12 Haftalık Gebelik Dönemi

12 haftalık gebelik evresinde bebeğiniz yaklaşık 5.4 cm’dir. İskeleti, şimdi kemiğe dönüşmeye başlayacak olan kıkırdak denilen sağlam bir dokudan ibarettir. Bu sertleşme süreci uzun zaman alır. Aslında, kemikleri yirmili yaşlarına gelene kadar tam olarak gelişmeyecek.

12 Haftalık gebelik sürecinde bebeğin gelişimi

Bebeğiniz her gün daha insani görünmeye başlıyor. Gözleri birbirine yaklaşmaya başladı ve minik kulak memeleri şekilleniyor. Ayrıca doğduktan sonra ihtiyaç duyacağı bazı becerileri de kazanıyor. Şimdi de yumruk yapmak için küçük parmaklarını rahatlıkla kapatabilir.

Artık bebeğinizin refleksleri daha çok sağlam hale geldiğinde, karnınızı nazikçe dürterseniz, biraz hareketlenecek. Onun hareketlerini hissetmeyeceksiniz henüz, ancak ultrason taraması ile kıpırdanmayı görebilirsiniz. Kadınların çoğu, sekiz hafta ile 14 hafta arasında ultrason taraması yapar.

Bir Bakışta 12 haftalık gebelik dönemi

Büyük Hamle

8 hafta boyunca, bebeğinizin bağırsakları göbek kordonu alanını ihlal ediyordu. Ama şimdi hepsi gelecek hafta içinde karnına geri dönmeye hazırlanıyor.

Gelecekteki büyükanne / dede

Bebeğinizin beyninin tabanındaki hipofiz bezi hormon üretmeye başladı, yani bir gün kendi bebeği olabilecek.

Mikrop savaşçısı

Bebeğinizin kemik iliği beyaz kan hücreleri yapıyor, böylece sisteminden geçen tüm mikroplarla savaşabilecek.

Bebek boyutu iki katına çıktı

Şimdiye kadar bebeğiniz tam 14 gram almış olmalı, yaklaşık 5 cm uzunluğunda. İnanması zor, ancak bebeğinizin son üç hafta boyunca boyutu iki kattan fazla arttı.

12 Haftalık hamilelik Kaç Ay Eder?

12 haftalık gebelik dönemindeyseniz hamileliğinizin 3. ayındasınız. Sadece 6 ay kaldı!

Bebeğin Sindirim Sistemi Çalışmaya Başlıyor

Bu hafta bebeğiniz için bir dönüm noktasıdır. Hamileliğin 12. haftasında, yeni vücut yapıları geliştirme görevi sona ermeye devam ediyor, çünkü bebeğinizin sistemlerinin çoğu tam olarak oluşuyor.

Şimdi, fetüsünüzün sistemlerinin önümüzdeki 28 hafta boyunca gelişmeye devam ettiği ve organların çalışmaya başladığı bakım aşaması geliyor.

Birincisi, fetal sindirim sistemi kaslarını esnetmeye başlıyor. Kasılma hareketlerini uygulamaya başladığında, küçük bebeğinizin doğumdan sonra sindirim kanalından yiyecekleri itmesi için ihtiyaç duyacağı bir beceri.

Kemik iliği, beyaz kan hücreleri yapmakla meşgul, Bunlar güvenli bölgenizden çıktıktan sonra bebeğinizin enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olacak silahlar olacak.

Ve beynin tabanındaki hipofiz bezi, birkaç on yıl içinde kendi bebeğini yapmasını sağlayacak hormonları üretmeye başladı bile.

Fetal Kalp Atışı

Bu ayki muayenede nihayet bebeğinizin kalp atışlarını duyacaksınız.

12 Haftalık gebelik döneminde Anne vücudu

12 haftalık gebelik evresinde bebek boyutu

İlk trimesterin sonuna yaklaştıkça uterus, şimdi orta boy bir greyfurtun büyüklüğüyle eş değer sayılır. Bebeğiniz şu sıralar pelvisin tabanından karnınızın ön ve orta pozisyonuna geçmeye hazırlanıyor.

Şanslıysanız, bu sinir bozucu erken hamilelik semptomu olan sürekli idrara çıkma dürtüsü son bulacak. Ayrıca, ikinci trimesterin zirvesinde olduğunuza göre diğer erken gebelik belirtileri de azalmaya başlamış olmalı. (mide bulantısı, süper hassas göğüsler ve meme uçları, yiyecek isteksizliği ve yorgunluk)

12 Haftalık gebelik belirtileri

  • Artan koku hassasiyeti
  • Daha az sıklıkta tuvalet ihtiyacı
  • Ara sıra baş ağrıları
  • Yorgunluk
  • Şişkinlik ve gaz
  • Aşırı tükürük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı