Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider?

02.02.2021
245
Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider?
Modelistlik Kursu

Kuru fasulyenin yanına ne gider? Sorusu ülkemizde yemek seçimlerinde sıkça tercih edilen kuru fasulyenin iyi değerlendirilebilmesi açısından sıkça sorulmaktadır. Lif ve besleyicilik açısından oldukça önemli olan kuru fasulye lezzetiyle de dikkat çekmektedir.

Genel olarak akşam yemeklerinde tercih edilen kuru fasulyenin yapımı için geceden hazırlık yapmak gerekebilmekle beraber fasulyenin istenilen hale gelmesinin ardından gerçekleştirilen işlemler son derece kolay olmaktadır. Bunun yanında hangi yemeklerin tercih edilebileceği, lezzetli bir menünün nasıl elde edilebileceği gibi konular ise merak edilmektedir.

Türk mutfağının en çok öne çıkan ve her evde sıkça yenilen bir yemek olarak kuru fasulye genel itibariyle soğan ve salça ile yapılmaktadır. Ülkemizin milli yemeği olarak kabul edildiği bilinen bu yemek ile lezzetli bir sofra hazırlamak isteyen pek çok kişi kuru fasulyenin yanına ne gider sorusunu yanıtlamak istemektedir.

Kişiler kendilerine uygun biçimde istedikleri yiyeceği tercih edebilecek olsa da lezzet ve besleyicilik açısından uyum yakalayan bazı seçenekler söz konusudur. Bu bağlamda kuru fasulye denildiğinde akla ilk olarak pilav gelmektedir. Lezzet açısından eşsiz bir uyum yakalayan bu ikili klasik biçimde yıllardan beri çoğu Türk ailesinde tercih edilmektedir. Buna karşın kuru fasulyenin yalnızca pilavla servis edilmesi gerekmemektedir. Farklı menülerle keyifli bir sofra oluşturulabilir.

Kuru Fasulye Pilav Menüsü

Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider
Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider

Kuru fasulye pilav menüsü kuru fasulye deyince akla ilk gelen şeylerdendir. Ülkemizin vazgeçilmez bir lezzeti olan bu menü, hem kolayca yapılabilmekte hem de oldukça lezzetli sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır. Kuru fasulye ile pilav arasında oluşturulan dengenin yanında genel olarak ayran, yoğurt gibi ferahlatıcı ve hafif yiyecek ya da içecek seçimleri yapılmaktadır.

Ayran ve yoğurt haricinde kişiler kendi isteklerine bağlı olarak gazoz, kola gibi içecekleri de tercih edebilse de kuru fasulye pilav menüsü açısından öncelikli olduklarını söylemek güçtür. Pul biber, kara biber gibi baharatların da eklenmesinin yanında yoğurt ve ayran daha rahatlatıcı bir seçenek haline gelerek sıklıkla tercih edilmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Kuru Fasulyenin Yanına Bulgur Pilavı

Kuru fasulyenin yanına bulgur pilavı, pirinç pilavından sonra en çok tercih edilen seçenektir. Pirinç sevmeyenler ya da pirincin bünyesi açısından zararlı olan kişiler bulgur pilavı tercihi yaparak son derece lezzetli bir uyum yakalayabilmektedir. Kuru fasulye sulu bir yemek olması bakımından pilav çeşitleriyle tercih edilmektedir. Bu noktada ise Türkiye’de en çok öne çıkan bulgur ve pirinç seçenekleri söz konusu olmaktadır.

Bulgur pilavı ile kuru fasulyenin beraber tüketilmesi durumunda fasulye ya da bulgur içerisinde et-tavuk gibi eklemeler yapmak da uyum yaratabilmek açısından etkili olmaktadır. Böylece kuru fasulyenin yanına bulgur pilavı günlük besin ihtiyacının önemli kısmını karşılıyor hale gelmektedir.

Kuru Fasulye
Kuru Fasulye

Kuru Fasulye Yanına Pilav Dışında Ne Gider?

Kuru fasulye yanına pilav dışında ne gider? sorusu genel olarak sürekli kuru fasulye pilav tercihi yapmış olan kişilerin farklı seçenekler denemek istemesi noktasında sorulmaktadır. Kuru fasulye ve pilav arasında dengeli bir uyum olmasına karşın farklı pek çok yemeğin kuru fasulye yanında tercih edilebilmesi söz konusudur. Besleyicilik oranı yüksek olan kuru fasulyenin yanına daha hafif bir tercih yaparak da etkili bir lezzet elde edilebilmektedir.

Pilav; diyabet hastalarının azaltması gereken bir besin olmakla birlikte farklı sebeplerle tüketemeyen pek çok insanın da bulunduğu bir yemektir. Bu bakımdan kuru fasulyenin yanına pilav dışında ne gider sorusu daha anlamlı hale gelmiş durumdadır. Genel olarak kişilerin kendi damak zevklerine, istedikleri besleyicilik düzeyine, beslenme stillerine uygun biçimde tercih edebileceği çok sayıdaki seçenek içerisinden uyumlu lezzet yaratabilecek öneriler şöyledir:

  1. Soğan salatası: Kuru fasulye ile uyumlu olduğu pek çok kişi tarafından kabul edilen soğan lezzetli bir salata ile sunularak keyifli bir akşam yemeğinin oluşturulması sağlanabilmektedir. Kuru fasulyenin yanına ne gider? Soğan salatası sayesinde doğrudan soğan yemek yerine hem daha lezzetli hem de daha hoş görünüme sahip olmaktadır.
  2. Cacık: Kuru fasulyenin yanına hafif bir tercih yaratmak isteyen kişiler için en uygun seçeneklerin başında cacık gelmektedir. Yoğurt ve salatalığın uyumlu birleşimi ile elde edilen bu alternatif sayesinde kuru fasulyenin yanına ne gider sorusu da etkili biçimde cevaplandırılmış olmaktadır.
  3. Karışık kızartma: Kızartma yemeklerini seven kişiler için hemen her yemeğin yanında kızartma uyum sağlamaktadır. Her çeşidinin ayrı bir lezzette olduğu kızartmaları kuru fasulye yanında da tercih ederek uyumlu ve lezzetli bir menü hazırlamak mümkün hale gelmektedir. Kişiler kendi sevdikleri çeşitlerde kızartma yaparak lezzetli bir alternatif elde edebilmektedir.
  4. Terbiyeli tavuk çorbası: Kuru fasulyenin yanına ne gider sorusuna verilebilecek iyi yanıtlardan biri de terbiyeli tavuk çorbasıdır. Aynı zamanda protein almayı da sağlayacak olan bu çorba sayesinde sofrada denge oluşturulabilir. Kuru fasulye öncesinde çorba tercihi sayesinde daha iyi bir sindirim de söz konusu olabilmektedir.
Diyette Kuru Fasulye
Diyette Kuru Fasulye

Diyette Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider?

Diyette kuru fasulyenin yanına ne gider? Sorusu beslenmesine dikkat eden ya da kilolarından şikayetçi olan kişilerin yanıt aradığı bir meseleye işaret etmektedir. Kuru fasulyenin yanına diyetlerde genel olarak pilav tercihi yapılmamaktadır. Kan şekerinde yarattığı hızlı değişimle pilav, kolayca acıkmayı sağlayabilmektedir. Aynı zamanda içerisinde bulunan yağ oranıyla birlikte yüksek kaloriye de sahip olabilmektedir. Buna karşın diyet yapan kişilerin yine de kuru fasulye yanında pirinç tercih etmesi bazı noktalara dikkat edilmesi durumunda sorun yaratmayacaktır. Az yağ koyulması ya da lapa şeklinde yapılması halinde de pirincin tüketilmesi mümkündür.

Kuru fasulyenin yanında pilav tüketilmesi zorunlu değildir. Bu noktada diyet yapan kişiler için oldukça dengeli olacak bir öneri ise yoğurttur. Metabolizmayı hızlandırmaya yarayan baharatların abartılmadan yemeğe eklenmesinin yanında tüketilen yoğurt sayesinde uyum yakalanabilmektedir.  Diyette kuru fasulyenin yanına ne gider? Diye sorulduğunda o halde yoğurt, cacık, ayran gibi seçeneklerden söz etmek mümkün olmaktadır. Ayran ve cacık aynı zamanda sıvı oranı sayesinde daha tok hissetmeyi de mümkün hale getirebilir. Aynı zamanda içerdiği probiyotik sayesinde bağırsaklarda da olumlu etkiler yaratmaktadır.

Kuru fasulyenin doyurucu hale getirebilmesi için tercih edilebilecek bir diğer sağlıklı seçenek ise çorbadır. Yemekten önce çorba içerek daha tok bir şekilde yemeğe başlanabilir. Üstelik çorbalarda genel olarak az yağ kullanılabilmekte ve buna karşın lezzetli sonuçlar elde etmek söz konusu olmaktadır. Diyette kuru fasulyenin yanına ne gider? Denildiğinde bu noktada kişinin kendi zevklerine uygun, kalorisi yüksek olmayan bir çorba tercih edebileceğini ifade etmek mümkündür. Tavuk çorbası, brokoli çorbası, mercimek çorbası gibi seçenekler hem besleyiciliği yüksek hem de uyumlu alternatiflerdir. Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden biri olan kuru fasulye, pek çok zaman standardın dışında bir menü ile sofralarda yerini almak istiyor. Tıpkı kuru fasulye gibi birçok yemek masası da farklılıklara şahit olmak istiyor.

kuru fasulye neden gaz yapar

Bütün Listeyi Görüntüle Listeyi Daralt
Kuru Fasulyenin Yanında Hangi İçecekler Gider?

Kuru fasulyenin yanında tüketilebilecek içecekler kişinin zevkine göre değişebilmektedir. Kuru fasulyenin yanında en çok tercih edilen içeceklerden biri şalgam suyudur. Acılı ve acısız olarak tüketilebilen şalgam suyunun ayrıca çok sağlıklı olduğu bilinmektedir. Ayrıca kuru fasulyeyle birlikte ayran, özellikle de yayık ayranı yine en çok tercih edilen içecekler arasındadır.

Kuru fasulyenin gaz yapmaması için ne yapılmalıdır?

Kuru fasulye ve nohut çok lezzetli baklagiller olmasına rağmen yedikten sonra gaz yapabilmekte ve rahatsız edebilmektedir. Kuru fasulyenin ortaya çıkardığı gaz sorunundan rahatsız olmamak için yemek pişerken veya daha sonrasında kimyon eklerseniz bu sorununuz büyük ölçüde çözülecektir.

Kuru Fasulyenin Yanına Ne Gider yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Eğer siz de bu farklılıklara yemek masanızda yer vermek istiyorsanız tıpkı kuru fasulyenin yanına ne gider başlıklı içeriğimiz gibi Balığın Yanına Ne Gider? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.