerdir. İş güvenliği ve sağlığı gibi konularda eğitimli kişilerdir. Bu konuları araştırır, tehlikeleri öngörür, raporlar yazar ve çalışmalar yürütürler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Sorumlulukları Nelerdir?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının birçok sorumluluğu vardır. Öncelikle çalışanların sağlığı ile ilgilenirler. Burada İş Güvenlik Uzmanının yapması gereken, çalışanların hayatlarını tehlikeye atmayacak bir iş ortamı ve iş alanı oluşturmaktadır. Risk ve tehlikeleri minimuma indirerek gerekli önemleri almalıdır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Görevleri

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Görevleri

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Görevleri

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, öncelikle bulunduğu işyerindeki tehlikeleri belirler. Daha sonra bu tehlikeleri raporlar ve yöneticilere iletir. Yöneticilerin ve çalışanların da işbirliği ile bu tehlikeli durumlar ortadan kaldırılır. Burada önemli olan bu risk ve tehlikelerin zamanında ortadan kaldırılmasıdır.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı görevleri arasında çeşitli sunumlar düzenleyerek çalışanları bilgilendirmek de yer almaktadır. Olası tehlikeler ve hayati riski en aza indirecek önlemleri çalışanlara anlatmalıdır. Onları bilgilendirmeli ve öngördüğü tehlikeleri iletmelidir. Bunun sonucunda da işyerini gerekli koşullara getirerek iş güvenliği ve sağlığını sağlamalıdır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının en önemli görevi raporlar hazırlamaktır. Sürekli yapılan denetimler ve incelemeler sonucu olası riskler raporlanır. Bu raporlar yönetim kuruluna sunulur. Ayrıca oluşabilecek yangın ve kaza gibi durumlar için çalışmalar yapar. Bu çalışmaları raporlayarak ayrıca öneriler sunar. Bu önerilerin hayata geçmesi için çalışmalara başlar.

Az önce de bahsettiğimiz gibi bir İş Güvenlik Uzmanı çalışanlar ve yöneticiler için eğitimler hazırlamalıdır. Bunun dışında çalışma prosedürleri oluşturarak bunları yine çalışanlara detaylı bir şekilde anlatmalıdır. Bu noktada çalışanlardan alacağı geri dönüşler de oldukça önemlidir. Çalışanların kendilerini güvende hissetmedikleri durumlardan haberdar olmalı ve bu konular üzerine eğilmelidir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olabilmek ve sertifikasını alabilmek için belli şartlar gereklidir. Bu şartları şu şekilde sıralayabilir:

  • En az 5 yıl boyunca Bakanlığa bağlı iş güvenlik ve iş sağlığı alanlarında çalışmış olmak,
  • İş sağlığı ve güvenliği alanlarında doktora yapmış olmak,
  • B sınıfı iş güvenliği sertifikası ile en az 4 yıl boyunca çalışmak,
  • Genel müdürlüklerde ve genel müdürlüklerin bağlı birimlerinde en az 10 yıl boyunca görev yapmış olmak gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için gereklidir.

İş güvenliği eğitimleri ise üniversitelerin ilgili bölümlerinde verilmektedir. Mühendislik ve Mimarlık Fakülteleri mezunları, iş güvenliği uzmanı olabilmektedir. İş güvenliği uzmanı olan bu bölümlerden mezun kişiler, kariyerlerini bu şekilde oluşturabilirler. Gerekli şartları sağlayarak A, B ve C sertifikalarını alabilirler. Bu sayede İş Güvenliği Uzmanı olabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Başvuru Şartları

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak istiyorsanız öncelikle A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sertifikası alınmalıdır. İş güvenliği uzmanlığının üç farklı çeşidi vardır. A, B ve C tipi iş güvenliği sertifikası bulunmaktadır. Bu sertifikalara başvurmak için belli şartlar da gerekmektedir. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına başvurabilecek kişiler şunlardır:

  • En az 4 yıl boyunca B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikası ile görev yapmış kişiler,
  • A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimlerine katılan ve bu alanda başarılı olan kişiler,
  • İş güvenliği veya iş sağlığı ve güvenliği alanlarında doktora yapan mühendis, mimar veya teknik elemanlar A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı sertifikasına başvurabilir.
2021 A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

2021 A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

2021 A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Maaşı

B ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlarının maaşlarından daha fazladır. Çünkü A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları genellikle daha riskli bölgelerde çalışmaktadır. A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ortalama 7000 TL ile 10000 TL arasında maaş almaktadır. Ancak yeni başlayan bir A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, 5000 TL civarında bir maaş ile başlamaktadır. Zamanla tecrübe ve sektör deneyimleri ile birlikte bu ücret 10000 TL’lere kadar çıkabilmektedir.

Ayrıca kendi İş Güvenlik şirketini kuran ve çeşitli şirketlere hizmet sağlayan kişiler de önemli gelirler elde edebilir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının Çalışabileceği Sektörler Nelerdir?

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanının çalışabileceği sektörler oldukça geniştir. Özellikle risk faktörü barındıran tüm işletmelerde ve iş yerlerinde çalışabilirler. Bunun dışında danışmanlık rolü üstlenerek birden fazla şirkette de çalışabilirler. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi kendilerine ait iş güvenlik şirketi kurarak farklı şirketlere hizmet sunabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları az tehlike gruplarından; yayınevleri, inşaat malzemeleri atölyeleri ve yiyecek maddeleri üretimi ve satımı gibi iş yerlerinde çalışabilmektedir. Az tehlike grubuna ait daha birçok işte görev alabilirler.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ayrıca oldukça tehlikeli işlerde de çalışmak için eğitilmiş kişilerdir. Yıllarca deneyimler edinmiş ve kendisini geliştirmiş bir A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, birçok tehlikeli alanda görev alabilir. Yani iş güvenlik uzmanlarının iş olan her yerde görevleri olabilir. Risk durumu az da olsa çok da olsa iş güvenlik uzmanlarına ihtiyaç vardır.

YouTube kanalımızdan da bizi takip edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Siyaset bilimi eğitiminin bana kattığı katkıları sizlerle paylaşmaya devam ediyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.