İftira Suçu Nedir?

İftira atmak, Türk Dil Kurumunda, bir kimseye asılsız suç yüklenmesi, bir kişiye kara çalınması anlamına gelir.

İftira suçu nedir?

iftira atmak , iftira suçunu oluşturur. İftira Suçu bir kişiye hakkında adli veya idari bir işlem yapılması için işlemediği bir fiilin işlemiş gibi şikayet edilmesidir. Burada iftira suçunun oluşması için önemli olan unsur, şikayet eden kişinin, şikayet edilen kişinin aslında suçsuz olduğunu bilmesidir. Yani suçsuz olduğunu bile bile şikayetçi olmuştur.

İftira tck : İftiranın cezası

İftira suçu Türk Ceza Kanunu’nun 267. maddesinde düzenlenmiştir. İftira suçu tck da düzenlenme şekli itibariyle suçu işleyene 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası öngörmüşür. Tabi ki bu suçun ağırlaştırıcı nedenleri vardır.

İftira suçunun ağırlaştırıcı nedenleri

İftira suçunu işleyen kişi, bunu bir delil uydurarak veya bu suçu bir maddi eser uydurarak işlemesi halinde verilecek ceza miktarının yarısına kadar arttırılmasını ön görür. (TCK 267/2) Ayrıca iftira suçuna konu olaydan dolayı mağdur olan kimse hakkında gözaltı, adli kontrol gibi bir tedbir uygulanmışsa cezası da yarısına kadar arttırılır. ( TCK 267/3) Yine mağdurun bu iftiraya konu suçtan cezasının infazına başlanılmış ise yarı oranında arttırılmasına hükmedilir. (TCK 267/6)

İftira Hapis Cezası

İftira suçu TCK’da her ne kadar 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasını ön görmüş ise de, mağdur hakkında verilecek ceza 2 yılın altında ise ve başkaca adli sicili yok ise hakkında HAGB kararı verilerek cezası ertelenir. Ayrıca hapis cezası kısa süreli ile para cezasına çevrilebilir.

İftira nedeniyle tazminat davası

İftira suçu nedeniyle hakkında adli veya idari bir soruşturma açılan kişi, atılı fiilin oluşmadığına veya iddianın mesnetsiz olduğuna karar verilmesi halinde iftira suçundan suç duyurusunda bulunabilir. Bu şikayetin sonuçlanmasını bekleyerek veya beklemeksizin iftira suçundan manevi tazminat davası açabilir. Manevi tazminat davasının miktar olarak belirlenmesi hususunda hukuki yardım alınması yararlı olacaktır. İftira suçunun oluştuğuna dair Savcılık iddanamesi veya gerekçeli kararının alınarak tazminat davasına başvurulması daha etkili sonuç getirebilir.

İftira suçu dilekçesi

Eğer hakkınızda açılan adli veya idari bir soruşturma sonucu mağdur olmuşsanız, yapılan adli veya idari soruşturmalar sonucunda hakkınızdaki iddiaların asılsız olduğu ortaya çıkmış ve hakkınızda takipsizlik kararı verilmiş ise veya idari olarak soruşturma yapılmasına yer olmadığına karar verilmiş ise, yine bu adli ve idari soruşturmaların bir kişinin iftirasına dayandığını düşünüyorsanız iftira suçundan suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı