Reklamlar
Otomobil

Otomatik Şanzıman Arızaları

Reklamlar İş makineleri operatörlük kursu

Otomatik şanzıman arızaları ve belirtileri ise oldukça merak edilen bir konudur. Günümüzde özellikle kalabalık şehirlerde yaşayanlar otomatik arabalara rağbet göstermektedir. Bu nedenle otomatik araç kullanımı artmıştır. Otomatik arabalar daha konforludur ve pek çok kullanım kolaylığı sağlar. Bunun yanı sıra otomatik vitesli arabaların şanzımanlarında bazı kronik arızalar görülebilmektedir.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir?
Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Otomatik Şanzıman Arızaları Nelerdir?

Araçlarda oluşabilecek otomatik şanzıman arızalarını tespit etmek için otomatik şanzıman arızaları nelerdir? Sorusunu cevaplamak gerekir. Ancak bundan önce şanzımanın ne olduğunu hatırlamak önemlidir. Şanzıman; motordan aldığı hareketi istenilen diferansiyele aktaran bir parçadır.  Arabanın çalışması için tek başına motor yeterli değildir. Bu noktada devreye giren şanzıman motordan aldığı enerjiyi arabanın tekerlerine iletir. Bir araç için şanzımanın pek çok görevi bulunmaktadır.  Ancak kimi zaman otomatik şanzımanlarda arızalar meydana gelebilmektedir. Bu arızalar; vites geçişlerindeki titreşimler, yağ kaçakları, şanzımanın kompresyon kaçırması ve vites geçişlerinin normalden farklı şekilde hissedilmesi olarak sıralanabilir.

Otomatik Şanzımanların Avantajları Var Mıdır?  

Otomatik şanzımana sahip araçların daha fazla arıza oluşturduğuna dair bir inanç olsa da bu doğru değildir. Günümüzde yeni sistemler ve yeni araç teknolojileri sayesinde otomatik şanzımanlı arabalar kullanıcı hatalarından eskiye oranla daha az etkilenmektedir. Bu noktada otomatik şanzımanların avantajları var mıdır? Sorusu akla gelir. Bu sorunun cevabı şüphesiz ki evettir. Otomatik şanzımanlı araçların avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok daha konforlu bir deneyim sunar.
 • Vites değiştirme zorunluluğu ortadan kalkar.
 • Debriyajın olmaması avantaj ve rahatlık sağlar.
 • Vites değiştirme zorunluluğu olmadığı için direksiyon hâkimiyeti daha fazla olur.
 • Araç daha kolay çalışır.

Otomatik Şanzıman Arızası Hangi Sebeplerden Kaynaklanır?

Otomatik şanzıman arızası hangi sebeplerden kaynaklanır? Sorusunun cevabı ile arızaları tespit etmek ve önlemek kolaylaşır.  Buarızalar pek çok sebepten kaynaklanabilir. Bazı kullanıcı hataları otomatik şanzıman arızalarına neden olmaktadır. Bu hatalar şu şekilde sıralanabilir:

Reklamlar
 • Şanzıman yağının eksik olması
 • Vitesi yanlış göstergede iken zorlamak şanzıman içindeki parçaların uzun vadede arızalanmasına sebep olabilir.
 • Şanzıman bakımının düzenli olarak yaptırılmaması

Bu hatalı durumlara dikkat edildiği takdirde araçlardaki şanzıman arızası en aza inmektedir.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nasıl Belirti Verir?  

Otomatik şanzıman arızalarının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri göz önünde bulundurarak arıza olup olmadığını tespit etmeniz mümkündür.  Otomatik şanzıman arızaları nasıl belirti verir? Sorusunun cevabı maddeler halinde verilmiştir. Bunlar şu şekildedir:

 • Genellikle herkes tarafından bilinen en önemli belirti arabanın vitesinin D’ye alındığındaki hareket oranıdır. Vites D konumundayken ayağınızı gazdan kaldırdığınızda araba hafifçe ileri gitmiyorsa şanzımanda arıza belirtileri var demektir.
 • Vites D konumunda yokuş yukarı giderken frenden ayağınızı çektiğiniz anda arabanın kaymaması gerekir. Eğer araç kayıyorsa bu durum şanzımanda arıza başlangıcı olduğunu gösterir.
 • Araçla ilerlerken vites geçişlerinde normalden farklı olarak artma, titreşim gibi belirtiler varsa bu şanzıman arızası olabileceğinin göstergesidir.
 • Vites mandalının düzgün bir şekilde çalışması önemlidir. Bu noktada bir problem olduğu takdirde şanzımanla ilişkilendirilmelidir.
 • Vites değişimlerinde oluşan ses, titreşim ve vuruntu hissi de şanzımanda arıza olduğunu gösterir.

Otomatik Şanzıman Ömrünü Uzatmak İçin Neler Yapılabilir?

Otomatik şanzıman ömrünü uzatmak için neler yapılabilir ya da yapabilecek bir şey var mıdır gibi sorular genellikle merak edilir. Kullanıcı hatalarını minimum düzeye indirmek şanzımanların daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bu konuda yapılması gereken şeyler şu şekildedir:

 • Vites değiştirme tuşuna bastıktan sonra vites değişimi yapılmalıdır.
 • Şanzımanın yağının bitmesi önemli bir problemdir. Bu yüzden düzenli olarak şanzıman yağı kontrol ettirilmelidir.
 • El frenini kaldırmadan önce vitesi P yerine N konumuna almak gerekmektedir. Özellikle rampalarda vitesin N konumuna alınması gerekir. Daha sonra vites P koluna getirilmelidir. Aksi takdirde şanzıman parçaları yıpranır.
 • Ani kalkışlar yapılmamalıdır.

Otomatik Şanzıman Arızaları Nasıl Onarılır?

Eğer aracınızın şanzımanı arızalıysa en kısa zamanda bir teknik servisten yardım almanız gerekmektedir. Çünkü şanzımanda oluşan arıza aracın çalışmasını ve sürüş konforunu büyük ölçüde etkiler. Peki, otomatik şanzıman arızaları nasıl onarılır?  Onarım işlemi öncesinde, şanzımandaki arıza tespit edilir. Bunun için tork konvertör testi, otomatik şanzıman beyin testi gibi birtakım testler uygulanır. Bunların sonucunda arızalı bölüm tespit edildikten sonra gerekli yedek parçalarla değişim ve onarım işlemi hızlı bir şekilde yapılır.  

Reklamlar

Şanzıman Onarımın Fiyatları Nelerdir?

Otomatik şanzıman arızaları ihmal edilmemeli ve onarım için bir teknik servisten yardım alınmalıdır. Şanzımanın onarım fiyatı konusunda tek bir rakam vermek doğru değildir. Onarım ücreti şanzımanda bulunan arızaya göre değişiklik gösterir. Şanzımanın tümünde bir arıza varsa ve değişmesi gerekiyorsa fiyat daha farklı olacaktır. Bunun yanı sıra şanzımanın belli bir bölgesinde arıza varsa değişecek parçaya göre fiyatlar aynı şekilde farklılık göstermektedir. Bu noktada değişecek parçanın orijinal olup olmaması da oldukça önemlidir.

Yazımızı beğendiyseniz Bebek Oto Koltuğu isimli yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi pinterest ten takip edebilirsiniz. https://tr.pinterest.com/sosyola/

Reklamlar

Ecem Naz Uslu

5 yıldır yazarlık yapmaktayım. Yazmayı ve araştırmayı çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu