Reklamlar

Türk Gencin 4 Aylık Amerika İzlenimleri

Reklamlar

Dört Ay Süren Amerika Seyahatim ile İlgili Gözlemlerim:
Not:Bunlar benim tecrübelerimdir. Başka insanlar başka tecrübeler yaşamış olabilirler. Lütfen bunu dikkate alarak okuyunuz 🙂
(Merak ettiklerinizi yorumda sorabilirsiniz.)

Türkiye - ABD
Türkiye – ABD

Türkiye’yi Tanıyorlar mı?

Bizi bilen kadar bilmeyen insanlar da var. “Turkey” deyince gözlerinde pek bir şey canlanmıyor. Ancak ‘İstanbul’ deyince anlıyorlar. Genellikle Asya kıtasında bir ülke olarak bildiklerini söylüyorlar. Hiç bilmeyen hatta bizi İngiliz veya Fransız sömürgesi olarak bilen insanlar var. Buna ters olarak bizi çok iyi bilen, Türk kahvesine, Türk mutfağına hayran olduğunu söyleyen insanlarla da karşılaştım. Her yurtdışına çıkan vatandaşın yapması gerektiği gibi elimden geldiğince ülkemizi tanıtmaya çalıştım.

Amerika'da iş hayatı
Amerika’da iş hayatı

Amerika’da İş hayatı Nasıl?

Amerika’da ücretler saatlik ödeniyor yani çalıştığınız saat kadar ücret alıyorsunuz. Saatlik ücretler eyaletten eyalete farklılık gösteriyor. Ben saatlik 11.10$ alıyordum. Günde 8 saat çalışma izniniz var. Eğer bir haftada 40 saati aştıysanız 41. Saatten itibaren ücretiniz 1.5 katını alıyorsunuz. Maaşınızı haftalık olarak (paycheck) alıyorsunuz.

Mobing

Amerika’da Mobbing var mı?

Dört ay boyunca iki işte çalıştım ancak en ufak bir hakarete, sözlü veya fiziksel şiddete maruz kalmadım. Çalıştığınız yerdeki müdürler (manager) genellikle kibar ve nazik bir dille rica ederek sizden işi yapmanızı istiyorlar. Hatta Bölge Müdürü (District Manager) bile! İnsanların konumlarından dolayı yaptıkları bir ego yok. İster müdür ister normal çalışan olun herkese eşit ve saygılı davranıyorlar.

Reklamlar
Amerika'da ırkçılık
Amerika’da ırkçılık

Amerika’da Irkçılık var mı?

New York gibi kozmopolit yerlerde (Orta Amerika’nın aksine) ırkçılık yok denecek kadar az çünkü Çinlisinden Hintlisine kadar her milletten insan olduğu için kimse kimin ne olduğu ile ilgilenmiyor. Ben her gittiğim yerde Türk olduğumu çekinmeden söyledim ve hiçbir ırkçılığa maruz kalmadım.

Amerikalı Evsizler
Amerikalı Evsizler

Amerika’da Evsizler var mı?

Klişeleşmiş ‘Amerika’da evsiz çok’ muhabbeti doğru. Evsizler var. Ancak burada evsiz olmak kader değil SEÇİM. Amerika’da evsiz kalmak, aç kalmak, yoksul kalmak büyük bir başarı istiyor. 10 dükkanın en az 7’si çalışacak eleman arıyor. Evsizlerin çoğu mental açıdan bitmiş durumdalar ve bu hayatı yaşamayı seçiyorlar. Genellikle her dükkanın başında bir evsiz bekliyor ve sizden 1-2$ istiyorlar.

Amerika’da Alım Gücü Nasıl?

Amerika gerçekten alım gücü konusunda kendini aşmış bir ülke. Saatlik ücretle çalışan bir insan olsanız dahi çok kolay bir şekilde istediğinizi alabilirsiniz. Yiyecek, içecek, elektronik sudan ucuz. Örneğin 10.000 dolarlık bir araba almak istiyorsunuz eğer kredi skorunuz iyiyse 3 bin peşin verip geri kalanı taksite böldürüp (aylık 350$, 450$) araba sahibi olabiliyorsunuz. İsterseniz hiç araba almayıp aylık olarak araba kiralayabilirsiniz. Çalıştığım yerde garson Camaro’ya, bulaşıkçı ise Audi A4’e biniyordu ? (aşağı da market ile ilgili fotoğraflar bulabilirsiniz.)

Amerika'da yumurta fiyatı
Amerika’da yumurta fiyatı
Corona Light Amerika Fiyatı
Corona Light Amerika Fiyatı
Amerika'da süt fiyatları
Amerika’da süt fiyatları

Daha fazla fotoğraf var. Fakat hepsini buraya sığdırmak mümkün değil. Dileyen olursa yorum yaparak bilgi alabilir.

Reklamlar
Amerika'da sağlık
Amerika’da sağlık

Amerika’da Eğitim ve Sağlık

Alım gücünün aksine eğitim ve sağlık çok ama çok pahalı. Amerika’nın sosyal devlet olmayışından dolayı insanlar hasta olduklarında Walmart (bizdeki Migros) gibi marketlerden gidip (grip gibi hafif hastalıklar için) ilaçlarını kendileri temin ediyorlar.

Eğer bir hastaneye giderseniz 50$ kayıt ücreti ödüyorsunuz ve yapılan tedavilerin ücreti hesabınıza ekleniyor. Eğitimde ise binlerce dolarlar havada uçuşuyor. Örneğin bana yakın olan Skidmore Koleji’nin yıllık ücreti 52.000$’dan başlıyor. Bir Amerikan’dan duyduğuma göre ücretsiz eğitim almak isteyenler ise Amerika Ordusunda 4 yıl zorunlu görev yaptıktan sonra ücretsiz bir şekilde okuyabiliyorlarmış.

Amerika'da özgürlük
Amerika’da özgürlük

Amerika’da İnsanlar özgür mü?

İnsanlar kesinlikle çok özgürler. Düşüncelerinden, tercihlerinden, giyim kuşamları yüzünden – genellikle- kimse kimseyi yargılamıyor. İnsanlar Beyaz Saray’ın önünde ellerinde ‘F*ck you Trump’ yazılı pankartlarla eylem bile yapabiliyorlar. Gerisini siz düşünün.

Amerika'da okul baskınları
Amerika’da okul baskınları

Hiç olumsuz bir şey yok mu?

Her ülkede olduğu gibi Amerika’da da olumsuz şeyler var. Örneğin okul baskınları, silahlı çeteler, eğitim-sağlık sorunsalı vs.

Kısacası Amerika dünyanın geri kalanından çok farklı bir yer. Kesinlikle gidip görülmesi gereken bir ülke. Kendilerini dünyaya çok iyi pazarlamışlar. Ve Kapitalizmin göbeği olduğu için paran varsa varsın yoksa hiçsin. Sevgiyle kalın.

Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı