Engin Akyürek Kimdir? Engin Akyürek Biyografi

03.02.2022
425
Engin Akyürek Kimdir? Engin Akyürek Biyografi
Modelistlik Kursu

Sefirin kızı ile ekranlara iyi bir dönüş yapan Engin Akyürek kimdir konulu yazımız ile kendisini daha iyi tanıyalım.

Engin Akyürek Kimdir Nereli?

Engin Akyürek, 1981 yılının 12 Ekim tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Akyürek, aslen Erzincan Tercan’lıdır. Engin Akyürek’in boyu 1.87 metre, kilosu 83 ve Terazi burcudur. Babası memur, annesi ise ev hanımıdır.

Engin Akyürek Hangi Lisede Okudu?

Engin Akyürek Ankara Dikmen lisesi mezunudur. Ankara üniversitesi Dil Tarih-Coğrafya Fakültesi’ne Tarih bölümünü bitirmiştir.

Engin Akyürek Kaç Yaşında?

Engin Akyürek 1981 doğumludur, yani 41 yaşındadır.

Engin Akyürek Doğum Günü

Yakışıklılığı ile dikkatleri üzerine çeken Engin Akyürek, 12 Ekim 1981 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir.

Engin Akyürek 

Engin Akyürek

Engin Akyürek Eşi

Sefirin Kızı dizi setinde tanışan Tuba Büyüküstün ve Engin Akyürek hakkında çıkan gizlice evlendi iddiaları için başarılı oyuncu Tuba Üstün, verdiği bir röportajda bu iddialara şöyle yanıt verdi: “Aşk, her insana yakışır ama insandan ötedir. Benim için mesele aşık olmak değil, aşkın kendisi olabilmek. Galiba bu mesleğin en sevdiğim tarafı, çocuk olmaya devam edebilmek. Yani çocukken yaptığımız gibi; oyun kurmaya, rol paylaşımları yapmaya, oynadığınız role hep beraber inanmaya devam etmek” evli olduğu ve gizlice evlendiği iddiaları için ise yalan olduğunu böyle bir şeyin olmadığını dile getirdi.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Öte yandan başarılı oyuncu çift için ise sevgililik iddiaları büyük bir önem taşıyor. Başarılı oyuncu Engin Akyürek aynı zamanda dizi setinde bir diğer rol arkadaşı olan Tülin Yazgan ile de yakıştırıldı. Başarılı oyuncunun Tülin Yazgan ile de bir ilişkisi olduğunu düşünenler mevcut.

Engin Akyürek Çocuğu Var mı?

Engin Akyürek hakkında merak edilen bir diğer detay ise ailesi oldu. 12 Ekim 1981 yılında dünyaya gelen başarılı oyuncu bu zamana kadar evlenmemiştir. Başarılı oyuncunun herhangi bir çocuğu yoktur.

Engin Akyürek’in Oyunculuk Kariyeri

Türkiye’nin Yıldızları adlı yarışma programında ekranlarda yer aldı. Ve çok sevildi. Yarışmada birinci olarak sanat dünyasına adım attı. Yarışmanın sona ermesinin ardından İlk oyunculuk deneyimini Yabancı Damat dizisi ile gerçekleştirmiştir.

2004 – 2007 yılları arasında Yabancı Damat dizisinde Kadir Sadıkoğlu karakteri ile ekranlara gelmiştir.

Engin Akyürek, Yabancı Damat dizisindeki Kadir karakteri ile hayran kitlesini genişletmiştir.

2006 yılında ekrana gelen Kader adlı dizide ise Cevat karakterini canlandırdı.

Engin Akyürek Kimdir 2

2007 – 2008 yılları arasında Atv’de ekranlara gelen Karayılan isimli dizide Nizipli rolüyle ekranlarla ile buluştu. Karayılan dizisinin yönetmenliğini Cem Akyoldaş’ın üstlenmiştir. Karayılan dizisi Gaziantep’in Fransız işgali altında olduğu dönemde geçmiştir. Dizide Engin Akyürek, Bülent İnal ve Begüm Birgören ile beraber rol almıştır.

Engin Akyürek 2009 yılında Bir Bulut Olsam adlı dizide Mustafa Bulut karakterini canlandırmıştır. Engin Akyürek’in başrolde olduğu ilk yapımdır. Usta senarist Meral Okay ile yönetmen Ulaş İnaç’ı buluşturan dizi Bir Bulut Olsam oldu.

Başrolleri Melisa Sözen ve Engin Altan Düzyatan ile beraber paylaşmıştır, Diziye adını veren Mustafa Bulut karakterini canlandırdı. Bir Bulut Olsam dizisinin Asmalı Konak’a çok benzemesi ve de cinsel içerikli sahneler barındırması eleştirilere konu olmuştur. RTÜK dizideki cinsel içerikli sahnelerinden dolayı yayıncı kanala uyarı cezası gönderdi.

2010-2012 yılları arasında Fatmagül’ün Suçu Ne? adlı dizide Kerim Ilgaz karakteri ile ekranlara gelmiştir. 1986’da Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı, sinema filmi olarak çekilen “Fatmagül’ün Suçu Ne?” filmi, dizi olarak çekilmiştir. Ve Kanal D ekranlarında seyirci ile buluşmuştur. Fatmagül’ün suçu ne? dizisini Süreyya Duru yönetmiş, başrollerinde Beren Saat ile oynamışlardı.

2014 yılında gösterime giren Bi Küçük Eylül Meselesi adlı filmin başrolünde Farah Zeynep Abdullah ile birlikte yer aldı.

2014 yılında Tuba Büyüküstün, Nebahat Çehre ve Erkan Can ile başrolünü paylaştığı Kara Para Aşk adlı dizide Ömer Demir karakterini canlandırdı.

Uluslararası Seul Drama Ödülleri 2015 yılında “En İyi Aktör” olarak seçilmiştir.  Emmy ödülleri için “En İyi Erkek Oyuncu” kategorisinde aday olmuştur.

Engin Akyürek Sefirin Kızı

Engin Akyürek, Şimdilerde Star TV ekranlarında yayınlanan Sefirin Kızı dizisinde Sancar Efeoğlu karakteri ile ekranlardadır. Yapımına O3 Medya ve NGM’ in birlikte imza attığı, Sefirin Kızı dizisi Pazartesi günleri Star Tv ekranlarında yayınlanıyor. Dizinin yönetmeni Emre Kabakuşak ve senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Sedef Nehir Erdem’in kaleme aldığı Sefirin Kızı dizisi güçlü oyuncu kadrosu ve duygu yüklü anlatımı ile ile Star Tv ekranlarında yayınlanıyor.

Engin Akyürek Kimdir 1
Engin Akyürek Sefirin Kızı

Sefirin Kızı Dizisi Sancar Efeoğlu Kimdir?

Belediye Başkanı’nın zeytinliklerinde çalışan fakir bir yarıcının oğludur. Sancar Efe Muğla’dan başka bir yer görmemiş bir köylü çocuğudur.

Küçüklüğünden beri Nare’ye sevdalıdır. Hep Nare’nin ihanetinin acısını kalbinde taşır.

Nare düğün gecesi Sancar Efe’yi bırakıp gittikten sonra hırs yaptı, zengin oldu. Babasının yarıcılık yaptığı o zeytinlikleri satın aldı, Şimdi evlendi ve ailesiyle bir konakta oturuyor.

Engin Akyürek En Son Dizisi

2019 yılında Sefirin Kızı dizisinde başrol oynayan başarılı oyuncu 2020 yılında ise Beyond the Clouds yapımının oyuncu kadrosuna dahil olmuştur. Başarılı oyuncu şu an yeni gelen teklifleri değerlendirmektedir.

Engin Akyürek Röportajı

Engin Akyürek Kimdir
Engin Akyürek Kimdir

Çocuklar Sana Emanet filminde Çağan Irmak’la çalışmak nasıldı?

İlk kez çalıştık. Çağan, özel bir adam. Filmin hikâyesine çok inandı. Projeyle ilgili heyecanı, içinde yatan meseleyi anlatmak istemesi çok değerli. Çağan’la çalıştıktan sonra sinemaya dair yeni bir şey keşfettim.

– Hem dizi hem de sinemada başarılı olan ender isimlerden birisiniz. Bu size ayrı bir sorumluluk yüklüyor mu?

İşimi daha iyi yapmam noktasında bir sorumluluk yüklüyor. Eğer ortada bir durum varsa süreci devam ettirmek gerekir. Ama bu travmatik, ağır, gece gündüz düşündüğüm bir sorumluluk değil. Roller ve hikâyeler size gelir, bazen yapmak ister ve peşinden gidersiniz. Bir şey başarmak üzerinden kurgulamazsınız. O sonuçtur. İşin özü, projenin içinde olmayı istemek.

– Türkiye’de ve yurtdışında büyük bir hayran kitleniz var. Sevenlerinizin ilgisi nasıl hissettiriyor?

Çok değerli, mutluluk verici. Beni tanımıyorlar sonuçta, oynadığım karakterleri biliyorlar. Sosyal medya hesaplarım da yok, oradan bir iletişimimiz de olmuyor. Dergi var, menajerlik şirketinin Instagram ve Twitter adresi var… Buna rağmen güzel bir bağımız ve arkadaşlığımız var. Çok güzel şeyler yapıyorlar, beni Darüşşafaka Cemiyeti gibi değerli organizasyonlarla buluşturuyorlar. Özel bir durum. Bu sorumluluk noktası, sizi tercihlerinizde daha dikkatli yapıyor.

Ünlü moda sitesi Be Global Fashion Network’te “Dünyanın en şık giyinen oyuncusu” seçildiniz. İlk duyduğunuzda tepkiniz ne oldu?

Şaşırdım açıkçası. Manken değilim, bu konuda bir iddiam da yok. Ekrandaki görünümümüzle ilgili sanırım… Ben kıyafetleri taşıyorum sadece, beni giydiren profesyonel bir ekip var.

– Ekrana dönmek için nasıl bir proje bekliyorsunuz?

İnandığım bir iş olmalı. İçinde olmaktan keyif almalıyım. Televizyon işinde şöyle bir durum var, o projede neden olduğunuzu kendinize samimi bir şekilde söylemediğinizde, işten sıkılırsınız. Çünkü çok uzun süre çalışıyoruz. Projeler bazen hayatımızın 1.5-2 yıllık sürecine denk geliyor. Sıkılmamak, kendinizi doğru ifade edebilmek için de aradığınız hissi ve duyguyu bulmanız gerek. Ben de onu arıyorum. Görüşmeler var, kısa zaman içerisinde bir dizi projesi olabilir.

Engin Akyürek Dizileri

Yıl Dizi Adı Rol Notlar
2004 – 2007 Yabancı Damat Kadir Sadıkoğlu Oyuncu
2006 Kader Cevat Oyuncu
2007 – 2008 Karayılan Nizipli Oyuncu
2009 Bir Bulut Olsam Mustafa Bulut Başrol Oyuncusu
2010 – 2012 Fatmagül’ün Suçu Ne? Kerim Ilgaz Başrol Oyuncusu
2014 – 2015 Kara Para Aşk Ömer Demir Başrol Oyuncusu
2017 Ölene Kadar Dağhan Soysür Başrol Oyuncusu
2019- Sefirin Kızı Sancar Başrol Oyuncusu

Engin Akyürek Filmleri

Yıl Dizi Adı Rol Notlar
2014 Bi Küçük Eylül Meselesi Tekin Başrol Oyuncusu
2019 Bir Aşk İki Hayat Umut Başrol Oyuncusu

Engin Akyürek Ödülleri

Yıl Ödül Kategori Dizi – Film
2006 ÇASOD Oyunculuk Ödülleri Umut Veren Sanatçı Kader
2007 39. Siyad Türk Sineması Ödülleri Umut Veren Sanatçı Kader
2012 Kadir Has Üniversitesi En Has Erkek Dizi Oyuncusu Fatmagül’ün Suçu Ne?
2011 TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 AyakliGazete.com Yılın Televizyon Yıldızları En İyi Erkek Drama Oyuncusu Fatmagül’ün Suçu Ne?
2012 TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Fatmagül’ün Suçu Ne?
2014 TelevizyonDizisi.com En İyiler Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kara Para Aşk
2015 Uludağ Üniversitesi En İyiler Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kara Para Aşk
2015 Seul Drama Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kara Para Aşk
2015 Uluslararası Emmy Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Adayı Kara Para Aşk
2015 4. Kristal Fare Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu Kara Para Aşk 

İlginizi çekebilir: Damla Colbay Kimdir?
Aytaç Şaşmaz Kimdir?
Ebru Özkan Kimdir?
Uraz Kaygılaroğlu Kimdir?

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.