47/1-b Trafik Cezası Nedir? Kırmızı Işık İhlali Nasıl İtiraz Edilir?

47/1-b trafik cezası kırmızı ışık ihlali yapmaktır. 47/1-b ne demek diye soracak olursanız kırmızı ışık cezası maddesi diyebiliriz.

Bu yazımızda sizlere kırmızı ışık ceza açıklaması, para cezası miktarı, erken ödeme indirimi ve 47/1-b trafik cezası itiraz işlemini nasıl yapılacağı hakkında bilgi vereceğiz. Eğer ışıklı trafik işaretlerine uymazsanız kara yolları trafik kanunun 47. Maddesine istinaden cezai işlem uygulanır daha basit bir ifadeyle ceza yazılır.

 • 47/1 b kırmızı ışıkta geçme cezası ne kadar?

Kırmızı ışıkta geçme cezası 235 TL idari para cezası ile cezalandırılmaktadır.

 • 47 1-b kırmızı ışık cezası erken ödeme indirimi var mı ?

Ceza size tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda kırmızı ışık cezası erken ödeme %25 indirim ile 176,25 TL ödenmektedir.

 • 47-1-b ceza puanı var mıdır?

47-1-b trafik cezası 20 puandır. Size eğer bu maddeden dolayı görevli trafik personeli tarafından durdurularak, sürücü belgenize kısaca ehliyetinize ceza yazılırsa 20 puan ehliyetinizden silinir.

Kırmızı ışıkta geçme cezası - 47/1-b trafik cezası
Kırmızı ışıkta geçme cezası – 47/1-b trafik cezası

47/1-b Nedir?

47/1-b ne demek diye merak edenler için açıklayalım; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 47. Maddesi 1. Fıkrası ‘b’ bendidir. 47-1-b ceza açıklaması halk arasında bildiğimiz şekliyle kırmızı ışık cezası denilmektedir.

Aslında kırmızı ışık ihlali olarak bilinmekte ama trafik kanununda “trafik ışıklarına uymamak” şeklinde belirtilmiştir. Trafik yönetmeliğinde ise “ışıklı ve sesli trafik işaretlerine” uyma zorunluluğu olarak belirlenmiştir.

Yani yeşil ışıkta geçmemeniz durumunda da bu maddeden dolayı size ceza yazılabilir. Evet yanlış okumadınız yeşil ışıkta geçmemek trafik kural ihlalidir! Çünkü nasıl kırmızı yandığında durmamız gerekiyorsa yeşil ışık yandığında ise geçmemiz gerekir.

47/1-b ceza kodu nedir özetlemek gerekirse ister kırmızı isterse de yeşil ışık olsun ışıklı trafik işaretlerine uymama durumunda cezai işlem sebebidir. 47/1-b trafik cezası olarak uygulansa da trafik kazalarında asli kusur olarak değerlendirilir.

Trafik kanunu 47. maddesi
Trafik kanunu 47. maddesi

Karayolları Trafik Kanunu 47. Maddesi

Trafik işaret ve kurallarına uyma zorunluluğu

KYTK 47. Madde

Bu kanun maddesinde 4 bent bulunmaktadır ve 4 farklı şekilde ceza uygulanmaktadır;

 • 47/1-a
 • Polisin dur ihtarına uymamak
 • 47/1-b
 • kırmızı ışıktan geçmek
 • 47/1-c
 • Trafik levhalarına uymamak
 • 47/1-d
 • Trafik güvenliğini tehlikeye düşürmek
Trafik Cezası Tebligat Örneği
Trafik Cezası Tebligat Örneği

Tebliğ Tarihi Ne Zamandır?

47/1-b trafik cezası araç plakanıza yazılmış ise adresinize gelen tebliği tebellüğ etmeniz durumunda tebliğ tarihi sayılır.

Bir başka deyişle postacı adresinize tebliğ kağıdını getirdiğinde imzalayarak aldığınızda tebliğ edilmiş sayılır.

Adresinizde bulunamadığınız zamanlarda bağlı olduğunuz muhtarlığa tebligat bırakılır ve tebligat usullerince ilanen tebliğ edilmiş sayılır.

Eğer ki görevli kişiler tarafından sizi durdurup yazıldıysa tebliğ tarihi yazıldığı gündür. Tekrar size tebligat gelmez.

E-devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz sorgulamada cezanızı görebilirsiniz veya size mail sms gibi bildirimler gelebilir bunlar tebliğ değil sadece bilgilendirmedir.

Bu konuda size iki farklı uyarımız olacak;

Tebligat tarihi ne için önemlidir?

 • İtiraz için 15 günlük süre başlangıcıdır.
 • Erken ödemeniz için süre başlangıcıdır.
Yeni Ehliyet 2020
Ehliyet

Ehliyete El Konulur mu?

47/1 b kırmızıda geçme maddesi bir den fazla kez ihlal edilmesi durumunda ehliyetinize el konulur.

Bir yıl içerisinde;

 • 3 kez geçince 15 gün
 • 6 kez geçince 30 gün
 • 7 kez geçince 45 gün

Ehliyetinize el konur. Ancak ceza sürücü belgenize yazılmış ise el koyma işlemi gerçekleştirilir. Plakanıza yazılması halinde bu işlem uygulanmaz.

Şunu belirtmekte de yarar olacağını düşünüyoruz ehliyetinize yazılan her kırmızıda geçme maddesinden dolayı 20 puan düşmektedir. 5 kez ihlal ederseniz toplamda 100 ceza puanını dolduracağınız dan dolayı ayrıca 60 gün ehliyetinize el konulacaktır. Sürücü belgesinden ceza puanı silinmediği için çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Çünkü trafik suçu ihlali gerçekleştiği tarihten bir yıl sonrasında hesaplamadan çıkarılmaktadır.

Trafik polisi
Trafik polisi

Işık İhlali Tespiti Nasıl Yapılır?

 • Eds (elektronik denetleme sistemi)
 • Trafik polisi
 • Fahri trafik müfettişi
 • Jandarma trafik personelleri
 • Ceza yazmaya yetkili kolluk kuvvetleri

Tarafından ışık ihlali tespiti yapabilir ve idari para cezası uygulayabilirler.

Teknolojinin gelişmesi hayatımızın her yerinde karşımıza çıkmaktadır. EDS yani trafik elektronik denetleme sistemi ile tespit yapılır.

Trafik Elektoronik Denetleme Levhası EDS B-61-c
Trafik Elektoronik Denetleme Levhası EDS B-61-c

Işıkların sarıdan kırmızıya geçmesi itibariyle 2000 milisaniye yani 2 saniye sonrasında bu sistem devreye girmektedir ve ışık ihlali yapan araçları otomatik fotoğrafını çekerek kayıt altına almaktadır.

Eds sistemindeki görevli personel tarafından gerekli işlemler yapılarak araç sahibinin adresine tebliğ edilmek üzere gönderilir. Burası çok önemli görevlilerce tespiti video veya fotoğraf kaydı ile sunmak zorunluluğu yoktur. Gerekli kanun ve yönetmelik maddelerinde böyle bir hüküm olmadığı için tespit yeterli sayılmıştır. Yani tebligat sizlere ulaştığında makbuzun yanında fotoğraf yok ise iptal sebebi sayılmamaktadır.

Trafik cezası itiraz dilekçesi örneği 2020
Trafik cezası itiraz dilekçesi örneği

47/1-b Trafik Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

Sürücü olarak sadece kırmızı ışığa değil bütün kurallara uymamız gerekir. Elbette hata yapabiliriz. Nasıl sürücü olarak bizler hata yapabiliyorsak bu ihlali tespit eden kişilerde hata yapabilir. Peki bu hatalar nasıl düzeltilir özetle kırmızı ışık cezasına nasıl itiraz edilmelidir. 47/1-b trafik cezası itiraz için neler gereklidir bunları açıklayacağız.

İlgili trafik mevzuatların da gerek itiraz gerekse de erken ödeme için tanınan süre tebliğ edilmesinden itibaren on beş gündür. Bu on beş günlük süre iş günü değildir. İtiraz edebilmek için ışık ihlalinin tespit edildiği ilin sulh ceza hâkimliklerinde bu başvuruyu yapabilirsiniz.

Öncelikli olarak 47 1-b trafik cezasına itiraz dilekçesi hazırlamanız gerekmektedir. Hangi sebep veya sebeplerle itiraz ettiğinizi ve haklı olduğunuzu belgeleye biliyorsanız bunları dilekçenizin eki’nde sunmanız gerekmektedir.

İtiraz için dilekçeniz hazırsa gerekli diğer evraklar;

 • Ceza tutanağı
 • Kimlik
 • Ruhsat

Fotokopileri gerekmektedir. Plakanıza yazılmış ise adresinize gelen tebligat tutanağını eklemeyi unutmayın.

Trafik cezası formu
Trafik cezası formu

Cezayı Ödemezseniz Ne Olur?

Hep aklımıza bu soru gelmiştir. Ben bu cezayı ödemezsem ne olur?

47/1-b trafik cezası tebliğ edilmesi durumunda otuz gün içerisinde ödenmesi gerekir. 30 gün içerisinde ödenmemesi durumunda aylık olarak %5 faiz uygunlanmaya başlar. Otuz günü bir gün dahi geçse %5 faiz uygulanmış olur.

47/1-b trafik cezası miktarının iki katı kadar faiz artar. Eğer siz 30 gün içinde ödemezseniz aradan 20 yılda geçmiş olsa da Kırmızı ışıktan geçmenin cezası 235 TL’dir. Uygulanacak maksimum faiz 470 TL’dir. Toplam 705 TL ödemeniz gerekmektedir.

Sonuç olarak her durumda ödemeniz gerekecektir çünkü resmi makamlarda karşımıza çıkacaktır.

Önerimiz; 47/1 b kırmızı ışık cezası erken ödeme indirimi ile birlikte 176,25 TL ödeyerek süreci sıkıntıya sokmamanızdır.

Işık ihlalleri ile ilgili olarak merak ettiğiniz ve sormak istediğiniz tüm sorularınızı yazımıza yorum yaparak sorabilirsiniz.

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Yapılan Yorumlar
0 Yanıtlanan Yorumlar
0 Takipçiler
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Kenan gören Recent comment authors
  Abone ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Kenan gören
Ziyaretçi
Kenan gören

Sola yeşil ışık yanıyordu ben ikinci şeritten sola döndüm solda bir araba daha vardı .eds çaktı ceza gelir mi neden

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı