Reklamlar
Meslek

Mesleki Terapist Nasıl Olunur, Mesleki Terapist Maaşları Ne Kadar?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Mesleki Terapist Nasıl Olunur, Mesleki Terapisler Ne İş Yapar? Terapiler, psikolojik problemleri teşhis ile tedavi etmek açısından kliniklerde ve danışmanlık merkezlerinde uygulanır. Terapi, hem psikiyatristler hem de psikologlar tarafından uygulanmakta olan özel tedavi biçimlerine verilen genel isimdir.

Meslek dallarında meydana gelen çeşitli psikolojik problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan çalışmaların tamamı mesleki terapist aracılığı ile yerine getirilir. Mesleki terapist, meslek ile alakalı çeşitli rahatsızlıkları ya da fobileri bulunan kişilere çeşitli tedavi ve sakinleştirici yöntemleri uygulayarak meslek ile alakalı meydana gelen problemlerin ortadan kaldırılması amacıyla çalışır.

Mesleki Terapist Nedir?

Sıklıkla araştırılan soruların başında mesleki terapist nedir? gelir. Mesleki terapist: fobilerin, kaygı bozukluklarının ve psikolojik rahatsızlıklarının tedavisi açısından çeşitli terapi yöntemlerini uygulayan kişilere mesleki terapist denir?

Mesleki terapistler, danışmanlık hizmeti sundukları kişilere çeşitli sorular sorarak problemin kaynağına iner.

Reklamlar
Mesleki Terapist Ne İş Yapar?
Mesleki Terapist Ne İş Yapar?

Mesleki Terapist Ne İş Yapar?

Mesleki terapist ne iş yapar? sorusuna verilecek en net cevap: Uzmanlık alanlarına göre pek çok değişik terapi yöntemlerini uygular. Özellikle de meslek ile ilgili çeşitli problemleri bulunan kişilere çeşitli rahatlatıcı sorular sorarak problemin kaynağına inme ve problemi tamamıyla ortadan kaldırmak amacıyla çeşitli çalışmalar yapar.

Anksiyete ve fobi problemlerinin tedavi edilmesinde tercih edilen yöntem davranışçı terapidir. Kaygı bozukluklarının kaynağını ortaya çıkaran mesleki terapistler, kişilerin meslek ile alakalı çeşitli fobilerinden kurtulmaları amacıyla çalışır.

Kişilerin, mesleklerini icra ederken karşılaştıkları çeşitli sorunların kaynağına inerek bu problemlerin tespit edilmesi ve en aza indirilmesi açısından gerekli olan çeşitli çalışmaları yerine getirilir.

Mesleki Terapist Olma Şartları Nelerdir?

Üniversitelerin fen-edebiyat fakültelerinin psikoloji bölümlerindeki eğitimlerini tamamlayan adaylar, mesleki terapist olabilir. Çeşitli kliniklerde terapist ve mahkemelerde adli psikolog olmak açısından yüksek lisans yapılması gerekir. Psikiyatristi ile psikoterapist olmak açısından yerine getirilmesi gereken çeşitli koşullar vardır ve bu koşullar değişiklik gösterebilir. Psikoterapist olmak isteyen adaylar, tıpta uzmanlık sınavında başarılı olmaları ve zorunlu stajlarını yerine getirmeleri gerekir.

Reklamlar
Mesleki Terapist Nasıl Olunur?
Mesleki Terapist Nasıl Olunur?

Mesleki Terapist Nasıl Olunur?

Mesleki Terapist olabilmek amacıyla öncelikli olarak 4 yıl boyunca eğitim vermekte olan lisans programından mezun olmak gerekir. Psikoterapi eğitimi vermekte olan özel kurumlara başvurmak suretiyle çeşitli sertifikaların alınması mümkündür. Bu eğitimlerin alınması ve bu sertifikaların alınmasından sonra kişiler, mesleki terapist unvanı ile çeşitli faaliyetlerde bulunabilir.

Adliyelerde psikoterapist olarak çalışabilmek amacıyla psikoloji eğitiminden sonra yüksek lisans eğitimini de alması gerekir.

Mesleki Terapist Maaşları Ne Kadardır?

Mesleki terapist olarak çalışmak isteyen kişilerin merak ettikleri hususlardan bir tanesi ise terapist maaşları ne kadardır? Sorusunun cevabı ile ilgilidir.

Kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan mesleki terapist maaşları değişiklik gösterir. Kamu sektöründe bir mesleki terapist aldığı en düşük maaş 4500 TL ile 5500 TL arasında değişiklik gösterir. Bir psikolog, aylık ortalama 5 bin TL arasında maaş alır. Özel bir klinikte mesleki terapist hizmeti sunan kişilerin almış oldukları daha fazla olabilmektedir. Bu terapistler ise 6 bin TL ile 10 bin TL arasında değişir.

Mesleki Terapist İş İmkanları Nelerdir?

Mesleki terapist ile ilgili genel tanımlar yapıldıktan sonra mesleki terapist iş imkanları nelerdir? Sorusunun yanıtını bulmak mümkündür. Mesleki Terapist iş imkanları ile ilgili olarak genel itibariyle gerekli olan eğitimlerin alınmasından sonra ve belirli kurumların verdikleri sertifikaların alınmasından sonra çeşitli kurumlarda çalışma şansları vardır. Bu kurumların başında ise hastaneler ile özel klinikler yer alır. Faaliyet gösterebilecekleri diğer kurumlar arasında genellikle verilen eğitim kurumları, rehabilitasyon merkezleri, psikolojik destek ile terapi merkezleri, danışmanlık hizmeti sunan kurumlar yer alır.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu