Elden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

21.05.2021
194
Elden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Modelistlik Kursu

Elden mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu, özellikle grafik, tasarım, matbaa, kitap çoğaltma vb. sektörlerinde sıkça görülen temel dertlerden biridir. Bununla birlikte, mürekkep artık hayatımızın her yanına girmiştir. Hastanelerdeki reçetelerden çektirdiğimiz nüfus fotokopilerine, adli belgelerden kamu kuruluşlarına sunulan metinlere değin her yerde toner, yazıcı mürekkebinin izleri görülmektedir. Bu mürekkep çeşidiyle birlikte, ayrıca klasik anlamda tükenmez kalem, dolma kalem mürekkepleri de dikkati çekmektedir. Mürekkep akışkan bir madde olduğundan ötürü, kimi zaman günümüzü kabusa da çevirebilmektedir. O yönde, özellikle kırmızı mürekkep dediğimiz materyal yayılmaya ve etrafa bulaşmaya oldukça müsaittir. Mürekkep lekesiyle karşılaştığımızda birtakım önlemler alabilmemiz de mümkündür.

Elden Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Ellerimiz her türlü kirliliğe maruz kaldığı gibi, sürekli kullanıldığından ötürü, kimi vakitlerde mürekkep de olabilmektedir. Bazen kullandığımız tükenmez kalemlerin akıntı yaptıklarına şahit oluruz. O zaman, ellerimizi hiçbir yere değmemeye çalışırız. Çünkü, eğer ellerimizi üstümüze ve yüzümüze sürersek, leke anında yayılım göstermeye başlar. Bu lekenin yayılmasını önlemek adına ilk iş, asetonla ilgili alanı silmektir. Aseton leke çıkarmak adına, mürekkep mücadelesinde bire bir etken bir maddedir. Bununla beraber, ellerdeki mürekkep lekesi limonla ovarak da geçmektedir. Limon kabuğuyla ya da limon suyuyla işlem yaptığımızda, asidin etkisiyle lekenin silinip gittiğine tanık oluruz.
Diş macunu da mürekkep lekelerini silmek için etkili malzemelerden biridir. Bu macunun jel olmamasına dikkat edilmelidir. Bununla birlikte, macunu mürekkebin değdiği bölgeye sürmeniz yeterlidir. Ovalayıp, yıkadığınızda lekeden eser kalmadığını görebilirsiniz.

Toner Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkebin en sık kullanıldığı yerlerden biri de yazıcılardır. Özellikle, siyah beyaz tonerlerin lekesi gerek elimize, gerek yüzümüze, gerekse üstümüze yapışabilmektedir. Ellerimiz ve yüzümüz toner lekesi olduğunda, ilgili bölgeyi sirkeyle silmek işe yarayabilir. Sirkedeki asit etkisi mikrop öldürücü olduğu kadar, lekeyi de dağıtıcı etki yapabilir. Bununla birlikte, ellerdeki ve yüzdeki lekeyi imkanımız varsa, kille de çıkarabilmemiz mümkündür. Yakınlarımızda bir limon kolonyası bulunduruyorsak, onu da kullanabiliriz. Kıyafetlerimiz toner mürekkebi olduysa, ilgili kısma bulaşık deterjanı sürüp, çitileyebiliriz. Eğer, evdeysek, ilgili kısma deterjanı bastıktan sonra, biraz bekletip, makineye atabiliriz.

Yazıcı Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar?

Yazıcı Mürekkep Lekesi Elden Nasıl Çıkar

Yazıcı mürekkep lekesi elden nasıl çıkar diye düşündüğümüzde, en kolay yöntem asetonu pamuğa döküp, ilgili kısmı ovalamaktır. Aseton hem kolay bulunur, hem renkli değildir, hem de cildi de tahriş etmez.

Plastikten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Plastikten Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar

Plastikten mürekkep lekesini çıkarmak için yapılması gereken birincil işlem, tırnak cilası kullanmaktadır. Bu şeffaf cilayı ilgili leke bölgesine sürün. Ardından, bu tırnak cilasını çıkarmak için ince bir spatula kullanın. Cilayı kazımaya başlayın. Daha sonra, bu bölgeyi temiz bir bezle iyice silin.  Mürekkep lekesi bezin olduğu bölgeye geçecektir.
İkinci bir adım olarak, nemli bir bez bulun. Bu bezin üstüne iki damla kadar bulaşık deterjanı dökün. Ardından, mürekkep lekesini çıkarmak için bir fırça yardımıyla sürtün. Plastiği durulayın ve başka bir nemli bezle tekrar silin.

Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Pantolondan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır

Kot ya da kumaş pantolonlarımızın da mürekkep lekesi olduklarını görebiliriz. Tesadüftür ki, elimizde ne zaman bir kalem olsa ya da leke bulunsa, bu ya üstümüzdeki gömleğe, tişörte ya da altımızdaki pantolona bulaşır. Pantolondaki mürekkep lekesini çıkarmak için, leke tutan bölgeye aseton sürülmesi gereklidir. Aseton sürüldükten sonra, pamuk yardımıyla yayılması da önemlidir. Lekeye, saç spreyi de sıkmanız mümkündür. Spreyi ilgili bölgeyi iyice ıslatana kadar uygulayın. Biraz çitileyip, hemen çamaşır makinesine atın.

Yeni Ümit İş Makinesi Kursu

Bu yazımızı beğendiyseniz Kategorimizi ziyaret ederek benzer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca bizi pinterestten takip edebilrsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.