Türkiye’de Dalış Yapabileceğiniz En İyi 7 Dalış Merkezi

Ülkemizde son 10 yılda hak ettiği ilgiyi görmeye başlayan dalış sporu, pek çok kişinin yoğun ilgi gösterdiği ve yakından takip ettiği spor dallarından biridir. Özellikle Akdeniz ve Ege kıyıları dalış sporu için pek çok olanağı barındıran yerlerdir.

Uzun süreli dalış sporu tatillerinin yanı sıra, yakın çevreden gelen günübirlik dalış etkinlikleri de oldukça rağbet görmektedir. Profesyonel hocalar eşliğinde yapılması gereken dalış sporu, bu detaya dikkat edilmediğinde oldukça üzücü sonuçlar meydana getirebilmektedir. Dalış sporuna özel ilgisi olan birçok kişi için Türkiye’deki ideal 7 dalış merkezi aşağıdaki gibidir.

Kaş – Flyıng Fısh

Antalya ilinde yer alan ve Türkiye’nin dalış için en iyilerinden biri sayılan Flyıng Fısh, oldukça derin bir özelliğe sahip olmasına karşın çok fazla tercih edilen dalış merkezleri arasında yer almaktadır. Derinliklerinde tarihin birçok kalıntılarına ev sahipliği yapan bu merkezde İtalya keşif uçağı enkazı görmek mümkündür.

Bodrum – Büyük Resif

Temiz ve berrak suyu le dalışçıların oldukça keyifli dakikalar geçirmelerine olanak sağlayan Büyük Resif dalış merkezi, aynı zamanda birçok balık çeşidine de ev sahipliği yapmaktadır. Dalış yapmayı bir tutku olarak görenlerin mutlaka tecrübe etmesi gereken bir yer olarak, Kızıldeniz’deki birçok balık Antalya büyük resifi keşfe gelmektedir.

Fethiye – Afkule

Muğla ‘da Fethiye Afkule dalış merkezi, oluşumu ile Türkiye’deki en gözde dalış merkezlerinden biri olarak gösteriliyor. Duvardan dalış için elverişli yapısının yanı sıra, sualtındaki canlı çeşitliliği de farklı bir dalış imkânı sunmaktadır. Dalış merkezînin yanında bulunan mağaradan gökyüzünün seyri ise, sporcuların kendilerini oldukça farklı hissetmelerini sağlamaktadır.

Balıkesir – Delimehmet

Balıkesir ‘in Ayvalık ilçesinde bulunan birçok dalış merkezi, bu spor dalında kendini geliştirmekte olan kişilere pek çok kolaylık ve avantaj sunmaktadır. Özellikle Delimehmet dalış merkezi kırmızı mercan bakımından oldukça zengin bir görselliğe sahip bir merkezdir. Diğer yandan birçok deniz canlısı dalış sırasında görünmekte ve farklı bir tecrübe elde edilmesini sağlamaktadır.

Gökova – Kocadağ

Rengi ve temizliği ile Türkiye’deki en güzel dalış merkezlerinden biri olan Gökova Kocadağ dalış merkezi, Ege Bölgesinde yaşayan birçok canlıya rastlanması mümkün olan bir yerdir. Ekim aylarında burada dalış yapanların oldukça büyük ton balıklarına rastlamaları mümkündür. 200 metrelik derinliği ile dalış sporunu profesyonel ya da amatör olarak gerçekleştiren birçok kişinin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır. Gökova Kocadağ dalış merkezini güzel kılan özelliklerinden biri de, gökyüzünden aldığı mavi rengin deniz yüzeyinde oldukça yoğun olarak hissedilmesidir.

İstanbul – Sivriada

Doğa sporları için genellikle elverişli yapıya sahip olan Ege bölgesinin yanı sıra, Marmara’da İstanbul sayesinde birçok dalışçının akınına uğramaktadır. İstanbul denizinin kirli olması ve değişik canlı türlerinin çok sayıda olmaması dalış için tercih edilmemesine neden olsa da, Sivriada gibi bir dalış merkezine sahip olması, dalış için popüler iller arasındaki erini korumasına neden olmaktadır. Akıntısının olmayışı su altında eşsiz fotoğraflar çekebilme imkânı sunmaktadır. İstanbul’da yaşayan dalışçılar için oldukça değerli imkânlardan biri olarak, her fırsatta dalış yapabilme imkanı sunmaktadır.

Saroz – Bebek Kayalıkları

Hafta sonunu doğa sporu ile değerIendirmek isteyen İstanbullular için en uygun adreslerden biri olan Bebek kayalıkları, çevresindeki yakın konaklama olanakları ile de farklı bir tatil kaçamağı fırsatı sunmaktadır.

Duvar dalışı için renkli duvar özelliğine sahip olan bebek kayalıkları oyuklarının her birinde farklı renkteki bir böceğe rastlama ihtimali taşımaktadır. Diğer yandan derinlere indikçe kaya oyuklarında karşınıza ıstakoz yavruları çıkmaktadır.

0
GüzelGüzel
0
Çok SevdimÇok Sevdim
0
ŞaşırdımŞaşırdım
0
ÜzüldümÜzüldüm
0
KızdımKızdım
Oy verdiğin için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı