Yurt Dışı Uçuşlarda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uçağa binmek ilk defa gerçekleştirilecek bir yolculuk şekliyse başlı başına bir gerginlik sebebi olabilmektedir. Bu nedenle eğer uçağa ilk binişiniz ise, öncelikle daha kısa mesafeli bir uçuş yaparak kendinizi uçuşa hazırlamanız ve eğer ciddi boyutta bir fobiniz varsa bununla yüzleşmeniz gerekir. Aksi takdirde, uçakta ciddi bir sıkıntı yaşayabilirsiniz ve bu hem sizin için hem de diğer yolcular için istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olabilir. Buna ek olarak özellikle yurt dışı uçuşlarında daha havaalanından başlayarak dikkat edilmesi faydanıza olacak birçok nokta olduğu söylenebilir.

Havaalanına Gelirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışı biletleri gidilecek yere göre değişiklik gösterseler dahi, genel olarak oldukça yüksek fiyatlı uçuşlardır. Hal böyleyken, uçağınızı kaçırmak size onarılamaz aksaklıklara mal olabiliri. Bu nedenle havaalanına geliş opsiyonunuzu olabildiğince geniş tutmanız en doğru yaklaşımdır. Trafiği hesaba kattığınız durumlarda dahi ek olarak sizin dışınızda gelişebilecek aksilikleri de göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin, havaalanı çevresi bir protokol süreci dolayısıyla trafiğe kısıtlanmış olabilir veya kullandığınız ulaşım aracı arızalanabilir. Bu nedenle tedbirli olmak da her zaman için fayda vardır. Ulaşım demişken, eğer kendi aracınız ile havaalanına gelmeyi düşünüyorsanız, havaalanı otoparklarının fahiş fiyatlar talep ettiğini belirtmek de fayda vardır. Pasaportunuz ve biletinizin yanınızda olduğuna eminseniz havaalanına gitmek için güvenle yola çıkabilirsiniz.

Havalimanındayken Dikkat Edilecek Hususlar

Havalimanına geldiğinizde ilk işiniz check-in yaptırmak olmalıdır. Yolcu yoğunluğunun çok olduğu uçuşlarda yolcu yerleştirimi genellikle en önden başlayarak yapılmaktadır. Bu nedenle eğer koltuk seçiminde geç kalırsanız uçağın pek de tercih edilmeyen bölümü olan kuyruk kısmına kalmanız olasıdır. Koltuk seçme imkanınız var ise, tercihinizi acil çıkış kapılarına yakın yerlerden yapmak iyi bir öneridir. Birçok yolcu uçağında, bu bölgelerdeki koltuk aralıklarının normalden daha geniş olduğu bilinmektedir. Bagajınızın üzerine mutlaka isim soy isim ve iletişim bilgilerinizden oluşan bir etiket ilave etmeyi ve bagajınızı dayanıklı bir materyalden seçmeyi ihmal etmeyin. Bu küçük detaylar sizi çok başınızı ağrıtacak olumsuzluklardan kolayca koruyabilecek önerilerdir. Gerekli kontrolleri yaptırdıktan sonra hala boş zamanınız varsa, free-shopları gezebilir ve ucuza alışverişin keyfini çıkarabilirsiniz.

Kişisel Güvenliğiniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

Kişisel eşyalarınıza mutlaka sahip çıkın. Kimseden bagaj veya emanet bir parça almayın ve kimseye de hiçbir şeyinizi mutlak suretle emanet etmeyin. Kişisel eşyalarınız yanından kısa süreli olsa dahi ayrılmayın. Sahipsiz olduğu düşünülen paketlerin hem büyük bir güvenlik paniğine neden olduğunu hem de ekipler tarafından imha edildiğini unutmayın. Ülkemizin ve dünyanın oldukça hassa bir dönemden geçtiğini göz önünde bulundurarak her ne koşulla olursa olsun ağzınızdan terör, bomba gibi kelimelerin çıkmamamsına bu yönde bir söylem veya şaka içerisinde bulunmamaya çok fazla dikkat edin.

Güvenlik Kapılarında Zaman Kaybetmemek İçin Yapılması Gerekenler

Arttırılan güvenlik önlemleri dolayısı ile yolcunun yanında her ne sebeple olursa olsun kesici, delici ve yanıcı bir madde bulunmasına kesin suretle izin verilmediğini unutmayın. Bu tarz kişisel malzemelerinizi kargoya vermeniz gerekmektedir. Bu tarz eşyalarınıza herhangi bir uyarı almaya gerek duymadan ve kapıya gelmeden önce, uygun kargo ambalajlarına koymak size zaman kazandıracaktır. Ayrıca, x-ray cihazından geçmek için sıra beklerken, güvenliğin uyarısına gerek kalmadan üzerinizdeki saat, takı, kemer ve benzeri cihazları çıkarın ve x-ray bandına bırakmaya hazır halde bekleyin. Görevlilerle tartılma içerisine girmekten kaçının, onların da işlerini yaptığını unutmayın ve çantanızda çıkabilecek tespiti zor her türlü cismin incelenme aşamasında kendilerine yardımcı olun.

0
GüzelGüzel
0
Çok SevdimÇok Sevdim
0
ŞaşırdımŞaşırdım
0
ÜzüldümÜzüldüm
0
KızdımKızdım
Oy verdiğin için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı