WordPress 5.2 Güncellemesi

07.04.2019
337
WordPress 5.2 Güncellemesi
Modelistlik Kursu

WordPress 5.2 Güncellemesi 30 Nisan 2019 tarihinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Geliştirmeyi takip ediyorduk ve yolda olan yeni özellikleri denemek için ilk betayı test ettik.

Bilgi: Haberi paylaştığımız zamandan bugüne kadar geçen sürede WordPress 5.2 Beta 3 sürümü denemek isteyen kullanıcılara sunuldu.

WordPress 5.2 Güncellemesi, blok düzenleyicide, site sağlık kontrolünde, birkaç hata düzeltmesinde ve küçük geliştirmelerde iyileştirmeler sağlayacaktır.

Bu yazıda, WordPress 5.2 Güncellemesi ile gelen özellikleri ve ekran görüntülerini birlikte göstereceğiz.

wordpress 5.2 güncellemesi

WordPress 5.2 Güncellemesi

Not: WordPress Beta Tester eklentisini kullanarak bilgisayarınızdaki beta sürümünü veya hazırlık ortamını deneyebilirsiniz .

WordPress 5.2 hala geliştirilme aşamasındadır, bu da bazı özelliklerin son sürümde başarılı olamayacağı anlamına gelir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

WordPress 5.2’deki bazı özelliklere bir göz atalım.

WordPress’te Gelişmiş Ölümcül Hata Koruması

En yaygın WordPress hataları genellikle yönetici dashboard erişmesini durdurmak ölümcül hatalardır.

Kullanıcıların daha sonra bir FTP istemcisi kullanarak değişiklikleri geri almaları veya barındırma şirketlerinden destek istemeleri gerekir.

WordPress 5.2, site yöneticileri için yeni bir kurtarma modu sunar. Ölümcül bir hata olması durumunda, ‘Bu site teknik zorluklarla karşılaşıyor’ mesajını göreceksiniz.

technical-difficulties-error

WordPress daha sonra özel bir giriş bağlantısı olan yönetici e-posta adresine bir e-posta gönderir.

Bu bağlantıyı kullanarak, WordPress yönetici alanına giriş yapabilirsiniz. Bundan sonra, ölümcül hatayı tetiklemiş olabilecek değişiklikleri geri alabilirsiniz.

Bu özellik, bu tür hataları düzeltmeyi oldukça zor bulan birçok yeni başlayanlar için bir nimettir.

WordPress 5.2’deki Editör Güncelleştirmeleri

WordPress blok düzenleyici (Gutenberg) tanıtıldı WordPress 5.0 . O zamandan beri blok editörde daha da geliştirmek için sürekli bir gelişme oldu.

WordPress 5.2, blok editöründe bazı yeni özellikler ve geliştirmelerle devam edecek.

Performans geliştirmeleri

Yeni WordPress blok düzenleyici, eski klasik düzenleyiciden çok daha hızlı. Ancak, daha uzun blog gönderilerini tonlarca blokla düzenlerken daha yavaşlayabilir.

WordPress 5.2, önemli performans iyileştirmeleri ile ele alınmıştır.

Şimdi muazzam direkler için yükleme süresinde% 35 oranında tıraş olacak. WordPress 5.2, tuşa basma süresini de yarıya indirecek ve bu da yazarken kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Erişilebilirlik İyileştirmeleri

WordPress’in amacı, yayınlamayı demokratikleştirmek ve yazılımı tüm kullanıcılar için erişilebilir hale getirmektir. WordPress 5.2, blok düzenleyiciye birkaç erişilebilirlik geliştirmesi getirecektir.

  • Blok düzenleyici şimdi kullanıcının tarayıcısındaki düşük hareket ayarlarını destekleyecektir.
  • Sonrasında URL Slug bulmak daha kolay hale getirecek daha iyi etiketleme ve yardım metnine sahip olacaktır.
  • Blok düzenleyici, klavyelerde yer işaretleri arasında gezinmek için daha net ve tutarlı bir odaklama stiline sahip olacaktır.
  • WordPress 5.2 ayrıca yeni konuşma mesajlarıyla daha iyi ekran okuyucu deneyimi sağlayacaktır. Mevcut konuşma mesajları da daha açık olması için geliştirildi.

Yeni Blokların Tanıtımı

WordPress 5.2, varsayılan düzenleyicide aşağıdaki yeni blokları da tanıtacaktır. Bazıları zaten Widget’lar olarak mevcuttu, ancak şimdi bunları yazılarda ve sayfalarda da kullanabilirsiniz.

  • RSS bloğu – WordPress yayınlarınızda ve sayfalarınızdaki tüm RSS beslemelerini kolayca alıp görüntülemenizi sağlar.
  • Amazon Kindle embed block – Amazon Kindle’dan içerik gömmenizi sağlar
  • Arama bloğu – İçeriğinize varsayılan WordPress arama özelliğini ekleyin.
  • Takvim bloğu – Kullanıcıların o gün yayınlanan yayınları görüntülemek için bir tarihi tıklatmalarına olanak tanıyan blog yayınlarınızın takvimini görüntüler.
  • Etiket Bulutu bloğu – İçeriğinizdeki etiket bulutunu görüntüler .

Yeni Bir Blok Yöneticisi Aracı

Varsayılan olarak, blok düzenleyici birkaç varsayılan blokla birlikte gelir. Ayrıca kendi bloklarını ekleyen eklentileriniz ve temalarınız da var.

Ancak, gerçek şu ki, muhtemelen tüm bu blokları kullanmayacaksınız. Çoğu kullanıcı, tüm içeriğini yazmak için genellikle bir avuç bloğa sadık kalır.

WordPress 5.2, kullanmak istemediğiniz blokları gizlemenizi sağlayacak yeni bir blok yönetim aracı sunar.

wordpress blok yöneticisi

Blok yöneticisi, sitenizde bulunan tüm blokları listeler. Kullanmak istemediğiniz blokların işaretini kaldırabilirsiniz.

wordpress yeni blok yöneticisi

Minimum PHP Sürüm Gereksinimi

WordPress, dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan tarafından, farklı barındırma şirketleri ve barındırma ortamları kullanılarak kullanılmaktadır.

Bu yüzden WordPress hala biraz daha problemli olan bazı eski PHP sürümlerini desteklemektedir. Kullanıcılar, daha yeni bir PHP sürümü kullanarak wordpress site performansını artırabileceklerinin farkında bile olmayabilir.

WordPress 5.2, mevcut minimum gerekli PHP sürümünü hala eski olan 5.6’ya ayarlayacaktır (mevcut kararlı PHP sürümü 7.3.2’dir). Amaç, gelecek sürümlerde gerekli olan minimum PHP sürümünü kademeli olarak arttırmaktır.

PHP’nin eski sürümlerindeki kullanıcılar, eski bir PHP sürümü kullandıklarını ve güncellemeleri gerektiğine dair bir bildirim görürler.

WordPress 5.2’deki Hood İyileştirmeleri

Bunlar, çoğunlukla geliştiricileri etkileyecek olan WordPress 5.2’deki değişiklikler.

Kullanıcılar wp-config.php dosyasına WP_DEBUG_LOG eklerken bir günlük dosyası yolu sağlayabilecektir . # 18391 .

Eklentiler gerekli minimum PHP sürümünü belirleyebilir. # 40934

Dashicons, WordPress yönetici alanı için kullanılan varsayılan simge yazı tipinin kullanılacak 25 yeni simgeye sahip olacak. # 41074

Önemli hatırlatma: WordPress 5.2 beta 2’den itibaren, WordPress’in gerektireceği minimum PHP sürümü 5.6.20’dir. PHP’nin daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, WordPress 5.2 resmi olarak yayınlanmadan önce güncellemenizi öneririz.

Umarız bu makale size WordPress 5.2’de neler olduğuna dair bir fikir verir. Bu makale içeriği wordpress güncellemesinin nihai sürümünü içermemektedir. 30 Nisan 2019’da güncelleme ile yapılan değişikliklerin tamamı yayınlanacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.