Reklamlar

Chef Saim Ali İftar Rezaleti

Reklamlar

Chef Saim Ali, Eyüp Park AVM içerisinde açılmış bir işletme. 2019 Ramazan ayı içerisinde ailemi de alıp iftar için dışarıda yiyelim diyerek spontane olarak önünden geçerek girdik.

İlk bakışta mekan şık, gösterişli ve güzel görünüyor. Mekana girdiğimizde pek bir kalabalık bulunmuyordu. Girdik ve siparişleri verdik, iftar için geldik diyerek de ekledik.

Yanımızda küçük oğlumuz da var. Karnı aç olduğundan sadece onun için çorba istedik. O ilk çorbanın geç gelmesinden aslında bir şeylerin ters gidebileceğini anlamalıydık ama o an idrak etmek zor oldu açıkçası.

chef saim ali iftar

Chef Saim Ali’de Eksik Personel

İftar saati yaklaştıkça bizim gibi mekanı boş görüp gelen insan sayıları da bir anda artmaya başladı. Neredeyse boş masa kalmadı. Ortalıkta sürekli koşuşturan bir genç kardeşimiz var. Ona yardım eden bir de hanımefendi… Sürekli gözlemliyorum, nasıl yetiştirecekler ki? Yetişmez ki…

Reklamlar

Chef Saim Ali’de Sipariş Gecikmesi

Siparişimizi iftardan 25 dakika kadar önce verdik. Hızlı çıkan döner olduğunu bize söylemediler gerçi ama eşim döner sipariş etmişti. Annem ve ben de karışık ızgara istedik. Bu arada masaya bir şeyler gelir diye bekliyoruz. Gelmiyor.

İftar saati neredeyse geldi çattı, masada su bile yok. Sadece oğlum için gelen bir kase çorba, 3-4 parça da pide dilimi var.

Hani dedik biz de rezervasyon yaptırmadık, biraz geç gelebilme durumu olur hoş görmek lazım… Fakat olay buradan fazlaca ileri gitti. Zira gözlemlediğim kadarıyla iftardan önce 15 kişi kadar olan mekanda iftar saatinde toplam 60 civarında insan vardı. Hizmet eden ise sadece iki kişi.

Reklamlar
Chef Saim Ali Yeşilpınar

İşletme Personelin Eksikliğini Geç Fark Etti

Düşünün, 60 kişi var neredeyse ve iki kişi çoğunluğu iftar için gelen ortalama 40 kişiye yetişmeye çalışıyor. Her masadan bir ses çıkıyor. Şu gelmedi, bu gelmedi. Siparişimiz nerede? Ezan okundu, bari su verin?

Siparişimizi alan garson geliyor geçiyor, elimi kaldırıyorum. Görmüyor. Sesleniyorum duymuyor. Kasadaki işletme görevlisi benimle ilgilenilmemesinden rahatsızlık duyuyor. Olaya müdahil olmaya çalışıyor.

Ezan okundu, sofrada yetişkinler için sadece su var. Onu da zor bela alabildik. Birkaç söylenme sonucunda çorbalar geldi. Yanında pide yok… Bildiğiniz masa bomboş 🙂

Ezan okundu, iftarımızı açtık. Aradan 10 dakika daha geçti. Siparişlerimiz gelmedi. Bu durumda siparişin verildiği 35-40 dakika kadar olmuştu. Gelen sadece döner oldu. Karışık ızgaralar piyasada yok.

Garson geliyor geçiyor elimi tekrar kaldırıyorum ve sesleniyorum. Görmüyor, duymuyor.

Bir süre sonra muhtemelen mutfak personeli olan bir hanımefendi özellikle masamıza geliyor. Nelerin olmadığını bizden öğrenip gidiyor. Siparişlerin piştiği bilgisini alıyoruz. Ortalama 8-10 dakika sonra da siparişlerimiz ulaşıyor. Ezandan ortalama 20 dakika sonra siparişlerimiz ulaşmış oluyor.

Gördüğümüz muamele karşısında şaşırıyoruz. Mekan çok şık fakat işletme anlayışının içi boş. Masaların, dekorun, ışık ambiansının güzelliği keşke hizmet kalitesine de yansıyor olsaydı…

Ha ayrıca, personelin yetmediğini gördükten sonra işletme sahiplerinin ortada koşturmasını beklersiniz, bu da yoktu. Bu da bence işini sahiplenmeyen basiretsiz insanların yansımasıydı.

chef saim ali yorum

Tepkileri Göğüslemeye Çalışan Yetkili

Yemeği yedikten sonra kalkalım diyerek sözleşiyoruz masada. Bu sırada bizimle ilgilenen mutfak personeli hanımefendi haricinde masaya gelip ilgilenen kimse yok. Buradan ismini bilemediğimiz o hanımefendiye teşekkürlerimi iletiyorum. İşletmenin prestijini kurtarmak adına çokça gayret ettiğini de söyleyeyim. Yemek sonrası çay ve kahve ikramında bulunmak istese de yine de kızgınlığımın gölgesinde kaldı.

Hizmet İle Ücret Politikası Ters Orantılı

Bu duruma genel olarak çok değinmek istemiyordum. Fakat başından sonuna kadar gördüğümüz kötü muameleden ötürü aldıkları parayı hak ettiklerini de düşünmüyorum. Bu yüzden bu kısımda da serzenişlerim devam edecek.

Hesap ödeme sırasında yaşadığımız anektod detaylarını anlatayım…

İşletme sahibi (muhtemelen) özürler diliyor, genel olarak böyle bir kalabalık olmadığını, ramazan ayı sebebiyle 2 personeline izin verdiklerini bu yüzden hizmette sorun olduğunu anlatıyor. Ah keşke izin vermeseydik, böyle olacağını bilmiyorduk diye hayıflanıyor.

Hanımefendi gözlerimden ateş çıktığının farkında özürlere devam ediyor. Yanında sürekli koşturan garson hanımefendiye keşke senin arkadaşını çağırsaydık çok kötü oldu diye de ekliyor.

Orada konuştukça konuşuyor fakat kızgınlığım sebebiyle tepki vermiyorum. O an aklımdan şunlar geçiyor. Ramazan ayında iftar için dışarıda yemek yiyen onbinlerce insan var. Siz bir işletmesiniz ve bunu nasıl öngöremezsiniz?

Yaşadığımız rezaletin faturası 230 TL, 3 kişi için…

Ortamın şıklığı hizmet kalitesi ile orantılı değilse müşteri memnuniyetini yakalayamıyorsa başarısız bir işletme olduğunu da kabul etmelidir.

Chef Saim Ali’ye Tavsiye

1 Haziran 2019 tarihinde işletmenize bir blogger geldi. Mekan değerlendirmesinde bulundu. Bu değerlendirme bizimlegez internet sitesi var oldukça burada kalacak. Bu yazıyı tekrar tekrar okuyun ve ders alın. Ders aldığınızı düşündüğünüzde bile açıp tekrar okuyun.

Yaşattığınız mağduriyetin karşılığı sadece özür olamazdı. Telafi etmek için hiçbir şey yapmamış olmanız sizin için bir eksi.


Bir süre önce bu konuya benzer şekilde Uzunlar Et Mangal Emirli şubesinde de hizmet kalitesinden dert yanmıştık.

Reklamlar

Selma Ulusoy

7 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...
Abone ol
Bildir
guest
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments

İlgili Makaleler

Reklamlar
Başa dön tuşu
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x