Reklamlar
Windows

Excel Nedir? Ne İşe Yarar? Excel Nasıl İndirlir?

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Excel nedir dediğimiz zaman aklımıza tablolar gelmektedir. Excel günlük ve iş hayatında sayısal işlemleri kolayca yapabilmemizi sağlayan, Microsoft firmasının bir yazılımıdır.

Excel Nedir?

Excel sayısal verilen üzerinde etkin bir şekilde çalışmamızı sağlayan, bu verileri depolayan, organize eden ve analizini yapan hesap tablosu yazılımıdır. Programın temel amacı karmaşık bilimsel dataların analiz edilmesi, mali özellikteki tabloların yapılması gibi işlemleri kolaylaştıran bir yazılımdır.

Windows işletim sistemlerinde sıklıkla kullanılan ve artık Apple işletim sistemlerinde de kullanılabilmektedir. Son sürüm olarak Office 365 çıkmıştır.

Excel Nedir?
Excel Nedir?

Excel’in Tarihçesi

1982 yılında Multiplan isimli ilk hesaplama yazılımı Microsoft tarafından piyasaya sürüldü.  IBM firmasının Lotus 1-2 ve 3 yazılımlarını çıkarması üzerine popülerliğini yitirdi. Ardından Microsoft 1985 yılında Excel’in ilk versiyonunu Macintosh bilgisayarlar için çıkarttılar.  Windows işletim sistemi için Kasım 1987’de çıkartıldı. Excel 90’lı yıllarda Excel oldukça popülerleşti ve Lotus yazılımına göre daha fazla satmaya başladı. 1995 yılında Excel 5 sürümü yayınlandı ve Lotus yazılımının yerini tamamen aldı, pazardaki ­lider konumunu korudu.

Reklamlar

Excel Nerede Kullanılır?

Excel programı aslında günlük hayatta ve iş hayatında aklınıza gelebilecek her yerde kullanılabilir. Bir liste ile sıralamamız gerekirse aşağıdaki alanlarda sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz.

  • Bilim
  • İstatistik
  • Finans
  • Akademi
  • Kamu
  • Muhasebe
  • Eğitim

Günümüzde Excel yazılımının en çok kullanıldığı alan finans ve muhasebe sektörüdür, bu sektörleri kamu sektörü de takip etmektedir. Office yazılımları bu tarz sektörlerde yaygın olarak kullanılır. Bu sektörlerdeki kullanım amacı finansal ve sayısal işlemlerin daha kolay yapılabilmesindendir. Kurumların verilerinin düzenli işlenmesi, gereken analizlerin yapılması ve raporların çıkarılabilmesi için kullanılır.

Excel yazılımı bir çok kurumda kurum içi verilerin ya da online yazılımlara aktarılabilmesi için de kullanılır. Excel dışındaki uygulamaların verilerinin düzenli olarak saklanabilmesi için bu yazılımlar excel formatında dosya çıktısı ve veri çıkışı almaya imkan sağlar. Bu sayede tüm diğer uygulamalardaki veriler düzenli olarak saklanabilir ve düzenlenebilir. Bu durum Excel programının neden en yaygın kullanılan elektronik tablo yazılımı olduğunu bu durum açıklamaktadır.

Excel Nasıl İndirilir?

Excel uygulaması lisanslı yani ücretli bir programdır. Dolayısı ile bir lisans satın almanız gerekiyor. Lisans elde etmek için ister bir elektronik mağazasında kutulu olarak alabilir isterseniz de online olarak satın alabilrisiniz. Bu bağlantıya tıklayarak Microsoft’un online mağazasına gidebilirsiniz.

Reklamlar

Excel uygulamasını yukarıdaki bağlantıdan indirirseniz 30 boyunca ücretsiz deneyebilir, ardından lisans alarak aktivasyon yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra kutulu satın aldığınız üründe bulunan lisans kodu ile de aktivasyonu yapabilirsiniz.

Excel Programı Lisansı Ücretleri Nedir?

Excel yazılımı tek başına satılmamaktadır. Office paketi olarak satılan bu setlerin fiyatları sürümlerine göre farklılık göstermektedir. Dolayısı ile Microsoft’un sitesinden ya da online mağazalardan fiyatlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Excel eğitim seti yazı serimizin ilk bölümünde sizler Excel yazılımı hakkında temel teorik bilgiler verdik. Serimizin devamında Excel programını tanıyarak arayüzü hakkında bilgi edineceğiz.

Bu yazımızdan memnun kaldıysanız bir dğer teknoloji yazımız olan TV Alırken dikkat edilmesi gerekenler konulu yazımıza da bakabilirsiniz.

Reklamlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklamlar
Başa dön tuşu