Edirne’ye Gidenlerin Görmesi Gereken 11 Yer

01.09.2016
383
Edirne’ye Gidenlerin Görmesi Gereken 11 Yer
Modelistlik Kursu

Türkiye’nin en güzel illerinden birisi olan Edirne’ye gitmeyi düşünenlerin mutlaka uğraması gereken bazı yerler bulunmaktadır. Edirne’yi ziyaret edip sonradan keşke dememek isteyenler bu tavsiyelere uyarak Edirne’nin en güzel yanlarına tanık olma fırsatı bulabilmektedir.

Kırkpınar ve Yağlı Güreşleri

Günümüzde dünyaca ünlü bir şöhrete sahip olan Edirne’nin Kırkpınar yağlı güreşleri, mutlaka görülmesi gereken şeylerin başında gelmektedir. Ortalama 600 yıldan fazladır gerçekleştirilen yağlı güreşlerin yapıldığı alan Edirne’nin simgelerinden birisi haline gelmiştir ve bu sebeple Edirne ziyareti esnasında Kırkpınar uğranması gereken yerlerdendir. Güreşlerin yapıldığı dönemi yakalayabilmek için Haziran ayının sonu ve Temmuz ayının başı arasında Kırkpınar’ı ziyaret etmek gerekmektedir.

Selimiye Camii

Mimar Sinan tarafından yapılan ve ünlü Osmanlı padişahı II. Selim tarafından inşaat emri verilen Selimiye Camii, adeta bir şaheser gibi gözükmektedir. Mimar Sinan’ın en iyi projelerinden birisi olan Selimiye Camii, 1568 yılında ilk temelleri atıldıktan sonra 1575 yılında da ibadethane olarak halkın kullanımına açılmıştır. Edirne’nin merkezinde yer alan camiye her yıl çok sayıda turist akın etmektedir.

Edirne’nin Meşhur Meriç Köprüsü

Yine Edirne’nin simgelerinden birisi olan Meriç Köprüsü, yüzyıllardır Meriç Nehir üzerinde yer almaktadır. En çok da baharın geldiği aylarda doğanın da etkisi ile hoş bir görünüme bürünen Meriç Köprüsü özellikle doğa ile iç içe olmak isteyenlerin görmek isteyebileceği nadir yerlerdendir.

Türk İslam Eserleri Müzesi

Edirne denilince akla gelence ilk şeylerden birisi olan müzeler, milli kültürün ve tarihin bir arada bulunduğu benzersiz mekanlardandır. Türk İslam Eserleri Müzesi’nde birbirinden değerli tarihi eserleri görmek için Edirne seyahati esnasında bu müzeye uğramak yeterli olmaktadır.

Ali Paşa Çarşısı ve Alışveriş

Özellikle alışveriş tutkunlarının mutlaka gidip görmesi gereken yerlerden birisi olan Ali Paşa Çarşısı’nda Edirne’yi simgeleyen pek çok tat ve hediyelik eşyayı bulma şansı mevcuttur. Turistlere iyi indirimlerin de yapıldığı Ali Paşa Çarşısı’na girenler elleri dolu dolu çıkmaktadır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Ainos Antik Kenti’nde Tarihin Kokusu

Geçmiş tarihin belki de en iyi tanıtıcılarından birisi olan antik kentler konusunda şanslı olan Edirne, içerisinde Ainos Antik Kenti adında görkemli bir kalıntı barındırmaktadır. Ainos Antik Kenti’nde geçmiş medeniyetlerin yaşantılarına tanıklık etme fırsatı bulunmaktadır.

Şehitlerin Mekanı Balkan Şehitliği

Sarayiçi’nde yer alan Balkan Şehitliği bir tür meçhul asker anıtı özelliğini taşımaktadır. Balkan Savaşı sürerken Edirne’yi savunmak amacıyla şehit düşen askerlerin mezarları buradadır.

İkinci Bayezid Külliyesi ve Şifahane

Eskiden müzik, hoş kokular ve su sesleri ile hastaların tedavi edildiği bu sağlık merkezi 1997 yılından sonra Trakya Üniversitesi’nin çalışmaları ile sağlık müzesi olarak hayatına devam etmektedir. Bahçesinde yer alan İkinci Bayezid Camii ise 1488 yılından beri ibadethane olarak kullanılmaktadır.

Eski Ama Görkemli Karaağaç

İçerisinde barındırdığı Lozan Anıtı ve eski tren garı ile Karaağaç, Edirne’nin görülmesi gereken en güzel mahallelerinden birisidir.

Eşsiz Üç Şerefeli Camii

İlginç mimarisi ile geçmişten bugüne gelebilen ve çok az bir değişime uğrayan Üç Şerefeli Camii günümüzde yüzbinlerce turistin her yıl uğradığı bir mekan haline gelmiştir.

Farklı Mimarisi ile Edirne Sinagogu

Restorasyonu oldukça başarılı olan ve bu sayede uzun yıllar boyunca sağlam kalan Edirne Sinagogu’nda resim sergileri gibi farklı sanatsal çalışmalar da yapılmaktadır. Sinagog halka açık olup, günlük olarak ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Gezilecek Yerler Kategorimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.