Gezi Ayakkabısı Alınırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Şey

Tüm yıl boyunca çalışıp yorulan herkesin hayalini süsleyen, yılın en sevilen zamanı mutlaka ki tatil ve geziye çıkılan zamanlardır. Hazırlıkların haftalar hatta aylar öncesinden yapılmaya başlandığı geziler, keyfinizi kaçıracak sürprizlerden kaçınmak istiyorsanız mutlaka çok iyi şekilde planlanmalıdır.

En küçük detayın dahi düşünülmesi size hazırlık sürecinde fazladan biraz daha çok zaman harcamaya neden olsa dahi, büyük bir hevesle beklediğiniz bu zaman diliminin daha kaliteli geçmesini sağlayacaktır.

Düşünülmesi gereken detaylar listesi, kişisel bakım malzemelerinden tutun kıyafetlere kadar uzar gider. Ancak belki de en dikkatli seçilmesi gereken husus gezi boyunca size eşlik edecek olan ayakkabılarınızı seçmeniz konusudur.

Gezi Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Gezi ayakkabısı, mutlaka daha önceden denemiş olduğunuz sizi gün boyunca rahat ettirebilecek dikkatli seçilmiş tercihler olmalıdır. Gezi ayakkabınızı alırken dikkat etmeniz gereken hususlar birkaç adımda sıralanabilmektedir.

  • Yürüyüş Ayakkabısı Seçmek

Çıktığınız gezi muhakkak ki gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yeri içerecektir. Bu nedenle her ne kadara araç ile ulaşım sağlamış olsanız dahi, günün uzun bir sürecini bir doğa gezisinde de olsanız tarihi bir gezide de olsanız ayakta ve yürüyerek geçirebileceğiniz söylenebilir. Bu nedenle, seçtiğiniz ayakkabı ayak anatomisine uygun özellikle yürüyüş için üretilmiş birçok markanın ürettiği türden bir ayakkabı olmalıdır.

  • Destek Noktaları Yastıklı Bir Ayakkabı Seçimi

Uzun süre ayakta kalınacağı zamanlarda, vücudunuzun ağırlık merkezleri üzerindeki yük git gide ağırlaşacaktır. Bu nedenle, özellikle topuk ve başparmağınızın eklem bölgesine gelen yerlerin desteklendiği modeller tercih etmeniz gerekmektedir.

  • Ayakkabının Hafiliği

Seçeceğiniz modelde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli hususta, ayakkabınızın hafif bir materyalden yapılmış olmasıdır. Yoğun bir tempoyla tüm gün yürüyüş halinde olmak yeterince yorucu iken, kimse fazladan ayakkabısının ağırlığını taşımak istemeyecektir.

  • Ayakkabının Topuk Boyu

Özellikle hanımlar için dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer husus doğru topuk boyunun seçilmesidir. Gezi ayakkabısı tercih ederken topuklu modellerden uzak durmak gerekir. Normal zamanlarda dahi kâbusa dönüşebilen topuklu ayakkabılar, böyle bir program için hiç iyi bir seçim değillerdir.

  • Esneklik

Giyeceğiniz ayakkabının, ayağınızın hareketi ile uyumlu bir materyalden yapılmış olması gezi benzeri durumlarda kullanılabilmesi için ideal seçenektir. Aksi taktirde esnek olmayan bir ayakkabı her hareketinizde ayağınızı tahriş edebilir.

  • Nefes Alan Bir Ayakkabı Seçimi

Uzun süre yürüyeceğiniz bir durum söz konusu olduğunda, mevsim ne olursa olsun nefes alan bir ayakkabı tercih edilmelidir. Aksi taktirde uzun süre ayakkabı içinde kalan ayak, terlemeye maruz kalır ve bu durum ayak mantarı ve koku gibi istenmeyen durumlar oluşturabilir.

  • Ayakkabının Su Geçirmemesi

Gezi koşullarında nasıl bölgelerden geçeceğiniz ve hangi şartlara maruz kalacağınız bilinmez bir durumdur. Hava koşullarına ve iklim şartlarına hazırlıklı olmak adına su geçirmeyen bir ayakkabı tercih etmek yararınıza olacaktır.

  • Geniş Ön Kısım

Seçeceğiniz ayakkabı, burun kısmına doğru daralan bir modelse yere bastığınız anda ayaklarınızın tarak kısmını rahatsız etmeye başlayacaktır. Bu nedenle ne gezi için, ne de normal hayatta kullanım için sağlıklı bir model değildir. Ön kısmı yeterli genişliğe sahip olan ayakkabılar her daim öncelikli tercihler olmalıdır.

  • İki Ayağınıza da Deneyin

Alacağınız ayakkabıyı mutlaka iki ayağınıza da deneyin çoğu kişinin iki ayağının bedenleri birbirinden farklı olabilmektedir.

  • Doktorunuza Danışın

Eğer muzdarip olduğunuz bir ayak problemi varsa mutlaka doktorunuza danışarak ayakkabı seçimi yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı