Çilek Nasıl Saklanır? Çilek Bozulmadan Nasıl Saklanır?

21.01.2021
102
Çilek Nasıl Saklanır? Çilek Bozulmadan Nasıl Saklanır?
Modelistlik Kursu

Çilek, yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden bir tanesidir. Ancak her ne kadar buzdolabında muhafaza edilse de, çilekler birkaç gün içerisinde yumuşamaya başlamaktadır. Bu durumda çileklerin tadını çıkartamadan çöpe atmak zorunda kalırız. Oldukça can sıkıcı bu sorundan kurtulabilmek için uygulanabilecek bazı çilek saklama yöntemleri bulunmaktadır.

Çilekleri buzdolabında saklamadan önce, tek seferde tüketebileceğiniz kadar çilek satın aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Zira 3 ila 5 gün arasında tüketilmeyen çilekler, tatlarını kaybetmektedir. Eğer gereğinden fazla çilek aldıysanız, fazlasını buzlukta saklamanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede çilekler ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

Çilekler Buzdolabında Nasıl Saklanır?

Çilek nasıl saklanır sorusunun pek çok farklı cevabı bulunmaktadır. Ancak ilk olarak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar mevcuttur. Çilekleri buzdolabına koymadan önce bu hususlara dikkat ederseniz, 3 gün sonunda bile çilekleriniz ilk aldığınız günkü kadar lezzetli ve güzel gözükecektir. Dikkat edilmesi gereken noktalar, aşağıda maddeler halinde belirtilmektedir.

 • Çilekler, iki gün içerisinde tüketilecek şekilde alınmalıdır. Eğer bundan daha fazla çilek alırsanız, ister istemez çilekleriniz bozulacaktır.
 • Çileklerinizi buzdolabına yerleştirmeden önce saplarını ayırmamanız gerekmektedir.
 • Çilekler, buzdolabına koyulmadan önce su ile temas ettirilmemelidir. Bu, çileklerin kolay bozulmasına neden olacaktır.
 • Çilekler, üst üste gelecek şekilde muhafaza edilmemelidir. Çilek, çok hassas bir meyve olduğu için üst üste dizildiği zaman ezilecektir.
 • Çilekleri buzdolabına yerleştireceğiniz kabın altına bir kat havlu yerleştirmeniz gerekmektedir. Böylece fazla nem sebebi ile çilekleriniz bozulmayacaktır.
 • Çilekleri koyduğunuz kabın üzerini streç film ile kaplarsanız, çilekler hava almayacağı için daha uzun ömürlü olacaktır.
Çileklerin Raf Ömrü
Çileklerin Raf Ömrü

Çileklerin Raf Ömrü Nasıl Arttırılır?

Çilekler yılın belirli bir döneminde oldukça uygun fiyatlara satılmaktadır. Pek çok vatandaş, bu indirimden kilolarca çilek satın almaktadır. Bu durumda evinizde çileklerin daha uzun raf ömrü olması için yapabileceğiniz bir yöntem mevcuttur. Bu yöntem, aşağıda adım adım anlatılmaktadır.

 • Oda sıcaklığındaki bir kap suyun içerisine bir çay bardağı sirke ekleyiniz.
 • Daha sonra çilekleri sirkeli suda nazikçe yıkayınız.
 • Çilekleri tek tek yıkadıktan sonra havlu kağıdın üzerine alınız.
 • Çileklerin her birinin iyice kurutulması gerekmektedir. Ancak çileklere zarar gelmemesine özen gösteriniz.
 • Son olarak çilekleri buzdolabına yerleştireceğiniz kabın içerisine diziniz. Ancak çileklerin birbiri üzerine baskı yapmaması için eni geniş bir kap seçmelisiniz.

Bu işlem sayesinde çileklerinizin raf ömrü 3 ila 5 gün arası uzayacaktır. Yani çileklerinizi bir hafta boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ancak çilekler, bir hafta içerisinde tüketilemeyecek kadar çok ise, buzlukta muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Buzlukta Çilek Nasıl Saklanır?

Yaz mevsiminin gözdesi olan çilekler, kış aylarında yok denecek kadar azdır. Bu nedenle kış aylarında var olan çileklerin fiyatı da dudak uçuklatmaktadır. Kış aylarında çilek tüketebilmek için yaz ayından buzluğa çilek koyabilirsiniz. Ancak çileği buzlukta muhafaza etme ve geri çözdürme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır. Çileği buzlukta saklama aşamasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır.

 • Eğer çilekler tatlılarda kullanılmak için buzlukta saklanacak ise, sapları ayrılmalıdır. Ancak tek başına tüketilecek ise, saplarının üzerinde kalmasında bir mahsur yoktur.
 • Çilekler mümkünse bir tepsiye dizilmeli ve ilk dondurma işlemi çileklerin birbirine temas etmeyeceği şekilde gerçekleştirilmelidir.
 • Çilekler tepsinin üzerinde donduktan sonra, çilekler porsiyonlara ayrılarak poşetlenmelidir. Bu sayede, sadece tek seferde tüketilecek kadar çileği buzluktan çıkartabilirsiniz. Zira buzluktan çıkartılan bir ürün, tekrar buzluğa konulmamalıdır.
 • Çilekler, her ne kadar donmuş olsa da, buzluğun en üst bölümüne yerleştirilmelidir.

Çilekleri buzlukta muhafaza etmeye başladıktan sonra dilediğiniz zaman porsiyonlar halinde tatlılarınızda ya da tek başına tüketebilirsiniz. Çileklerinizi buzluktan çıkardıktan sonra, oda sıcaklığından daha yüksek ısılara maruz bırakırsanız, çilekler gevşeyecektir. Bu durumda çilekleri buzdolabında bekleterek kendiliğinden çözünmesini beklemek daha doğru olacaktır.

Çilek Püresi Nasıl Saklanır?

Çilek püresi, tatlıların lezzetini arttırmaktadır. Çilek püresi nasıl saklanır sorusunun cevabı, çilek püresinin nasıl yapıldığına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer çilek püresi, kaynatılarak elde edilmiş ise, vakumlama yöntemi ile kavanozlarda saklanması en doğrusu olacaktır. Ayrıca kaynatılan püre, porsiyonlar halinde buzlukta da saklanabilir. Çilek püresi kaynatmadan sadece ezilerek yapılmış ise, bu durumda sadece buzlukta muhafaza edilmesi tavsiye edilmektedir. Isıl işlem görmemiş çilekler, bozulma riski taşımaya devam etmektedir.

Çilek Bozulmadan Nasıl Saklanır ve Çilek Saklama Yöntemleri yazımız hakkında aşağıda yorum yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.