Gezi İçin Çanta Seçiminde Nelere Bakılmalı?

Seyahate çıkacaklar veya bir geziye katılacaklar yanlarında birçok gerece ihtiyaç duyacaklardır. Beslenmeden tutun, acil yardım ekipmanları su ve bir takım medikal gereçler bu noktada sayılabilecek eşyalardan yalnızca birkaçıdır.

Bu kadar çok malzemeyi aynı anda elinizde veya üzerinizde taşıyamayacağınız göz önünde bulundurulursa, gezi için bir çanta seçimi yapmanın ne denli gerekli olduğu da anlaşılabilir. Günlük kullandığınız çantalar bazı durumlarda yeterli, olabilecekken, genel olarak geziye uygun bir çanta edinmeniz gerekmektedir. Gezi çantanızın kullanılabilirliği ve taşınabilirliği açısından sahip olması gereken bazı özellikler vardır.

Ne Tarz Bir Çanta Gezi İçin Uygundur?

Bir omuz çantası veya el çantası gezi için uygun alternatifler değildir. Ağırlığın gün boyu tek omzunuza yükleneceği bu tarz bir çanta kullanımında malzemelerin çokluğu ve ağırlığı da göz önünde bulundurulursa kısa süre içerisinde ağrılarınız başlayacaktır.

Bu nedenle, ister dünya turuna çıkıyor olun ister bir gün sürecek bir doğa gezisine katılacak olun tercihiniz mutlaka sırt çantasından yana olmalıdır. Sırt çantası deyip geçmek mümkün değildir. Profesyonel bir dağcının veya bisikletçinin en temel elamanının sırt çantası olduğu göz önünde bulundurulacak olursa, sırt çantasının birçok çeşidi ve özelliği bulunan modelleri olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sırt çantası alırken dikkat edilmesi gereken birden çok husus vardır. İyi bir sırt çantası, maliyetli gibi görünen bir seçim olsa dahi ömürlük kullanılabilecek bir ürün niteliğindedir. Sırt çantasını, dizaynı, hafifliği, hava şartlarına dayanıklılığı, vücudunuz ile uyumu ve geliştirilebilir olması önemli faktörlerdir.

Sırt Çantasının Hafifliği

Sırt çantalarının ağırlığı kıyaslanırken, boş yani içine bir malzeme konulmamış ağırlıkları kıyaslanır. Teknoloji geliştikçe çantaların dayanıklılığı arttırılırken, kanvas kumaşların kullanımının yaygınlaşması ile ağırlıkları da azaltılmaktadır.

Bu yolla dayanıklılıktan ödün vermeden daha hafif çantalar üretilebilmektedir. Çantanız uzun bir yolculuğa çıkıyorsanız bazen çok uzun saatler boyunca sizinle olacağından hafifliği mutlaka dikkate alınması gereken bir özelliktir. Aksi takdirde, sizin için gerekli eşyalardan çantanızı hafifletmek adına ödün vermeniz gerekebilir ve bu da bir takım sıkıntılara neden olabilir.

Sırt Çantasının Dayanıklılığı

Sırt çantanızın, hava koşullarına ve bazen de darbelere karşı dayanıklı olması, aynı zamanda içerisindeki malzemeleri de belli oranda muhafaza edebilmesi gerekmektedir. Özellikle doğa gezilerinde her türlü hava koşulu ila bir anda karşılaşmak mümkündür.

Bu nedenle çantanızın su geçirmez bir kumaştan üretilmesi gerekir. Buna ek olarak doğa koşullarında çantanızın bir dala takılması veya bir duvara sürtmesi sık yaşanabilecek durumlardır. Yırtılmaya karşı dayanıklı ürünleri daha uzun süreli kullanım sağlamaktadır.

Sırt Çantanızın Vücudunuz İle Uyumlu Olması

Her sırt çantası herkes için ideal değildir. Özellikle uzun süreli seyahatlerde sırt çantanızın özelleşmiş bir tercih olması hem fizyolojik sağlığınız hem de konforunuz açısından önemli bir gerekliliktir.

Çantanızın, boyunuza, sırt uzunluğunuza, bel çukurunuza uygun boyutlarda olması ve hep saplarının hamda kemer bölümünün ayarlanabilir özellik de olması gerekmektedir. Buna ek olarak birçok çantada kullanılan naylon malzemeler tercih edilmemelidir.

Bu uzun vadede sırtta terlemeye ve buna bağlı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Naylon yerine kanvas ve keten benzeri doğal kumaşlar tercih edilmelidir.

Sırt Çantanızın Geliştirilebilir Olması

Geliştirilebilir bir çanta modeli tercih etmek size büyük avantaj sağlayacaktır. Örneğin boyun bölgesine destek amaçlı boyun yastığı eklenebilecek bir model veya kancalar yardımı ile fermuar kısımlarına kulaklık, şarj aleti gibi ekipmanları tutturabileceğiniz seçenekler size büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Bu nedenle ileriye dönük düşünülmeli geliştirilebilir bir çanta modeli tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı