Zeytinyağlı Sarma Tarifi

Zeytinyağlı Sarma Tarifi
Modelistlik Kursu

Zeytinyağlı sarma, ülkemizde en sevilen yemeklerin başında gelmektedir. Asma yaprağına iç harç koyarak yapılan zeytinyağlı sarma, her ne kadar zahmetli olsa da sevilerek tüketilmektedir.  Taze ya da salamura konserve yaprak kullanarak yapılan bu yemek, oldukça faydalıdır. Asma yaprağı, pek çok sağlık sorununun oluşmasını önlemektedir.

Zeytinyağlı Sarma
Zeytinyağlı Sarma

Zeytinyağlı Sarma Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Zeytinyağlı sarma yapmak için ihtiyacınız olan malzemelerin listesi aşağıda yer almaktadır. Listede belirtilmeyen ancak sevdiğiniz baharatları ekleyebilmeniz mümkündür.

 • 1 kilogram üzüm yaprağı
 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 adet orta boy soğan
 • 1 çay bardağı zeytinyağı
 • Nane, karabiber, pul biber, tuz
 • 6 dal maydanoz
Asma Yaprağının Hazırlanışı
Asma Yaprağının Hazırlanışı

Asma Yaprağının Hazırlanışı

Zeytinyağlı sarma tarifi için en önemli adıma asma yapraklarının hazırlanmasıdır. Eğer tarif için taze asma yaprağı kullanılacaksa kaynayan suda rengi dönene kadar bekletilmelidir. Bu durumda yapraklar tuzlu olmayacağı için tarifte kullanılacak tuz oranının arttırılması gerekmektedir. Aksi takdirde, yemeğiniz tuzsuz olacaktır.

Zeytinyağlı sarma için salamura yaprak kullanılacaksa, tuz oranının mutlaka düşürülmesi gerekmektedir. Salamura konserve bol tuz ile yapıldığı için yaprağın tuzu alınmazsa, yemeğiniz yenmeyecek kadar tuzlu olacaktır. Asma yaprağındaki tuz oranı çok iyi ayarlanmalıdır. Salamura yaprağın sarma için hazırlanışı aşağıda maddeler halinde sıralanmaktadır.

 • Salamura yapraklar kavanozdan nazikçe çıkartılmalı ve yırtılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Öbek halinde çıkartılan asma yaprakları soğuk suyun içerisinde birkaç saat bekletilmelidir.
 • Daha sonra tuzlanan su değiştirilerek bir süre daha bekletilmelidir.
 • Toplamda 3 ya da 4 saat sürebilen bu adımdan sonra yapraklarınızı kaynar suda 4 dakikayı geçmeyecek şekilde haşlamalısınız. Asma yaprağı salamura da olsa, taze de olsa kullanılmadan önce mutlaka kısa bir süre haşlanmalıdır. 
Zeytinyağlı Sarma Tarifi
Zeytinyağlı Sarma Tarifi

Zeytinyağlı Sarma Tarifi

Zeytinyağlı sarma yapmak için kullanacağınız yaprakları hazırladıktan sonra, iç harcın hazırlanması gerekmektedir. Zeytinyağlı sarmanın iç harcını hazırlamak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

 • Soğan ve maydanozu ince ince doğrayınız.
 • Tarifte belirtilen zeytinyağının yarısını harcı hazırlayacağınız tencerenin içine koyarak soğanları kavurunuz.
 • Soğanların rengi değişmeye başlayınca tencereye yıkadığınız pirinçleri ekleyiniz.
 • Tarifte belirtilen ya da sizin tercih ettiğiniz baharatları da tencereye ekleyerek karıştırınız.
 • En son adımda maydanozları da ekleyerek ocağın altını kapatınız.

Pirinçlerin çok diri kalmaması için tencereye yarım su bardağı sıcak su ekleyebilirsiniz. Ancak sarmalar ile birlikte harç da pişeceği için fazla su koymamanız gerekmektedir. Harçtaki pirinç lapa olmamalı, dişe gelecek şekilde olmalıdır. Aksi takdirde sarmalarınızın iç harcı lapa olacağı için lezzetsiz olacaktır.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Harcınızı hazırladıktan sonra iç malzemelerinin biraz ılımasını beklemeniz gerekmektedir. Oda sıcaklığına gelen harcınızı kaşık yardımı ile yaprakların üzerine koyarak sigara böreği sarıyormuş gibi yaprağın yanlarını kapatarak ince ince sarınız. Bu adımda harcı az koymamaya ve yaprakları olabildiğince sıkı şekilde sarmaya özen göstermelisiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma
Zeytinyağlı Yaprak Sarma

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Pişirilir?

Zeytinyağlı yaprak sarma pişirmek için sardığınız sarmaları düzgün bir şekilde tencereye dizmelisiniz. Eğer aynı tencerede dolma da pişirecekseniz, sarmaların dağılmaması için sarmaları 10-20 adet olacak şekilde ayırıp dikiş ipi ile bağlayabilirsiniz.

Zeytinyağlı yaprak sarmalarınızı dizdikten sonra yarım çay bardağı zeytinyağını tencereye gezdiriniz. Son olarak ise sarmaların üzerini kaplayacak şekilde kaynar su ekleyerek ocağın altını yakınız. Zeytinyağlı yaprak sarması yaklaşık olarak 30 ila 35 dakika arasında pişecektir. Ancak kullandığınız pirincin türü, pişme süresini etkileyecektir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarması Yapmanın Püf Noktaları

Zeytinyağlı yaprak sarması, en sevilen yemeklerden biridir. Ustasından zeytinyağlı yaprak sarması yapmak isteyenler, bazı püf noktalara dikkat ederse mutfakta harikalar yaratacaktır. Püf noktalar aşağıda belirtilmektedir.

 • Zeytinyağlı sarmanızın parlak ve lezzetli gözükmesi için mutlaka tencereye bir miktar zeytinyağı eklemelisiniz.
 • Sarmalarınızın ekşi olması için bir limonu halka şekilde dilimleyerek sarmaların üstünü kaplayabilirsiniz.
 • Asma yaprağını sap kısımlarını pişireceğiniz tencerenin en altına dizerek sarmaların dibe yapışmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, asma sapları ekşilik sağlayarak lezzeti arttıracaktır. 
 • Sarmaların pişerken sabit durmasını sağlamak için tencerenin kapağını kapatmadan önce sarmaların üzerine tabak koyabilirsiniz.
 • Sarmanın iç harcına kuş üzümü ve çam fıstığı ekleyerek lezzeti arttırabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen püf noktalarına dikkat etmeniz durumunda yaprak sarmalarınız parmakları ısırtacaktır. Bu tarifteki adımları uygulayarak ilk defa zeytinyağlı sarma yapsanız bile sonuç mükemmel olacaktır.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Başka yemek tarifleri için sitemize göz gezdirebilirsiniz. Böreğin Yanına Ne Gider? yazımızı da okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.