Uçak Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Şey

Uçak yolculuğu yapacak kişiler, özellikle bu konuda acemi iseler bir takım tecrübesizlikler yaşayabilmektedir. Ancak alınabilecek denenmiş ve tavsiye edilen küçük püf noktaları ile en rahat uçak koltuğunu seçmeniz mümkündür. Gelelim bu püf noktalarının neler olduğundan bahsetmeye.

Geniş Aralıklı Rahat Koltuklar Seçin

Uçak yolculuğunuzun rahat geçmesini istiyorsanız, öncelikli tercihiniz aralığı geniş olan koltukları seçmekten yana olmalıdır. Ülkemizdeki çoğu yolcu uçağının boeing 737 tipinde olduğu bilinmektedir. Bu uçaklarda seyahat eden yolcuların en büyük şikâyeti ise koltuk aralıklarının darlığından yanadır. Bu durumun rahatsız ediciliğini en aza indirmek için acil çıkış kapılarına yakın yerlerden koltuk seçimi yapmaya mutlaka özen gösterin

Uyumak İsteyenlerin Tercihi

Eğer uçak seyahatiniz boyunca uyumayı tercih edenlerdenseniz, tıpkı otobüslerde olduğu gibi koltuk seçimini cam kenarında yapmanızda fayda var. Bu sayede yolculuk yastığınızı cama yaslayarak, kimseye rahatsızlık vermeden rahat bir yolculuk yapabilir ve uyuyabilirsiniz.

Uçak Korkusu Olanlar

Uçak korkunuz varsa, tercih etmeniz gereken koltuklar koridor tarafında olmalıdır. Koridor tarafında olan koltukların yolcular üzerinde psikolojik olarak çok daha rahatlatıcı bir etki yarattığı kesin olarak kanıtlanmış bir bilgidir.

Solaklar İçin Uçak Koltuğu Seçimi

Özellikle uzun süreli bir uçak yolculuğu yapacaksanız, yolculuk süresince birkaç işinizi halletmeyi de hedefliyor olabilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise solak yolcuların bir sıkıntı yaşamamak adına, uçağın sağda kalan kısmının koridor tarafındaki koltuğu seçmeleri gereklidir.

Ön Sıraları Tercih Edin

Yüne koltuk aralıklarının darlığı ile ilgili sorunu olan yolculara yapılabilecek olan tavsiye, özellikle ön sıraları tercih etmeleridir. Bilinen bir gerçek birçok yolcu uçağında arka sıralara gidildikçe koltuk aralıklarının darlaştığıdır.

En Ön Sıra Rahatsız Edici Olabilir

Eğer bussines class kısmının bulunduğu bir uçakta yolculuk ediyorsanız, en ön sırada bulunmak avantajınıza olmayabilir. Bunun nedeni bölümleri birbirinden ayıran paravanların aralığınızı iyice daraltmasıdır.

5 Sıralı Koltukları Tercih Etmeyin

Bazı uçakların orta kısmında, 5 oturaklı koltuklar bulunabilmektedir. Böyle bir yerleşimin orta koltuğunda konumlanmak sizin için son derece can sıkıcı olabilir. Bunun nedeni ise herhangi bir ihtiyaç halinde iki kişiyi yerinden edecek olmanızdır.

Mutfak Veya Tuvalete Yakın Koltuklar

Özellikle uzun süreli bir uçak seyahati yaparken, tuvalet ve mutfağa yakın koltuklardan uzak durmanız tavsiye edilir. Aksi taktirde iyi ve kesintisiz bir uyku uyumanız imkansız hale gelir.

Çıkıştaki Koltukların Dezavantajı

Acil çıkış kapılarının civarındaki koltukların aralık olarak geniş olması yolcular tarafından deyi yerindeyse kapışılmasına neden olmaktadır. Ancak çoğu havayolu şirketi bu durumun farkında olduğundan bu koltukların seçimini sadece check-inlerde yapılabilecek hale getirmiştir. Yinede bir uyarıda bulunmak gerekirse, bu koltukların aralıklarının geniş olmasına karşın arkaya yatırılma mesafelerinin oldukça dar olduğu göz önünde bulundurularak seçim yapılması tavsiye edilir.

Kanattan Uzak Durun

Eğer uçağın kanat kısmına yakın bir koltuk seçimi yaparsanız, yaşayacağınız bir takım zorluklar söz konusu olacaktır. Özellikle uçak korkusu olan kişilerin böyle bir durumda daha yüksek miktarda tedirginlik yaşayacağı belirtilmektedir. Bir diğer dezavantaj ise bu koltukların yüksek oranda gürültü almasıdır.

Deneyim En Büyük Tecrübedir

Ne olursa olsun, size en uygun koltuğun birkaç deneyimden sonra kendi belirleyeceğiniz konum olduğunu da unutmamanızda fayda vardır. Bu nedenle özellikle birkaç uçuş deneyiminden sonra uçakta kendiniz için en uygun koltuğu deneyimlerinize göre belirleyeceğiniz rahatlıkla söylenebilecek bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı