25 Haftalık Gebelik Dönemi

Bebeğiniz 25 haftalık gebelik dönemi itibariyle yaklaşık olarak 660 gr ağırlığında ve kafadan topuğa kadar 34,6 cm uzunluğunda.

25 Haftalık gebelik döneminde bebek gelişimi

Bu hafta ve sonrasında kırışmış derisi pürüzsüzleşmeye ve daha çok yeni doğan gibi görünmeye başlayacaktır. Bu bebek yağı doğumdan sonra vücut ısısını korumasına yardımcı olacak.

Bebeğinizin saç derisindeki saçlar uzamaya devam ediyor. Görebilseydiniz, renginin ve dokusunun olduğunu ayırt edebilirdiniz. Bu erken bebek saç kılları genellikle doğumdan sonra dökülür ve yerine yeni tüyler gelir.

Bebeğinizin duyuları daha sofistike olmaya devam etmektedir. Her ne kadar göz kapakları hala kapalı olsa da gözleri şimdi ışık hissetmesine izin veren, çubuk ve koni adı verilen hücreler içermektedir.

Bebeğinizin refleksleri geliştikçe ve duyması iyileştikçe bacaklarını zıplayarak veya tekmeleyerek ani bir gürültüye tepki verebilir. Tepkilerini hissettiğinizden kuşku duymazsınız! Bu, hamileliğiniz için özel bir zamandır, çünkü siz ve bebeğiniz birbirinizi hissetmeye ve karşılık vermeye başlarsınız.

Bebeğin akciğerleri nefes alıyor

25 haftalık gebelik dönemi ile birlikte bebeğinizin cildi pembeleşiyor fakat aşırı ısındığı için değil (aslında, amniyon sıvısı tamamen iklim kontrollüdür, onu her zaman rahat bir sıcak tutar), ancak kılcal damarlar olarak adlandırılan küçük kan damarlarının cilt altında oluşması ve kanla dolması nedeniyle. Bu haftanın ilerleyen anlarında, bebeğinizin ciğerlerinde kan damarları gelişecek ve ciğerleri tam olgunluğa erişme yolunda biraz daha destekleyecekler ve ilk temiz havayı almaya bir adım daha yaklaşacak.

25 haftalık gebelik dönemi ile gelişmeye devam eden akciğerler çalışmaya devam etmektedir. Bebek doğduktan sonra oksijenle genişlemelerine yardımcı olacak bir madde olan sürfaktan üretmeye başlamış olmalarına rağmen, akciğerler kan dolaşımına yeterince oksijen göndermek ve nefes verdiğinde karbondioksit salmak için yeterince gelişmemiş durumdalar.

25 Hafta gebelik kaç ay eder?

25 haftalık gebelik dönemi ile birlikte hamileliğinizin 6. ayındasınız. Doğuma sadece 3 ay kaldı!

Bebeğin Burun Çalışmaya Başlıyor

Akciğerler hava girişi için tek sistem değil. Bebeğinizin burun delikleri ve burnu bu hafta çalışmaya başlıyor (daha önce burun deliklerinin gebelikte şimdiye kadar tıkalı kaldığına inanılıyordu, ancak en son araştırmalar daha önce açıldıklarını ve üç trimester döneminde de bu şekilde kaldıklarını gösteriyor) Bu küçük çocuğunuzun pratik nefes almaya başlamasını sağlayacaktır.

25 Hafta gebelik döneminde anne vücudu

25 hafta gebelik dönemine kadar sürekli büyüyen rahminiz bir futbol topu büyüklüğüne ulaştı.

Hemoroid

Tüm hamile kadınların yarısından fazlası, daha büyük uterusun aşağıya basması ve bölgeye kan akışının artması nedeniyle rektumda şişmiş, kaşıntılı damarlardan dolayı sıkıntı yaşar.

Vücudunuz için tehlikeli olmasa da hemoroitler (bir çeşit varisli damarlar) tamamen ağrılı olabilir ve hatta rektal kanamaya neden olabilir.

Kabızlık bu sinir bozucu yığınları daha da kötüleştirebilir, bu nedenle en iyi önleminiz, sıvı ve lif alımınızı arttırmak ve bol miktarda lif bakımından zengin yiyecekler (meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar) yemektir.

Ağrıyı yatıştırmak için buz küpleri kullanabilirsiniz. Doğumdan sonra bu sorundan kurtulacaksınız.

Diş Sağlığı

Bebeğinizi doğuma kadar içinde güvenle tutmak ister misiniz? Diş temizliğinizi aksatmayın. Şaşırtıcı bir şekilde, araştırma iyi diş sağlığı ve oral hijyeni daha sağlıklı gebeliklerle ilişkilendirir.

Kulağa çılgınca geliyor, değil mi? Ancak, dişlerinizi günde en az iki kez fırçalamak ve düzenli olarak diş ipi kullanmak kadar basit bir şey diş eti iltihabı riskini azaltabilir.

Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı periodontite doğumla bağlantılı ve hatta preeklampsi riskinde artışa yol açabilir.

25 Haftalık gebelik belirtileri

  • Mide ekşimesi ve hazımsızlık
  • Horlama
  • Ellerde şişme ve Karpal tünel sendromu
  • Symphysis Pubis Disfonksiyonu (SPD)
  • Huzursuz bacak sendromu (RLS)
  • Saçlarda hızlı büyüme
0
GüzelGüzel
0
Çok SevdimÇok Sevdim
0
ŞaşırdımŞaşırdım
0
ÜzüldümÜzüldüm
0
KızdımKızdım
Oy verdiğin için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı