Roblox Nedir? Yaratıcılıkla Dolu Bir Oyun

25.08.2021
318
Roblox Nedir? Yaratıcılıkla Dolu Bir Oyun
Modelistlik Kursu

Roblox nedir? Sorusu daha çok çocukların oynadığı bir oyun olması nedeniyle ebeveynlerin merak ettikleri bir konudur. Çünkü dediğimiz gibi bu, son yılların en popüler oyunlarından biri olmasının yanı sıra özellikle 8-18 yaş arası oyuncular arasında çok daha yaygındır. Peki gerçekten nedir bu Roblox?

Roblox; online bir şekilde ücretsiz oynanan yaratıcı ve sanal bir oyun platformudur. İçerik olarak; boş ve üç boyutlu grafikleri oyuncuların tamamladığı, belirli takımlar kurulabilen birden çok içeriğe ev sahipliği yapan bir oyun olmasının yanı sıra çocukların hayal gücü gelişimine de katkı sağlamaktadır. Tek oyun adı altında birçok oyun çeşidi seçeneği bulundurması oyunu cazip hale getiren bir başka unsurdur. Roblox oyunları farklıdır. Bu da kullanıcıların sistemlerinde özgürce platformlar oluşturmasını ve sanal oyunlarda herkesin farklı ayrımlara sahip olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, her oyunun kendi farklılıkları bulunmaktadır. Bu durum tamamen oyunu yaratan kişinin hayal gücüyle alakalıdır.

Çocuklar ve Hayal Gücü

Roblox kesinlikle çocukların hayal güçlerini ve yaratıcılıklarını ortaya çıkarabilecekleri bir yerdir. Çocuklar sadece başkalarının yarattığı oyunları oynamaz, aynı zamanda Roblox oyun platformunda kendi oyunlarını da oluşturabilirler. En önemlisi ise hayal kurmaya ve yaratıcı bir şeyler ortaya koymaya teşvik etmesidir. Roblox ’un yapımcıları, oyun araçları ve ortamları sağlamak ve hayal güçlerini oyunlar oluşturmak için kullanmak için Roblox topluluğundan oyunu kurduktan sonra ayrılmıştır.

Roblox, kullanıcılara arkadaş ekleme ve sohbet etme olanağı sağlayan mini bir sosyal platform olarak da hizmet vermektedir. Bu, oyuncuların “hayal etmelerine, etkileşime girmelerine, konuşmalarına, oynamalarına, yaratmalarına, etkileşimde bulunmalarına ve başkalarıyla farklı şekillerde ilişkiler kurmalarına” olanak tanır.

Aynı zamanda çocuklara kendi dünyalarını yaratma fırsatı sağlamaktadır. Üstelik tüm bunların yanı sıra güvenli bir oyun sağlamak adına birçok geliştirmesi bulunmaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin kontrolünde çocuklara fayda sağlayacak bir oyun diyebiliriz. Çünkü oyun, çocukların büyümesinde önemli bir yer tutan aktivitedir. Roblox tam çocuklara göre bir oyun!

Roblox Çocuklar için Güvenli Mi?

Roblox Çocuklar için Güvenli Mi?

Roblox Çocuklar için Güvenli Mi?

En güvenli oyunlar bile bağımlılık yaptıkları için tehlikeli olabilir. Bu nedenle bu limiti ebeveynlerin belirlemesi uygun olacaktır. Ancak Roblox oyun geliştiricileri tarafından sağlanan bazı ayrıcalıklar bu oyunu diğer oyunlardan daha güvenli bir hale getirmiştir. Aynı zamanda ebeveyn kontrol sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem ile ebeveynler çocuklarının hangi oyunları oynayacağını seçebilir, sadece kendi seçtikleri oyunculara mesaj gönderebilir ve mesaj alabilir seçeneği ile diğer benzer kısıtlamaları da kolaylıkla uygulayabilmektedir. Bu sebeple anne ve babaların belirlediği limit düzeyinde çocuklar güvenli bir ortamda yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini geliştiren Roblox oyunu oynamaya devam edebilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Sohbet odasında bazı kelimeleri engelleme seçeneği bulunması da bize Roblox kurucularının güvenlik hassasiyetini göstermektedir. Ancak en başta da belirttiğimiz gibi en güvenli oyunlar bile çocuklar için tehlike unsuru olabilmektedir. Bu nedenle Roblox oynayan çocuklarınızı arada bir kontrol etmenizde fayda olacaktır. Roblox eğlenceli ve geniş oyun yelpazesinden dolayı çok popüler bir oyundur. Nasıl kurulacağını bilirlerse çocuklar için eğlenceli ve güvenli bir ortam olabilir. Bu platform, çocukların güvenli bir şekilde etkileşim kurmaları ve etkileşimde bulunmaları için çok çeşitli fırsatlar sağlayabilir. Roblox oynarken çocuklarınızı korumak için gerekli ve basit önlemleri alarak ve onlarla açık açık konuşarak oyundan keyif almaya devam edebilir ve hatta yaratıcı yönlerini gösterebilmektedirler.

Gelin Roblox ile Tanışın!

Günümüzde dünyanın da dijitalleşmesiyle birlikte teknolojinin gelişmesi çocukların oynadığı oyunların değişmesine yol açmıştır. Bu nedenle güvenli bir ortamda çocukların oyun oynaması giderek zorlaşmaya başlamıştır. Ancak Roblox yaratıcılık oyunu çocuklar için bu ortamı oluşturmak adına adımlar atan bir oyundur. Eğlence ve yaratıcılığın yanı sıra gelişmiş sohbet penceresinde oyunun sosyalliği üst düzeydedir. Roblox ise sohbet gizliliği özelliği sayesinde genç oyuncular için güvenli bir alan sağlamaktadır.

Kendi oyununuzu yaratmak ve çeşitli içeriklerle dolu platform da yer almak istiyorsanız gelin sizde Roblox oyunu ile tanışın!

Roblox Nasıl Oynanır?

Oyuna kaydolduktan sonra karşınıza çıkan Roblox oyun opsiyonlarından herhangi birine tıklayarak oyuna başlayabilirsiniz. Ana sayfadaki indir butonuna tıklayın. Oyunu indirmek ise çok kolaydır. Oynamak istediğinizde, sanal bir dünya oluşturmak için blokların rengini ve boyutunu istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Roblox ile bir hesap oluşturduğunuzda, katılabileceğiniz bir oyun kütüphanesi göreceksiniz. Her oyun, yorumun derecesini ve kayıtlı oyuncu sayısını göstermektedir. Oyunla ilgili daha fazla ayrıntı edinmek için, açıklamayı, oyun ve oyuncu verilerini ve diğer önerilen oyunları görmek için oyun simgesine basmanız yeterli olacaktır.

Eğer Roblox’u bilgisayarınızda oynamak istiyorsanız, Microsoft Store’dan indirip oynayabilir veya web tarayıcınızdan da oynayabilirsiniz. Roblox ‘ta oynarken bazı farklılıklar vardır. Sistem üzerinde kullanıcı tarafından oluşturulan tüm sanal oyunlar bir anlamda birbirinden izole edilmiştir. Bu nedenle, her oyunun kendine özgü bir oynama şekli vardır.

Roblox Ücretsiz Mi Yoksa Paralı Mı?

Roblox Ücretsiz Mi Yoksa Paralı Mı?

Roblox Ücretsiz Mi Yoksa Paralı Mı?

Roblox oyunu ücretsiz bir oyundur. Bununla birlikte, dikkat edilmesi gereken bazı sorunlar mevcuttur. Bunlara oyun içi satın almaları örnek gösterebiliriz. Çünkü bazı oyun içi satın alımları paralıdır. Yani Roblox ücretsiz bir oyundur, ancak bazı özellikleri için ödeme yapmanız gerekmektedir. Milyonlarca oyun sağlayan Roblox, çoğu oyunu ücretsiz olarak sunuyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bazı oyunlara erişim ücretlidir. Ayrıca oyun içi para birimi Robux kullanılarak oyun içi işlemler yapılabilmektedir. Oyun içi satın alımlar için karakter geliştirme ve oyun içi öğeler mevcuttur. Robux, hesabınızdan ve oyun web sitenizden bir miktar satın alınabilir.

Oyun, Robux adlı oyun içi para birimini kullanır. Bir banka veya kredi kartı ile veya bir akıllı telefon aracılığıyla satın alınabilir. Bir oyuncu akıllı telefonunda Robux satın alırsa, uygulama içi satın alma işlemi oyunla ilişkili bir banka kartından çekilecektir. Roblox ayrıca Robux sanal para birimini kullanarak oyun içi ticarete de izin vermektedir. Oyuncular Robux’u gerçek parayla satın alır ve seçilen oyun içi öğeler için Robux’u “kullanır”. Geliştiriciler, oluşturdukları oyunlardan Robux yaratır ve Robux’u gerçek parayla değiştirebilir.

Roblox Oyun Yaratımı

Roblox nedir? Sorusuna bu yazımızda yer vermeye çalıştık. Aynı zamanda içeriklerden de bahsettik. Bu içeriklerden ve ayrıcalıklardan birisi de kendi oyununuzu oluşturmaktır. Bu nedenle Roblox, Roblox’a yayınlamak için tek bir merkez olan Developer Hub’ı sağlamaktadır. Aynı zamanda kapsamlı eğitimler de dahil olmak üzere Roblox oyunları oluşturmak isteyen herkese yardımcı olacak kaynaklar da sunmaktadır. Platform güncellemelerini almak ve API referanslarını görmek için diğer geliştiricilerle de iletişime geçebilirsiniz.

Sizde kendi hayal gücünüzdeki oyunları yaratmak diğer geliştiriciler tarafından oluşturulan oyunları oynamak istiyorsanız en doğru yerdesiniz. Roblox ile herkes oyun yapabilir. Platform, gençlere oyunlar için fikirlerini gerçekleştirmeleri için yollar sunmaktadır. Bu, çocuklar dahil hemen hemen herkesin kullanmayı öğrenebileceği bir dizi oyun geliştirme aracı sağlayarak yapılır. Aynı zamanda Roblox, oluşturduğunuz şeyleri çevrimiçi çok oyunculu oyunlara dönüştürmeyi de kolaylaştırır, böylece oyun piyasaya çıktığında geliştiriciler bunu genişletebilir.

İlginizi çekebilecek içerik: Nimo Tvden Nasıl Para Kazanılır

Sosyola YouTube kanalımızı takip edebilirsiniz!

YAZAR BİLGİSİ
Sosyal İçerik üreten, bilgi ve eğlence odaklı viral internet sitesi.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.