Pasaport Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

08.06.2019
210
Pasaport Almak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler
Modelistlik Kursu

Pasaport nasıl alınır ? Pasaport alırken nelere dikkat edilir? Pasaport alırken gereken evraklar nelerdir? Pasaport güncel fiyat bilgisi nedir?

Pasaport neden gerekiyor? Pasaport olmadan yurt dışı seyahatleri yapamıyorsunuz. Pasaport bir anlamda uluslararası kimlik yerine kullanılıyor. Pasaport ile ülkelere giriş-çıkış işlemlerini gerçekleştiriyorsunuz.

Eğer pasaport sahibi değilseniz ve ülkelerle pasaport ihtiyacı olmadan, kimlik ile giriş çıkış anlaşması bulunmuyorsa ülke dışına çıkamazsınız. Bu sebeple yurt dışı seyahatlerinin olmazsa olmaz kaidelerinden biri olan pasaport, size ülkeler gezdirecek olan kimliktir diyebiliriz.

pasaport nasıl alınır

Pasaport Nasıl Alınır?

Günümüzde çok az sayıda pasaportsuz misafir kabul eden ülkelerin sayısı yavaş yavaş artsa da, henüz pek çok ülke pasaport olmadan ülke girişine izin vermemektedir. Pasaport çıkartmak isteyen kişilerin ise uzun bir süreçten geçtikten sonra yeni bir pasaporta sahip olmaları mümkündür. Bu sebeple pasaport almak isteyenlerin öncesinde nasıl bir hazırlık yapmaları gerektiğini ve hangi evraklarla başvurulması gerektiğini iyi bilmeleri gerekir.

pasaport için gerekli evraklar

Pasaport Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Prosedürü oldukça çok olan pasaport alma işlemi için gerekli evrakların önceden hazırlanması, pasaport almaya adım adım yaklaşıldığının göstergesidir. Nüfus cüzdanının aslı, 2 tane biyometrik fotoğraf, mevcut olan daha önceki pasaportlar ve pasaport harcı dekontları kişinin pasaport başvuru dosyasında olması gereken evraklardır.

Yetişkin bireyler için bu evraklar pasaport almak için yeterli gelirken henüz 18 yaşını doldurmamış olan çocuklar için onay bildirilen belgenin de dosyaya eklenmesi istenmektedir.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu
pasaport geçerlilik süresi

Pasaport Geçerlilik Süresi Belirlenmeli

Uzun süreli pasaport sahibi olmak ya da kısa süreli pasaport için, verilen pasaportların geçerlilik süreleri 6 ay ve 10 yıl arasında değişmektedir. Bu noktada pasaport almak isteyenlerin pasaportlarının geçerlilik süresini önceden belirlemiş olarak başvuruda bulunmaları, hem sonraki dönemlerde işlerini kolaylaştırırken diğer yandan da uzun süreli geçerlilik süresi olan pasaportların daha ekonomik oldukları görülmektedir.

pasaport defter harcı

Pasaport Harcı Ve Pasaport Defteri Bedelleri 2019

Yurt dışı seyahatleri için pasaport sahibi olmanın belli miktarlarda ücretleri bulunmaktadır. Bordo pasaportların geçerlilik sürelerine göre ücretleri artarken pasaport harcı ve pasaport defteri gibi masraflarda eklendiğinde, 10 yıllık bir pasaport için toplam 620 lira ödenmesi mümkündür.

Uzun süreli pasaporta ihtiyaç duymayanların 6 aylık pasaport masrafları ise 2019 yılı için 199 lira olduğu belirlenmiştir. Diğer yandan pasaportun somut olarak sahibin eline geçmesi için defter parasının da 87,50 olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu nedenle sürekli yurt dışı seyahatlerine çıkmak durumunda kalanların pasaportlarını uzun süreli olan 10 yıllık bordo pasaport olarak çıkarmaları tavsiye edilir. Aksi halde her yıl yeni bir pasaport çıkarmak için harcanan masraflar bir kare 10 yıllık pasaport masraflarını katlayıp geçecektir.

Pasaport harcını Verdi Dairesi sanal pos üzerinden ödeyebilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Randevu Nasıl Alınır?

Randevu sistemi ile başvuruda bulunulmasına olanak sağlayan pasaport işlemleri, pasaport almak isteyenlerin en uygun zamana randevu alarak başvuruda bulunmalarını gerektirmektedir. Emniyet müdürlüklerine yapılan başvuru için randevu alırken, kişinin kendi il ve ilçesine öncelik vermesi gerekiyor. 18 yaşından küçükler için muvafakat belgesi gerekiyor. Acil pasaport alması gereken ancak kendi ilçesindeki Emniyet Müdürlüğü tarafından geç tarihe verilen randevular için diğer ilçelerin en yakın tarihli randevusu tercih edilebilir.

Pasaport randevusu artık İnternet üzerinden kolayca alınabiliyor. Pasaport Randevusu almak için linke tıklayın.

Pasaport Alma İşlemleri Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Pasaport nasıl alınır? Öncelikle pasaport başvurusunda bulunmak için alınan randevu günü geldiğinde Emniyet Müdürlüğünün yolu tutulurken mutlaka kişinin nüfus cüzdanının yanında olması gerekiyor. Resmi bir işlem olan pasaport başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası sıkça sorulacaktır.

Anlaşmalı bankalar aracılığı ile yapılan başvuru ödemesi sonrasında verilecek dekontun üzerindeki kişisel bilgilerin eksiksiz olduğundan emin olmak gerekir. Pasaport başvuru işlemleri sırasında geçerlilik süresinin ne kadar olacağına iyi karar vermek gerekir. Sonradan değişmesi mümkün olmayan pasaport geçerlilik süresi için pişmanlık yaşamak olasıdır.

Her yıl değişen pasaport alma masrafları için, harç ve defter bedeli gibi fiyatların en güncel bilgileri ile ödeme yapılması, sonradan ek bir ödeme ihtiyacının önüne geçilmesini sağlayacaktır. Bir önceki senenin harç ve defter bedeline göre ödeme yapanların kalan farkı tamamlayarak tekrardan ödeme yapması gerekmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.