40 Haftalık Gebelik Dönemi

40 haftalık gebelik dönemi ile birlikte aylarca süren bekleyişin de sonuna yaklaştınız. Şimdi ve 42. haftalar arasında doğan bebekler hala tam dönem olarak kabul edilir ve muhtemelen 41 haftalık hamilelikten önce indüksiyon önerilmeyecektir.

40 Haftalık gebelik dönemi bebek gelişimi

Bebeğinizin nasıl olduğu konusunda rahat olun! Fetal gelişiminin çoğu tamamlandı, ancak tırnakları ve saçları daha kalın ve daha da kalınlaşmaya devam edecektir. Ortalama yeni doğan baştan topuğa kadar yaklaşık 51,2 cm ve 3,5 kg ağırlığındadır. Bebeğiniz 2,2 kg ile ile 4 kg arasında doğabilir.

Tüm bebekler kafatasının kaynamasını bitirmemiş başlarının üstünde iki yumuşak noktayla (fontanelles) doğarlar. Bu, bebeğinizin kafatası kemiklerinin doğum sırasında birbiri üzerine kaymasına ve dar doğum kanalı boyunca daha kolay geçmesine yardımcı olur.

Bebeğiniz normal yolla doğarsa, kafası düzensiz görünebilir ve bu normaldir. Bebeğinizin başı doğumdan sonraki günlerde daha yuvarlak bir şekle döner. Ancak, yumuşak noktaların tamamen kapanması bir yıl veya daha fazla sürer.

Bebeğiniz, doğduktan sonra size tepki vermeye ve cevap vermeye hazır olması için gereken tüm becerilere sahiptir. Aslında rahmin dışına doğru gelişmesine yardımcı olacak 70’in üzerinde doğal beceri ve refleksle doğacak. Doğumdan hemen sonra (“köklenme” olarak adlandırılır) bir besleme için meme başını içgüdüsel olarak arayacak ve eline yerleştirilmiş bir nesneyi parmakları ile kavrayacak.

Hamileliğin Sonu

Bu, bebeğinizin ve sizin beklediğiniz an! 40 haftalık hamilelik dönemi ile birlikte hamileliğin resmi olarak son haftasındasınız. Siz (veya aslında plasenta) hala yaşamının ilk altı ayı boyunca enfeksiyonlarla savaşması için ihtiyaç duyacağı antikorları sağlıyorsunuz, ancak emzireceğiniz zaman sütünüz bağışıklık sistemini güçlendirmesi için daha fazla antikor verecektir (özellikle kolostrum anne sütüne karşı antikorlar bakımından oldukça zengin olan ve bebeğinizi doğumdan sonraki ilk birkaç gün boyunca besleyen ince, sarımsı bir prekürsördür).

40 Hafta gebelik kaç ay eder?

40 haftalık gebelik dönemi ile birlikte, hamileliğinizin 9. ayındasınız. Neredeyse doğum zamanı geldi!

Bebeğin Doğumdaki Vizyonu

Bebeğiniz Kan, verniks, lanugo ve amniyon sıvısından oluşan bir miktar artık ile gelecek. Bebeğinizin bakış açısından biraz bulanık görüneceksiniz (doğumdaki bebekler sadece bir santim uzağa odaklanabilir) ama bu siz ve eşiniz için sorun olmayacak. Bebeğiniz sizin ve eşinizin sesini büyük olasılıkla tanıyacaktır.

Yeni doğan cenin pozisyonunu çok sevmiş gibi!

Küçük çocuğunuzun cenin pozisyonunda hala kıvrılmış olarak durduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, bu sıkışık alanlarda dokuz ay vakit geçirdikten sonra, bebeğinizin dışarıda ve rahat bir ortamda olduğunu fark etmemesidir. Ama bu durum biraz zaman alsa da geçicidir. Ayrıca cenin pozisyonu onun gerçekten bildiği tek pozisyon olduğu için, o şekilde olmaya çalışması çok rahatlatıcı bir durumdur.

40 haftalık gebelik dönemi itibariyle anne

Vücudunuz doğumun ne zaman olacağını nasıl bilecek? Doğum tarihinizin, doktorunuzun çizelgesinde işaretlenmiş olması bebeğinizin o tarihte doğacağı anlamına gelmez. Tüm gebeliklerin yaklaşık yüzde 30’u 40 haftadan daha uzun sürüyor.

Ne zaman su gelecek?

Doğum başlamadan önce garanti edilmeyen bir olay su gelmesidir. (Su gelmesi – aka – son dokuz ayda bebeğinizi çevreleyen amniyotik kesenin yırtılması). Kasılmalar başlamadan önce su gelmesi doğumun, 24 saat içinde başlayacağının habercisidir.

Amniyotik kesenizin yırtıldığını nasıl anlarsınız? Amniyotik sıvı genellikle renksiz ve kokusuzdur. Sarımsı görünen ve amonyak kokan bir sıvı fark ederseniz, muhtemelen idrar kaçırıyorsunuzdur. Başka bir test: Pelvik kaslarınızı sıkarak sıvının akışını engellemeye çalışabilirsiniz (Kegel egzersizleri). Akış durursa, idrardır. Olmazsa, amniyotik sıvıdır. Suyunuz gelmişse ve sıvı yeşil veya kahverengi ise derhal doktorunuzu aramalısınız. Bebeğinizin uteroda bağırsak hareketi (mekonyum) geçirdiği anlamına gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı