Türkiye’de Tırmanış Yapılacak En Güzel 8 Yer

Doğa sporlarına yakından ilgisi olanların yaşayabilecekleri en farklı deneyimlerinden biri olan tırmanış sporu, maceraperest ruha sahip olanların gerçekleştirebilecekleri doğa sporlarından biridir. Ülkemizde de tırmanış sporu her geçen gün ivme kazanırken, tırmanışa elverişli birçok nokta, maceracı sporcuların uğrak noktası olmaktadır.

Antalya – GeyikBayırı

Profesyonel ya da amatör tırmanışçılar için oldukça ideal özelliklere sahip olan Geyikbayırı, Antalya ’da keşfedilmeyi bekleyen yerlerden biridir. Türkler kadar birçok Avrupalı tırmanışçının da tercihi olan Geyikbayırı, doğal güzellikleri ile de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Tırmanış sporuna dair farklı bir deneyim yaşamak isteyenleri bekleyen Geyikbayırı, kendine güvenen sporcuların ziyaretini beklemektedir.

Niğde – Aladağlar

İç Anadolu’nun en çok tercih edilen tırmanış noktalarından biri olan Aladağlar, İç Anadolu Bölgesi’nin Alp Dağları olarak nitelendirilmektedir. Çeşitli tırmanış noktaları ile her seviyeden olan tırmanışçı burada eşsiz bir deneyime ortak olabilir. Niğde, Kayseri ve Adana illerine yakın olan sporcuların tercihi olurken, birçok ilden de Aladağlar tırmanış deneyimini yaşamak isteyenler olmaktadır.

İzmir – Kaynaklar

İzmir şehir merkezine yakınlığı ile oldukça popüler olan ve tırmanış sporuna dair her yıl düzenli olarak düzenlenen tırmanış festivali ile sporcular eğlenirken bir yandan da doğanın tadını en iyi şekilde çıkarmaktadır. Yüzlerce tırmanış noktası ile profesyonel ve amatör tırmanış sporcularına ev sahipliği yapmaktadır. Sporcuların doğal manzara eşliğinde unutamayacakları bir gün geçirmelerini sağlayacak Kaynaklar tırmanış noktası, her fırsatta değerlendirilmesi gereken bir yerdir.

Muğla – Bafa Gölü

Muğla ilinde bulunan Bafa Gölü, göz zevkine hitap eden kıyı manzarası eşliğinde kısa kaya tırmanışları yapılmasına olanak sağlayan tırmanış noktaları arasında yer almaktadır. Tırmanış sporuna yeni başlamış olanların rahatlıkla yapabileceği büyüklüğe sahip olan kayalıklar, tırtıklı yüzeye sahiptir. Henüz macera dolu tırmanış deneyimlerine cesaret edemeyenler için kendilerini geliştirebilecekleri ve yeni yerler keşfedebilecekleri olağanüstü yerler arasında yer almaktadır.

Antalya – Çitdibi

Tırmanış sporu için oldukça elverişli illerden biri olan Antalya, Geyikbayırı’ndan sonra, Çitdibi tırmanış noktası ile ülkemizde en çok tercih edilen illerden biridir. Özellikle profesyonel tırmanışçılar tarafından tercih edilen bu tırmanış noktası, zorlu tırmanma noktaları ile sporcuların bir hayli zorlanmalarına neden olmaktadır. Tırmanma sırasında etrafında doğal güzelliğini seyretmek ise sporcular için ayrı bir keyif kaynağı niteliğindedir. Profesyonel tırmanış sporcuları arasında popüler olan bu yer, her türlü zorluk aşamaları ile isteyen herkese farklı deneyimler yaşatmaktadır.

Rize – Kaçkarlar Dağı

Dağ tırmanışçılarının ilk tercihleri arasında yer alan Kaçkarlar dağı, çevresinde bulunan birçok güzelliği ve manzarası ile sporcuların hem beklentilerine hem de göz zevklerine hitap etmektedir. Her mevsim tırmanış sporuna elverişli özellikte olması, Türkiye’de tırmanış sporunun giderek gelişmesine katkı sağlamasına neden olmaktadır. Karadeniz Bölgesi’ndeki doğa güzelliklerinden biri olan Kaçkarlar Dağı, doğa sporlarına ilgi gösterenler içinde ideal bir adres niteliğindedir.

Kocaeli – Ballıkayalar Kanyonu

Uzun yıllardır tırmanış sporcularının uğrak noktalarından biri olan Ballıkayalar kanyonu, İstanbul’a yakın olan konumu nedeniyle de sık tercih edilen yerler arasında yer almaktadır. Zamanla birçok tırmanış rotası ile belirlenen Ballıkayalar Kanyonu, yapısı itibari ile her seviyede olan tırmanışçının rahatlıkla üstesinden gelebileceği parkurlara sahiptir.

Datça- Muğla

Türkiye’deki en zor tırmanış noktalarından biri olan Datça, deneyimli tırmanışçıların başarabileceği dikliğe ve zorluğa sahiptir. Doğadaki tüm seslerin sporcuların kulağına gelmesini sağlayan doğa harikası bu yer, profesyonel sporcular için oldukça maceralı bir gün geçirilmesini sağlayacak özelliklere sahiptir. Cesur doğa sporcuları için mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden biridir.

0
GüzelGüzel
0
Çok SevdimÇok Sevdim
0
ŞaşırdımŞaşırdım
0
ÜzüldümÜzüldüm
0
KızdımKızdım
Oy verdiğin için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı