Mesut Akusta Kimdir? Mesut Akusta Biyografisi

21.01.2022
196
Mesut Akusta Kimdir? Mesut Akusta Biyografisi
Modelistlik Kursu

Babil dizisinin kötü karakteri rolü ile ekranlara dönen Mesut Akusta kimdir dediğimizde kiminin aklına Kurtlar Vadisi dizisindeki Ünsal karakteri gelir kiminin ise Börü dizisinin İrfan karakteri. Rol aldığı tüm dizilerdeki usta oyunculuğu ile ekranları renklendiren oyuncu, şimdilerde Babil dizisinde boy göstermektedir.

Mesut Akusta Kimdir? Kaç Doğumlu? Nereli?

Mesut Akusta 1964 yılının 22 Şubat tarihinde Konya, Sarayönü’nün Gözlü Beldesinde dünyaya gelmiştir.

Mesut Akusta Boyu, Kilosu ve Göz Rengi, Burcu

Boyu 1.80 ve 85 kg olan oyuncu zamanda balık burcudur. Göz rengi kahverengidir.

Mesut Akusta Eğitim Hayatı

Mesut Akusta Eğitim Hayatı

Mesut Akusta Eğitim Hayatı

Mesut Akusta’nın babası Ali Akusta devlet tarım ve hayvan üretme çiftliğinde teknisyenlik yapıyordu. İlkokulu Konya’da bitirdi. Babası emekli olduktan sonra annesinin memleketi olan Afyon’a gittiler. Ortaokula 1976 yılında Afyon’da gitti. Ortaokulu okuduğu sıralarda son senesindeyken okuldan uzaklaştırıldı. 1985 yılında Babası vefat etti, bunun üzerine Ankara’ya gitti. Oyunculuk alanında pek çok farklı dizide rol almıştır, kendini geliştirmiştir.

Ankara’da halk eğitim merkezindeki kurslarla kendini geliştirmek isteyen oyuncu ilk olarak teknik ressamlık kursunu bitirdi. Teknik ressamlık kursunun sertifikasını almaya gittiği gün tiyatro kursu ilgisini çekmiştir. Ve tiyatro kursuna da katılmaya karar verdi. Ankara’da 1985 yılında kendi imkânlarıyla tiyatro yapmaya başladı. 1992 yılına kadar Ankara’da tiyatro yaptı. Bunun 6 yılı çocuk tiyatrosudur.

Mesut Akusta Ankara’da tiyatro yaparken aynı zamanlarda lisanslı kalecilik de yaptı.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Mesut Akusta İyileşti Mi?

Geçtiğimiz sene Ağustos ayında evinde beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırılan Mesut Akusta taburcu oldu. Ünlü oyuncu, paylaştığı video ile sevenlerine ‘iyiyim’ mesajı yolladı

Mesut Akusta Sağlık Durumu

Taburcu olmasının ardından bir video paylaşarak iyi olduğunu gösteren Mesut Akusta’nın şu an bir sağlık sorunu yoktur.

Mesut Akusta Ameliyat

Beyin kanaması geçirdikten sonra ameliyata alınan Mesut Akusta’ nın ameliyatı gayet başarılı geçmiştir. Oyuncu kısa sürede eski sağlığına kavuşmuştur.

Babil Dizisindeki Popüler Karakteri Süleyman Hakkında

Babil dizisinde Mesut Akusta Süleyman karakteri ile karşımızda. Süleyman,  karanlık bir iş adamıdır. Parası çoktur olmasına rağmen hiç vicdanı yoktur. Aynı zamanda eski tefecilerdendir. Birce Akalay’ın rol aldığı İlay karakterine saplantılı şekilde âşıktır. Oldukça hırslı ve acımasız da bir adamdır.

Mesut Akusta Kimdir Babil

Mesut Akusta Kimdir Babil

Mesut Akusta Boşandı Mı?

Şafak Özbir ile 3 Haziran 2016 tarihinde dünya evine giren oyuncu Mesut Akusta’ nın Ali ve Sare adında iki evladı vardır.

Mesut Akusta Kaç Çocuğu Var?

Mesut Akusta’nın, Şafak Özbir ile olan evliliğinden 2 çocuğu vardır.

Mesut Akusta Diziye Dönecek Mi?

Geçirdiği beyin kanaması sonucunda tedavi altına alınan Mesut Akusta’nın diziye dönüp dönmeyeceği hayran kitlesi tarafından merak edilen sorular arasındadır. Bu soruya eşi Şafak Özbir’in cevabı, başarılı oyuncunun tekrar diziye döneceği şeklindedir.

Mesut Akusta

Mesut Akusta

Mesut Akusta ile Yapılmış Keyifli Bir Röportaj

Evlenecek biri olmadığını fakat eşi Şafak’ı tanıdıktan sonra her şeyin değiştiğini dile getirmiştir.

3 Haziran 2016’da Esra Erol’un eltisi Şafak Özbir ile evlenmiştir. 2017’nin Haziran ayında baba olmuştur. Mesut Akusta şu sözlerle nasıl evlendiğini anlatmıştır. ”Evlenecek biri değildim ama 200 kilometre hızla duvara toslayınca oluyormuş. Özgürlüğüme çok düşkündüm ama Şafak’ı tanıdıktan sonra her şey değişti. İyiler, kötüyü daha iyi oynar diye düşünüyorum. Dişli roller her zaman tercih ettiğim rollerdir. Artık sevimli bir kötü oldum. Çocuk hayranlarım da var.

İzleyicinin size kötü karakterleri yakıştırmasının nedeni nedir?

Biraz samimiyimdir. Halk için bir şey yapıp halktan uzak yaşayamazsın. Ben de halktan uzakta kalmıyorum. O samimiyetimiz insanlara geçiyor. ‘İyi oyuncu, gerçekten bizi gıcık edebiliyor’ diye düşünüyorlar. Ben de seyirciyi rolümle gıcık etmeyi seviyorum. O yüzden hem beni seviyorlar, hem de benden nefret ediyorlar.

Siz kötü karakteri oynarken eğleniyor musunuz?

Tabii ki eğleniyorum. Ben role çok şey katmayı seviyorum. O nedenle de bu tarz roller teklif ediyorlar.

Ölene kadar yanımdan ayırmayacağım dediğimiz kimler var?

Eşim Şafak var. Bir de kızım Berfin.

Ölene kadar yapmayacağım’ dediğiniz bir şey var mı?

Ölene kadar kimseye borç vermeyeceğim. Çünkü bugüne kadar kime borç verdiysem hepsini kaybettim. Ne arıyorlar, ne de soruyorlar. Arkadaşlığınız bitiyor. Bugüne kadar iyilik yaptığım herkesi kaybettim. Ama iyi insan olmaktan vazgeçmeyeceğim. Bu nedenle de kandırılıyorum. Ölene kadar bir daha hata yapmak istemiyorum ama insanız sonuçta, hepimizin hataları oluyor.

Hayatta hep verici mi oldunuz?

Mesut Akusta Kimdir Kurtlar Vadisi

Mesut Akusta Kimdir Kurtlar Vadisi

Kendime iyilik yapmıyorum. Kendime karşı cimri, başkalarına karşı cömerttim. Bundan sonra kendimi, moralimi, modumu yükseltecek şeyler yapmak istiyorum.

Çok ciddi sağlık sorunları geçirdiniz. Trafik kazası geçirmeniz hayatınızda bir dönüm noktası oldu mu?

Başıma gelmeyen kalmadı. Kazalar geçirdim, ameliyatlar oldum. Bundan sonra aksilikler olmasın istiyorum. Trafik kazasında elmacık kemiğim kırıldı. Yüzümün şekli de değişti. Altı saat süren bir ameliyat geçirdim. Diz kapaklarımda onun getirdiği ağrılar oluyor. Çocukken 14 yaşımda beyin kanaması geçirdim ama bunlar öldürmedi. Şükür işimi hâlâ yapabiliyorum. Pozitif olmayı seviyorum. Kendimi salmıştım evlenince hayatıma düzen geldi.

50’li yaşlarda evlendiniz. Neden bu kadar beklediniz? Ne oldu da fikriniz değişti?

Evlenecek bir adam gibi durmazdım ama 200 kilometreyle duvara toslayınca oluyormuş. (Gülüyor) Aşık oldum. İyi ki Şafak’ı tanımışım, diyerek sözlerini noktalıyor.

Mesut Akusta’nın Oynadığı Dizi ve Filmler

 • 2019: Babil – Süleyman
 • 2019: 7. Koğuştaki Mucize – Yusuf
 • 2019: Yüzleşme – Battal Torosoğlu
 • 2018: Börü- İrfan Aladağ
 • 2017: Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz- Natocu Ekrem
 • 2017: Ölene kadar- Tekin Zerdan
 • 2017: Yıldızlar Şahidim- Fikret
 • 2016: Köroğlu- Bolu Beyi
 • 2013: Karagül- Kendal Şamverdi
 • 2011: Ay Tutulması- Şevket
 • 2009: Ezel
 • 2009: Umut- Turan Bey
 • 2009: Kurtlar Vadisi Pusu- Ünsal Kemal Alnıaçık
 • 2008: İpsiz Recep- Şerif
 • 2007: Sessiz Fırtına
 • 2006: Karagümrük Yanıyor- Gafur
 • 2004: Çocuklar Ne Olacak- Oktay
 • 2003: Kurşun Yarası- Rıza
 • 2001: Benimle Evlenir Misin?
 • 2001: Güz Gülleri
 • 1999: Herşey Çok Güzel Olacak- Resepsiyonist
 • 1998: Affet Bizi Hocam
 • 1998: Deli Yürek- Burhan
 • 1993: Son Söz Sevginin

Babil dizisinde İrfan karakteri ile sıkça sorunlar yaşayan Süleyman’a hayat veren usta oyuncu Mesut Akusta kimdir konulu yazımız ile kendisi ile alakalı tüm bilgileri sizlere verdik. Dizi Star TV ekranlarında Cuma akşamları yayınlanmakta ve reyting puanları da oldukça iyi seviyededir. Zaten bu kadar usta oyuncuyu bir arada bulunduran bir diziden başka bir şey beklenemez.

Instagram hesabı: https://www.instagram.com/mesutakusta/?hl=tr

YAZAR BİLGİSİ
İzmir'de Bilgisayar destekli muhasebe ve netsis öğretmeniyim. Fotoğraf çekmekten ve doğa gezintilerinden hoşlanırım. Papatya en sevdiğim çiçektir. Boş zamanlarında öğretmenlik mesleği ile alakalı kendini geliştirerek, makale yazarlığı konusunda çalışmalar yürütmekteyim. Özellikle oyuncuların ekranların arkasındaki yaşantılarını anlamayı ve anlatmayı seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.