Reklamlar

Aristo Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılır? 2 Özel Menü

Reklamlar

Yaz aylarında birçok diyet listesine göz attınız ama sanırım içlerinde en farklı olanı Aristo diyeti olabilir. Hem felsefik bir diyet hem de vücudun alması gereken gerçek besinlerin neler olduğunu ve nasıl olduğunu anlatan bir diyet. Bildiklerinizi unutturan yeni ufuklar açan bu diyet sayesinde belki de kişiliğiniz bile değişebilir ve daha pozitif ilerlemeler katabilirsiniz hayatınıza.

Yazımın devamında aristo diyeti listesi paylaşımı yaparak ihtiyacınız olan tüm öğünleri paylaşacağız.

Aristo Diyeti Nedir?

Aristo’nun hem felsefi hem sağlıklı yaşam ile ilgili pek çok çalışmaları vardır. Kendisi aslında vejetaryendır bir dönem. Aristo diyetinin faydası bizler beslenirken beslenme tarzımıza göre yüzümüz ve bedenimiz değişiyor. Bu nedenle Aristo diyeti deniyor.

aristo diyeti 1

Neden Aristo Diyeti ?

Aristo diyetindeki en önemli konu tek bir tarz değil, sadece protein ya da vegan diyeti değil, tam olarak bir yaşam tarzı sunulmaktadır. Bulgularımız bedenimizi değiştirmektedir. Örneğin sürekli kızgın olan birinin kalbi yada karaciğerinde bir sorun çıkması gibi.

Reklamlar

Yediğimiz gıdalar aynı zamanda ilacımız da olabilir. Modern tıpta çok fazla ilaç vücuda yorgunluk yapmaktadır. Bunun karşısında besinler tüm bedenimizi bir ilaç gibi iyileştirebiliyor. Ancak doğru besinler seçilmez ise bedenimize zarar da verebiliyor.

Bizle beslenirken, gıdaların içinden elektronlar almaktayız yani elektronlarla besleniyoruz. Besinlerimiz çeşitlendirirsek aynı bir gök kuşağı gibi vücudumuz da bundan pozitif etkileniyor. Ancak tek tip gıdalar ile beslenirsek yani sadece tavuk sadece protein ile beslenirken vücudumuzda toksin ve bağırsaklarımızda asit üretimi artmaktadır.

Aristo diyeti hem zihnen hem bilinçaltında hem de bedenimizde değişiklikler yapmaktadır. Aristo diyeti detoks etkisi de yaparak vücudumuzun yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır.

aristo diyeti 2

Gıdalar Vücudumuzu ve Yapımızı Nasıl Etkiler ?

Sürekli et yiyen bir insan sinirli, çok fazla peynir süt tüketiyorsak genellikle cildimizde sorun çıkabiliyor ve karaciğer yoruluyor en önemlisi de sürekli acıkıyoruz.

Reklamlar

Hayvansal gıdalarda toksinler çok fazladır. Özelikle et süt yoğurt grubunda bulunan hormon ve antibiyotikler bizi bölgesel olarak değiştirmektedir. Kişi bitkisel beslenirken vegan gibi, bölgesel olarak küçülme sorunları yaşıyoruz zaman içerisinde.

Et süt yoğurt grubunda bulunan kadınlık hormonu vücudumuzun alt bölgesinin genişlemesine ve vücudumuzun yanlış şekillenmesine sebebiyet veriyor. Aristo diyeti ile daha düzenli beslenerek hem vücudumuza hem zihnimize rahatlama sağlayabiliriz.

Et süt yoğurt grubunda bulunan kadınlık hormonu vücudumuzun alt bölgesinin genişlemesine ve vücudumuzun yanlış şekillenmesine sebebiyet veriyor. Aristo diyeti ile daha düzenli beslenerek hem vücudumuza hem zihnimize rahatlama sağlayabiliriz.

Aristo Diyetine Göre Nasıl Beslenmeliyiz ?

Aslında aristo diyeti nasıl uygulanır demekten öte aritso diyeti için hangi besinlere dikkat etmemiz gerektiğini bilmeliyiz. Aristo diyetine göre sağlıklı beslenmenin tek bir yolu vardır. Sebze, meyve, bakliyat yemeliyiz. Yoğurt yumurta gibi gıdalardan uzak durulması gerektiği belirtiliyor.

Dolapta inek sütü olmadığı durumda bitkisel sütler tercih edilebilir –soya kokonat sütü gibi-, yada yulaf yerine çia tüketimi artırılmalı, bohut unut tüketilmeli, patates tüketilmeli. Öğlen yemeklerinde kuru bakliyat ve sebze tükebilebilir.

Yediğimiz kötü gıdalar enerjilerinide bize iletir. Gergin ve sinirli oluruz çünkü karaciğer yorulur. Bağırsaklar sürekli yemek yeme duygusunda olur. İnsanlar ya çok acıkıyor yada ne bulsa yemeye başlıyor. Bunlar gerçek açlık değil. Bizi acıktıran maddeler salgılanıyor ve sürekli acıkıyoruz.

Hızlı yemek 5 dakikanın altında yemek yemek bize en büyük zararı veriyor. Ağır ağır yemek ortalama 13 dakikada yemek yemek vücuda tokluk hissi vermektedir. Aristo diyeti sayesinde vücuda kendi meditasyonunu yaptırmış oluyor. Aristo diyeti örnek menü bölümümüzde tam olarak öğünlerinizi detaylı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Aristo Diyetinin Kuralları

Bu konuda aristo diyeti yorumları yapan ve tecrübe edenlerin en başta belirttikleri bazı kurallardan sizlere bahsetmek istiyoruz.

 • Aristo diyetine göre çiğ sebze ve meyveler tüketilmelidir. Özellikle mevsim sebzelerinin pişirilmeden tüketilmesi en önemli konudur. Ispanak, semizotu, kereviz, Çin lahanası, börülce gibi yeşil sebzeler sık sık tüketilmesi gereken sebzelerin başında yer alıyor.
 • 3 hafta boyunca sebze ve meyve tüketimi ile epifiz bezini temizleyerek hormonal yapımızın eski ve düzenli hale gelmesini sağlıyoruz.
 • Hayvansal ve hayvansal kaynaklı gıdaların tümünden 3 hafta boyunca uzak duruyor ve minimum düzeyde tüketiyoruz. Ara öğün saatlerinde rezene çayı, yeşil çay, sarı kantaron çayı gibi çayları tüketmek diyetimize takviye yapacaktır. Ayrıca bu çaylar metabolizmamızı da hızlandıracaktır.
aristo diyeti 3
 • Gluten kesinlikle uzak durulması gereken bir bileşendir. Gluten içeren beyaz ekmek ve hamur işleri ile beyaz un ile yapılmış her türlü hamur işinden uzak durulmalıdır. Paketli ve glüten içeren hazır gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir.
 • Sabah uyandığınızda yüksek c vitamini içeren bir turunçgil tüketmeniz vücudunuza iyi gelecektir.
 • Gün içerisinde mutlaka en az 2.5 litre su tüketilmelidir. Mümkünse suyun içerisine yarım tatlı kaşığı bal ve 7-8 damla limon suyu ilave etmenizi öneririz. Suyun oda sıcaklığında olması ayrı bir önem taşıyor.
 • Öğün atlamamalısınız. Günde 3 öğün yeterlidir. Düzenli 3 öğün ile hücreleriniz beslensin.
 • Bedeninizi ve zihninizi rahatlatacak egzersizler yapmalısınız
 • Gece yatma saatiniz 12’yi geçmemeli.
 • Gün içinde 10.000 adım mutlaka atılmalıdır.

Aristo Diyeti ile Kilo Vermek Mümkün mü?

Aristo diyeti yapanlar bu diyet sayesinde 10 günde 3 ile 6 kilo arasında kilo verebiliyor. Ancak tüm diyetlerde olduğu gibi bu diyeti de yapmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sağlığınız vereceğiniz birkaç kilodan çok daha önemlidir.

En kritik nokta diyetin kurallarına ve hayvansal gıdalardan uzak durma hassasiyetine dikkat etmenizdir. Bu sayede kısa zamanda olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ayrıca bu diyetin zihnen insanı rahatlattığı da söyleniyor.

Haftada bir beden küçültme iddiası ile paylaşılan bu diyet belki de aradığınız sonuca ulaşmanızı sağlayacak diyet olabilir.

Aristo Diyeti ile Zayıflama

Aristo Diyetinde Bulunan ve Hormonlarınızı Düzenleyen Sağlayan Besinler

Bu gıdalarda magnezyum ve çinko içeriği yüksek olup,  melatoninden zengindir.

 • Deniz yosunu lahana
 • Şalgam yaprağı otu
 • Kereviz
 • Çin lahanası
 • Badem
 • Muz,
 • Acı biber
 • Börülce

Bitki çayı olarak:

 • Kızılcık çayı
 • Anason
 • Sarı kantaron
 • Papatya çayı

Örnek Aristo Diyet Menüsü #1

Uyandığınızda :

 • Yarım greyfurt suyu veya posasıyla beraber tüketilebilir

Kahvaltı:

 • Yağsız bir dilim peynir,
 • 2 yumurta,
 • Bol yeşillik ve domates

Öğle yemeği:

 • Balık, et ve tavuk (bu seçeneklerden birini ızgara olarak tüketebilirsiniz),
 • 1 kase yağsız yoğurt,
 • Salata

Akşam:

 • Balık, et ve tavuk (bu seçeneklerden birini ızgara olarak tüketebilirsiniz),
 • Buharda pişmiş sebze,
 • Salata.

Örnek Aristo Diyet Menüsü #2

Sabah: Ballı limonlu su – (sabah kahvaltıdan 30 dakika önce aç)

Kahvaltı – 8:00 

Seçeneklerden birisi tüketilecek:

 • 2 adet haşlanmış yumurta ve az yağlı peynir, bolca yeşillik
 • 3 yumurtadan omlet (1 tam 3 beyaz ile) çırpılacak

Ara 10:00: Aralarda 2 adet  salatalık, 1 yeşil elma tarçınlı, 1 çay bardağı sarı leblebi, 1 fincan veya rezene çayı

Öğle 12:00 – 13:00: Aşağıdaki seçeneklerden bir tanesi yenilebilir: Kırmızı ve beyaz et istediğiniz kadar ve yanında yeşil salata (tek tip yeşillik-roka, göbek marul gibi) yeşil salata

 • Ara 15:00-16:00: Aralarda iki adet salatalık, bir yeşil elma veya bir kase çilek
 • Yeşil ( 1 fincan) ve rezene çayı (1 fincan) ve form çay ( 1 fincan)

Akşam 19:00-19:30: Kırmızı ve beyaz et istediğiniz kadar ve yanında yeşil salata (tek tip yeşillik-roka, göbek marul gibi) yeşil salata

Ara 21:00-21:30: Yeşil elma ve yanında iki ceviz, rezene çayı (1 fincan) ve melisa çayı (1 fincan)

Tüm bu diyet listeleri ve Aristo diyeti prensipleri sayesinde vücudunuz ve kendi yapınız zaman içerisinde çok olumlu değişimler yaşayacak ve yaşam kaliteniz artacaktır. Paketlenmiş hazır gıdalardan ve hormon dolu hayvansal gıdalardan uzak durmak vücudunuzun kendini hızlıca yenilemesini sağlayacaktır. Dilerseniz bu likte aristo diyeti kitap halini edinerek Aristo diyeti nin mantığı ve tüm yaşantınıza uygulanması için gerekli başucu kaynağı edinebilirsiniz. Unutmayın, sağlıklı bir yaşam için size keyif veren gıdalardan biraz uzak durmak, hem gününüzü hem de tüm ömrünüzü güzelleştirecektir. Sağlıklı bir yaşam diliyorum hepinize…

Reklamlar

Kübra Özcan Tokur

Selamlar. El yapımı ürünlere odaklanmış bir yaşantım var. Bir şeyler üretmeyi çok seviyorum. Ön lisans üniversite mezunuyum. Sağlıklı beslenme ve yaşam koçluğu üzerine eğitim almaya devam ediyorum. Aldığım ve uyguladığım eğitimler sayesinde de sizlere güncel ve kaliteli bilgiler aktarmaya çalışacağım.
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı