Nilperi Şahinkaya Kimdir? Kaç Yaşında?

25.04.2024
75
Nilperi Şahinkaya Kimdir? Kaç Yaşında?
Modelistlik Kursu

Türk televizyon ve tiyatro dünyasının genç yeteneklerinden biri olan Nilperi Şahinkaya’nın hayatı, sıradışı bir doğumla başlamış gibi görünüyor. 23 Şubat 1988 tarihinde Senegal’in başkenti Dakar’da dünyaya gelen Nilperi, babasının diplomat olmasının etkisiyle bu ülkede doğmuş. Ancak ailesi, onun adını “Nil” koymak istemiş. İşte burada ilginç bir detay devreye giriyor; Nilperi’nin dedesi, bir rüyanın ardından “Adında mutlaka peri olsun” demiş. Sonuç olarak, Nilperi adı seçilmiş ve bu isimle büyümüş.

Nilperi Şahinkaya’nın çocukluğu, diplomat bir babanın kızı olarak dünya çapında gezilerle geçmiş. Üç sene Düsseldorf, dört sene Paris ve dört sene Bern gibi farklı şehirlerde yaşamış. Ancak 15 yaşında anne ve babasının boşanmasıyla birlikte annesiyle birlikte Türkiye’ye dönmüş.

Eğitim hayatına Paris’te başlayan Nilperi, Charles de Gaulle İlkokulu’ndan mezun olmuş. Ardından üniversite eğitimini Türkiye’de tamamlamak üzere Ankara’ya gelmiş ve Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde öğrenim görmüş. Dil yeteneği de oldukça gelişmiş; Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İngilizce bilmektedir.

Nilperi Şahinkaya Neler Yaptı?
Nilperi Şahinkaya Neler Yaptı?

Nilperi Şahinkaya Neler Yaptı?

Kariyerine ilk adımını attığında televizyon dünyasına adını duyurmuş. “Deniz Yıldızı” adlı dizide oyunculuk yaparak yeteneklerini sergilemiş. Ancak gerçek çıkışını 2013 yılında “Kayıp” adlı dizide Mete Horozoğlu, Aslı Enver, İlker Kaleli gibi önemli isimlerle beraber rol alarak yapmıştır.

2014 yılında “Kiraz Mevsimi” adlı dizide başrolleri Dağhan Külegeç, Özge Gürel ve Serkan Çayoğlu ile paylaşmış, televizyon izleyicisinin gönlünde taht kurmuştur.

Nilperi Şahinkaya’nın yetenekleri sadece televizyonla sınırlı değil. Tiyatro sahnelerinde de başarılı performanslar sergileyen Nilperi, 2023-2014 sezonunda “Kim Korkar Hain Kurttan?” adlı oyununda Zerrin Tekindor, Haluk Bilginer, Tardu Flordun ve Şükrü Özyıldız gibi usta oyuncularla birlikte sahne almıştır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Son dönemlerde televizyon ekranlarına ara verip tiyatro çalışmalarına ağırlık veren Nilperi Şahinkaya, genç yaşına rağmen kariyerinde önemli adımlar atmış ve Türk sanat dünyasının parlayan yıldızlarından biri olmaya devam etmektedir. Nilperi Şahinkaya’nın büyüleyici hikayesi, onun hem yetenekleri hem de özgün ismiyle her zaman hatırlanacak bir oyuncu olarak geleceğe taşınmaktadır.

Sümeyye Aydoğan Kimdir? konusu hakkında bilgi almak için tıklayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.