Genel

AKİKA KURBANI NEDİR? ŞARTLARI NELERDİR?

Allah’a şükretmenin ve teslimiyetin en önemli ifade biçimlerinden olan kurban ibadeti, vacip ve nafile olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kurban bayramında maddi durumu yeterli olan kişilerin kurban kesmesi vaciptir. Adak, akika, şükür, sadaka ve şifa gibi kurbanlar ise nafile kurbanlardır. Bu kurbanlardan birisi de akika kurbanıdır.

Bu yazımızda akika kurbanı nedir? Ne zaman kesilir? Şartları nelerdir gibi soruları sizler için cevapladık.

Akika Ne Demek?

Akika, Arapça’da yeni doğan çocuğun başındaki saça verilen isimdir. Akika kurbanı ismi de buradan gelir. Nitekim akika kurbanı, yeni doğan çocuk için Allah’a şükretmek maksadıyla kesilen kurbana denilir.

İslamiyet öncesi Arap geleneğinde, yeni doğan erkek çocuklar için kurban kesilir ve aynı gün çocuğun saçları da kesilirdi. Kurban kanından çocuğun alnına sürülür ve adet yerine getirilirdi. İslamiyetin hakim olmasıyla birlikte peygamber efendimiz (s.a.v) bu adette değişiklikler yaptı. Adet, hem erkek hem de kız çocuklar için akika kurbanı kesilebilir, çocuğun saçları kesilebilir ve kesilen kurbanın kanı çocuğun başına sürülemez şeklinde değişti.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?
Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir?

Akika kurbanı kesmek nafile bir ibadet olduğu için herhangi bir zaman aralağında gerçekleştirilmesi şartı yoktur. Müslümanlar, çocukları olduğunda Allah’a şükretmek ve yaşadığı mutluluğu insanlarla paylaşmak için akika kurbanı keserler. Doğumdan sonra herhangi bir zamanda kesilebilen akika kurbanının kesilmesi için tavsiye edilen gün ise doğumun 7. günüdür.

Akika Kurbanı Neden Kesilir?

Akika kurbanı, Allah’a şükür ve hamd etmenin bir ifadesidir. Müslüman kişi, kainatın ve içindekilerin yegane sahibi olan Allah’ın, yeni doğan çocuğunun da yaratıcısı olduğu ve onu sağlıklı bir şekilde hayata getirdiği için Rabbi’ne şükrünü ifade etmek ve bu mutluluğunu akraba ve dostlarına akika kurban eti ikram ederek paylaşmak düşüncesi ile akika kurbanı keser.

Akika Kurbanı Kesmek Şart Mıdır?

Akika Kurbanı Kesmek
Akika Kurbanı Kesmek Şart Mıdır?

Akika kurbanı kesmek nafile bir ibadettir. Nafile ibadetler, farz yahut vacip olmamasına rağmen kişinin fazladan yaptığı ibadetlere verilen isimdir. Bu nedenle akika kurbanı kesmek dinimizde şart değildir. Kişi, yeni bir çocuğu olduğunda kendi istediği zaman, istediği kadar akika kurban kesebilir.

Akika Kurbanının Şartları Nelerdir?

Akika kurbanının ve kurbanı kesecek kişinin sahip olması gereken şartlar şunlardır:

  • Akika kurbanı kesecek kişinin erkek yahut kız çocuğunun doğmuş olması.
  • Akika kurbanı kesecek kişinin ergenlik çağına ulaşmış ve aklı yerinde olması.
  • Kişinin maddi imkânlarının kurban kesecek derecede yeterli olması.
  • Kurban edilecek hayvanın kurbanlık şartlarına uygun olması.

Bu şartlar oluştuğu takdirde akika kurbanı kesilebilir. Bununla birlikte kişi, akika kurbanını bağış da yapabilir. Vuslat Derneği yurtiçi ve yurtdışı kurban çalışmaları kapsamında adak, akika, sadaka, şükür, şifa gibi nafile kurban faaliyetleri de gerçekleştirmektedir. Derneğe yurtiçi yahut yurtdışı kurban bağışı talebinde bulunulduğu takdirde kişiden vekalet alınır ve kurbanı kesilir. Kurban kesim görüntüleri de bağışçıya ulaştırılır.

Kurban bağışı hakkında tüm detaylara vuslat.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu