28 Haftalık Gebelik Dönemi

Müjde! 28 haftalık gebelik dönemi ile birlikte hamileliğin üçüncü trimestresindesiniz! Bebeğiniz yaklaşık 1 kg ağırlığında ve en az 37,6 cm uzunluğunda olacak.

28 Haftalık gebelik dönemi bebek gelişimi

Kalp atış hızı yavaşladı, ancak dakikada 140 atışta, sizinkinin hızından iki kat daha fazla. Bebeğiniz artık hassas kirpiklere sahip ve gözleri gözyaşı üretebilir.

Rahminizde (uterus) minik, ritmik hareketler tespit ediyorsanız, muhtemelen bebeğiniz hıçkırıyordur! Bazı anneler, onu gıdıklama hissi olarak tanımlar. Bebeğinizin rahminizde neler yaşadığını bilmek bu aşamada gerçek bir rahatlık olabilir ve ayrıca büyüyen bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olabilir.

Hıçkırık doğal ve normal bir refleks olup bebeğinize zarar vermez veya sıkıntıya neden olmaz. Onları sık sık ya da arada bir hissedebilirsiniz. Bebeğinizin henüz hıçkırık hissetmediğini düşünüyorsanız, endişelenmeyin. Bebeğinizin diğer düzenli hareketlerinden bir hıçkırık tanımlamak zor olabilir.

Bebeğin Konuma Girmesi

Bebeğiniz, başı aşağı bakacak şekilde doğum için uygun pozisyona yerleşiyor. Bugünlerde çok sık göz kırpmaya başlıyor (gerçek dünyada dışarda, yabancı cisimlerin gözlerden uzak tutulmasına yardımcı olmak için göz kırpma gerekli). Bu beceri üzerinde çalıştığı, öksürük, daha yoğun emme, hıçkırma ve belki de en önemlisi daha iyi nefes alma gibi üzerinde çalıştığı püf noktalarından sadece bir tanesi.

28 Haftalık gebelik kaç ay eder?

Eğer 28 haftalık gebelik dönemindeyseniz, hamileliğinizin 7. ayındasınız. Doğuma sadece 2 ay kaldı!

Bebeğiniz rüya mı görüyor?

Bebeğinizi 28 haftalık gebelik süresi boyunca görmeyi hayal ettiniz mi? Bebeğiniz sizi hayal ediyor olabilir. Gelişmekte olan bir fetüste ölçülen beyin dalgası aktivitesi, hızlı göz hareket aşaması da dahil olmak üzere farklı uyku döngüleri gösterir. Bu da rüya görmenin gerçekleştiği aşamadır.

28 Haftalık gebelik döneminde anne vücudu

Siyatik (Tingling Bacak Ağrısı)

Üçüncü üç aylık döneme girerken 28 haftalık gebelik döneminin bitiş çizgisinin üçte ikisini atlattınız. Şimdi, bebeğinizin tekmelemesi sizi geceleri ayakta tutuyor ve gündüzleri endişelendiriyor, ayaklarınız şişmiş, tekrar yoruluyorsunuz ve sırt ağrınız pes etmeyecek gibi görünüyor.

Doğum için uygun bir pozisyona yerleşince, başı ve genişleyen rahminiz omurganızın alt kısmındaki siyatik sinire dayanabilir. Ve eğer bu olursa, kalçalarınızda başlayan ve bacağınızın arkasından yayılan, aksi halde siyatik olarak bilinen keskin, ateşli bir acı, karıncalanma veya uyuşma hissedebilirsiniz. Siyatik ağrıları zaman zaman oldukça şiddetli olabilir ve bebeğiniz pozisyon değiştirdiğinde geçecek olsa da siz onu doğurana kadar tekrar edebilir.

Bir ısıtma yastığı, sıcak bir küvet, uzanmak ya da sadece bir yatak istirahati, rahatsızlığa yardımcı olabilir. Bu yüzden bazı tamamlayıcı ve alternatif tedaviler olabilir. Ağrı dayanılmaz ise doktorunuzla görüşebilirsiniz.

28 Haftalık gebelik dönemi belirtileri

  • Şişkinlik ve gaz
  • Soluk beniz ve Baş dönmesi
  • Symphysis Pubis Disfonksiyonu (SPD)
  • Burun tıkanıklığı
  • Diş eti kanaması
  • Hamilelik maskesi (Malesma)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı